Hem > Strikeforce > Strikeforce: Evolution – Löner och böter

Strikeforce: Evolution – Löner och böter


Om nom nom nom nom.

Det finns bra sätt att segra sin vinst: Slicka blod från sina handskar. Sen finns det King Mo Lawals sätt: spruta energidryck över hela buren. Det ena är en helt okej handling, medan det andra innebär böter och att idrottskommissionen blir jättearga och skickar ett brev där de berättar att de är jättearga till dig.

Lawals agerande efter sin seger innebar ett argt brev och böter på 10% av sina vinstpengar. Förhoppningsvis betalar Rockstar tillbaka de pengarna han åkte på i böter, för publiciteten de fått på grund av hans agerande måste vara värt mycket mer än så. I övrigt så var det Cung Le som tjänade in storkovan vid den här galan och tjänade nästan tre gånger så mycket som numer två med $150 000 dollars rakt in på kontot. Efter Cung Le är Jacare en stark tvåa med $65 000 dollars.

Sist ut däremot är Daisuke Nakamura som enligt lönelistan tog hem $200 för att gå matchen. ”Eller hur” är min första tanke, men vi bör minnas att han tillhör M-1 Global som är ganska kända för ”under bordet”-kontrakten de har med sina andra killar, typ Fedor Emelianenko och Gegard Mousasi.

Efter hoppet följer fullständiga löneligan.

Denna växlingskurs ligger på 1 dollar som blir 7,29 SEK.

  • Scott Smith $55 000 (??401 313 kr), ingen vinstbonus, besegrade
  • Cung Le $150 000 (?1 094 490 kr)
  • Gilbert Melendez $55 000 (401 313 kr), ingen vinstbonus, besegrade
  • Josh Thomson $30 000 (?218 898 kr)
  • Ronaldo ”Jacare” Souza $65 000 (?474 279? kr) ink. $10 000 (72 966 kr) i vinstbonus, besegrade
  • Matt Linland $50 000 (364 830 kr)
  • Muhammed ”King Mo” Lawal $20 000 (145 932 kr) ink. $10 000 (72 966 kr) i vinstbonus, besegrade
  • Mike Whitehead $30 000 (218 898 kr)
  • Antwain Britt $10 000 (72 966 kr) ink. $5 000 (36 483 kr) i vinstbonus, besegrade
  • Scott Lighty $5 000 (36 483 kr)
  • Justin Wilcox $5 000 (36 483 kr), ingen vinstbonus, besegrade
  • Daisuke Nakamura $200 (1 459 kr)
  • Alex Crispim $4 000 (29 186 kr) ink. $2 000 (14 593 kr) i vinstbonus, besegrade
  • A.J. Fonseca $2 000 (14 593 kr)

Total löneutbetalning för Strikeforce: Evolution – $481 200 (3 511 123 kr)


Läs också:

  1. Avstängningar och böter väntar deltagarna i bråket på Strikeforce
  2. Löner för Strikeforce: Miami
  3. Löner för WEC 47 och Strikeforce Challengers VI
  4. Gästkrönika: MMA & Evolution
  5. The Zone FC 6: Evolution gick av stapeln i helgen
  1. affe
    december 21st, 2009 i 22:33 | #1 |

    har inte förstått vad m-1 global är, please kan nån förklara

  2. Cun
    december 21st, 2009 i 22:40 | #2 |

    Daisuke Nakamura $200 (1 459 kr) Vilket skämt, det enda jag skämms över är alla mma galors löner både de som ligger i botten och de som ligger på toppen. Speciellt i UFC som kan ge mer till sina fighters men, man klarar sig inte så bra om man inte är en väldigt känd fighter. Endast om man är typ top 5 i ufc i lla viktklasser. Reserande har sämsta lönerna.

  3. december 21st, 2009 i 23:51 | #3 |

    200…. det är inte ett skämt, det är ett hån. usch!

  4. Jontchaav
    december 22nd, 2009 i 00:08 | #4 |

    @affe
    Fedor är delägare i m-1global det är väll som zuffa eller ufc mer eller mindre. de håller ju i vissa matcher också..


    Antal poäng: 128 | Info
  5. Headstomp
    december 22nd, 2009 i 04:52 | #5 |

    Det är KLART att Nakamura fått mer betalt än $200 för sin match. Strikeforce kommer betala M-1 (om det nu är dem han har kontrakt med) och de kommer i sin tur betala honom. Det gör man av skattetekniska skäl, han straffskattas om han tjänar pengarna i Uvesa men sen tar dem med sig ur landet. Vad man tycker om sånnt är ju naturligtvis upp till var och en, men eftersom han faktiskt har kontrakt med en annan promotor och ‘hyrs ut’ till SF så är det nog inget direkt olagligt.

    Att Scott Smith däremot bara tjänar en tjedjedel av vad kung-fu fjanten han knockade tjänar är däremot upprörande…

  6. Sudor
    december 22nd, 2009 i 10:14 | #6 |

    Detta är ju ett perfekt exempel på att siffrorna som redovisas i samband med fighterlöner inte har någon som helst förankring i verkligheten. Det enda man kan tolka av dessa siffror är egentligen vad de tjänar som minst.

    Sponsorpengar och bonusar under bordet kan ju variera från noll upp till säkert dubbla värdet av det som står här.

    $200 är varken ett skämt eller ett hån utan bara ett bevis på att lönerna inte betyder ett skit.

  7. DanielW
    december 22nd, 2009 i 17:51 | #7 |

    Intressanta siffror, blir i tillägg intressant att se resultatet på pickem på helgens galor.


    Antal poäng: 99 | Info
  8. december 22nd, 2009 i 18:12 | #8 |

    @DanielW
    Damnit, jag har helt glömt bort att rätta det där. Tack för påminnelsen. :)


    Antal poäng: 603 | Info
  1. december 21st, 2009 i 23:11 | #1
  2. februari 4th, 2010 i 09:00 | #2

Regler
I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg.

  • Inga personpåhopp, förolämpningar, spydigheter, fighterbashing, rasism eller liknande.
  • Behandla varandra med respekt, och behandla andra så som du själv vill bli behandlad.
  • Läs igenom det du skrivit en extra gång innnan du postar det.
  • Aggresivitet har ingen plats på den här bloggen, sådant blir vi av med i träningslokalerna.
  • Presentera inte spekulationer som fakta. Ha bevis och grund för dina påståenden.
  • Alla kommentarer bör tillföra något till diskussionen.
  • Håll er till ämnet. Vill ni lämna tips på nyheter vi inte behandlat gör det då här.

Följs inte dessa regler har moderatorer rättigheter att ändra och/eller ta bort ditt meddelande.
Snälla, tänk till en extra gång innan du postar din kommentar.

Avatar
Vill du ha en bild brevid din kommentar, registrera då din mailadress och ladda upp en bild på www.gravatar.com. Skriv sen i din epostadress ovan så dyker bilden upp.

Bilder och video i kommentarerna
Du lägger till bilder i kommentaren genom att skriva [img] och [/img] i din kommentar. Tex: [img]http://www.dinsida.se/bild.jpg[/img]. Video från till exempel Youtube, Dailymotion eller Vimeo kan läggas till genom att bara skriva url:en till videon. Mer info här.

Poängsystemet
Du måste vara registrerad för detta. Läs mer om poängsystemet här.