På UFC:s första numrerade event för 2025, UFC 311, kommer Umar Nurmagomedov utmana Merab Dvalishivili om titeln i bantamvikt. Eventet går av stapeln den 19:e januari och i nuläget verkar inte Nurmagomedov vara i toppform.
Slåss med en skadad arm
I en intervju berättar Nurmagomedov att han blev skadad sent under 2024 och att han blev varnad att inte gå sin titelmatch. I mars är det däremot Ramadan och den obesegrade utmanaren vill slåss innan dess.
HETAST JUST NU
”Efter att jag var i Dagestan slår jag min arm. Jag går för att visa doktorn och jag visar dem. De gjorde röntgen och de sa: ’Du bröt [din arm]’, sa Nurmagomedov till ESPN.
”Du vet efter det, efter 20 dagar går jag igen även när jag var trasig, jag sprang. Jag vill fortfarande vara i form. Även den gången försöker jag springa, försöka göra skuggboxning, försöka vara i form. Och efter 20 dagar går jag igen, och det har blivit mycket bättre.”
Han skulle egentligen vila upp sig, men en titelmatch är svår att tacka nej till. Han ringde till sin manager Ali Abdelaziz och sa att han ville gå matchen mot Merab Dvalishivili i janurari iallafall.
”Min manager och min bror sa ‘är du galen? Du kan inte slåss så där’ och de sa nej. De frågade igen, de ringde mig igen ’kommer du att slåss med Merab?’ Självklart, jag ringde redan Ali och sa att det skulle hända.”