Att säga att matchen mellan Lyoto Machida och Mauricio ”Shogun” Rua vid UFC 104 var kontroversiell är att underdriva. Man skulle kunna påstå att den var sjukt jävla askontroversiell så kanske man börjar närma sig de nivåerna som är lite närmare sanningen.
Efter matchen avslutats och Machida blev nämnd som vinnare så blev det bokstavligen en skitstorm på nätet och alla ville säga sitt. Men det enda rätta sättet att lösa det här är att sätta ihop ett nytt möte mellan de två herrarna och hoppas på att någon åtminstone försöker göra något annat än att sparka varandra på benen i fem ronder. Från början var det planerat att bli av vid UFC 108 som redan innan Machida vs Shogun 2 skulle vara den mest episka galan vi sett hittills.
Shogun hade tackat ja till matchen men Machida var tvungen att kolla upp lite innan han kunde acceptera. Men nu ser det ut som matchen kommer bli flyttad då Machida åkte på en kraftig handskada i matchen mot Shogun. Så kraftig att det kommer kräva en operation innan han kan kliva in i buren igen. Det innebär att matchen mot Shogun inte kommer bli av förens tidigast i mitten av 2010, och svaret vi alla väntar på lär få vänta ett tag till.



