Besegrade Hill på UFC 311
Jiri Prochazka gjorde det han skulle mot Jamahal Hill på UFC 311. På förhand ansågs matchen i lätt tungviktsdivisionen mellan de två utmanarna Prochazka och Hill avgöra vem som får nästa chans på bältet. Det vill säga efter att den regerande mästaren Alex Pereira och utmanaren Magomed Ankalaev har gjort upp om bältet på UFC 313. Själva matchen var relativt jämn, även om det var Prochazka som såg vassare ut från start. En tydlig förbättring i matchen mot Hill i jämförelse med hans senaste match mot Pereira var hans försvar. Även om Prochazkas händer inte var helt och hållet uppe så var hans huvudrörelser tydligt bättre än i hans senaste förlustmatch mot Pereira.
Luke Thomas reagerar på vikten
Efter att ha skakat Hill i båda rond ett och två hittade han tillslut ett avslut i den tredje och sista ronden. Prochazka besegrade Hill via TKO och har därmed gjort sig tillgänglig för att möta vinnaren mellan Pereira och Ankalaev. Samtidigt har en diskussion om Prochazka påbörjats efter att resultaten av invägningen publicerades igår. Enligt de publicerade resultaten vägde Prochazka in på 204.5 lbs (ca 92.7 kg). Och när matchen startade vägde tjeckiern 208.2 lbs (ca 94.4 kg). Detta innebär en ökning på endast 2%. Det är i relation till detta som journalisten Luke Thomas lyfter en intressant möjlighet för Prochazka. Se hela videon nedanför.
HETAST JUST NU
Jiri Prochazka i mellanvikt?
Det Thomas menar på är att Prochazka knappt behöver gå ner i vikt alls för att slåss i lätt tungviktsdivisionen. Detta öppnar upp en intressant möjlighet enligt Thomas, även om det är något som han har varit, och delvis fortfarande är, kritisk till.
– Om han väger in på 204.5, vilket är under titelmatchvikt, och han endast lägger på sig en ett handfull av pounds mellan invägning och matchdag, det är för mig ett tecken på att han kan klara 185 lbs (mellanviktsidivisonen), sade Thomas.
Thomas är fortsatt kritisk till idén om Prochazka i mellanviktsdivisionen. Samtidigt har det egentligen inte alls med vikten att göra, speciellt inte efter gårdagens publicering för invägningen på UFC 311.
Kanske får vi se Prochazka slåss i mellanviktsdivisionen innan han lägger ner handskarna.