Nate Diaz är högaktuell inför helgens UFC 244, där han gör upp med Jorge Masvidal i huvudmatchen om det nyinstiftade ”BMF”-bältet.
Läs mer: Hur Nate Diaz tog tillbaka allt han jobbat för, motherf***er
HETAST JUST NU
Nu avslöjar UFC-stjärnan – som varit en del av organisationen sedan 2007 – vilken match som varit hans karriärs tuffaste hittills.
”Ville slå skiten ur mig”
Och det handlar inte om någon av de berömda matcherna mot Conor McGregor – utan mötet med UFC-veteranen Josh Neer, som han besegrade via delat domslut i en riktigt tuff match i september 2008.
– Jag mötte Josh Neer, han är inte i UFC längre. Det är den svåraste match jag haft. Han hade mött min bror (Nick Diaz, reds. anm.) och var antagligen sur för att Nick besegrat honom, och ville antagligen slå skiten ur mig just därför, säger Nate Diaz till MMAjunkie.
”Helt galen”
De båda kämparna belönades med ”Fight of the Night”-bonusar efter mötet, och Diaz minns Neer som ”helt galen”.
– Jag minns att jag tänkte att den här ”dåren är helt galen”. Det var den tuffaste match jag någonsin haft. De svartbälten jag mött innan dess var enkla jämfört med honom, avslutar Diaz.
Du hittar allt du behöver veta om helgens UFC 244: Masvidal vs. Diaz här.