På UFC 273 i helgen går ett av årets mest efterlängtade matcher av stapeln i Florida, USA. Det svenska stjärnskottet Khamzat Chimaev får möta världstvåan Gilbert Burns på galans huvudkort. Trots att hela två titlar står på spel under storgalan är det just Khamzats match som lyckats dra mest uppmärksamhet. Med en seger i helgen är det nämligen stor chans att ”Borz” får tävla om titeln härnäst!
Det blir ett stort kliv upp i rankings för den elfterankade Khamzat när han tar sig an andrarankade ”Durinho” Burns. Brasilianaren är en farlig fighter med krut i nävarna och brasiliansk jiu-jitsu i världsklass, och är dessutom en beprövad fighter med vinster över etablerade namn såsom Stephen Thompson och Demian Maia.
HETAST JUST NU
Trots kalibern av fighter som stjärnskottet kommer att få möta utgör ”Borz” storfavoriten inför helgens match! Med tanke på den framfart som Khamzat har haft sedan UFC-debuten borde de överväldigande oddsen förmodligen inte komma som en alltför större överraskning – det är mycket hajp bakom Khamzat, och det med rätta! Motståndaren Burns har dock en annorlunda syn på saken.
– På portugisiska säger vi att vi inte ljuger, vi gör det bara större, sade Burns till The Underground. Det är inte en lögn, killen är väldigt bra, men de har gjort honom till ett supermonster.
– Jag ser inte typ, ”Wow, det där är ett monster”. Gustafsson, jag vill inte ens (ta upp det här), men Gustafsson sade, ”Åh, den här killen är det ena och det andra”. Men ja, min enda träningspartner som slagits mot Gustafsson var [Anthony Johnson], och vi såg hur den matchen utspelade sig. Så jag tror att Gustafsson är väldigt bra, dessa killar är väldigt bra, men de hajpar sin kille lite (för mycket).
Klicka gärna på länken här för att ta dig vidare till vår oddsjämförelse och hitta de absolut bästa oddsen inför helgens stora match. Spana även in utbudet hos vår samarbetspartner Bethard här nedan!
UFC 273 | ODDS | SPELBOLAG |
Matchvinnare: Khamzat Chimaev | 1.18 | ![]() |
Matchvinnare: Gilbert Burns | 5.15 | ![]() |
Khamzat Chimaev via TKO/KO | 2.10 | ![]() |
Khamzat Chimaev via submission | 4.50 | ![]() |
18+ | Spela ansvarsfullt | Regler & villkor gäller. Spelar du för mycket? Besök stödlinjen!
Gilbert Burns går inte att underskatta – men det stående försvaret har sina brister…
Burns innehar sin topprank i divisionen av en bra anledning, och går absolut inte att underskatta. Med tanke på hur oddsen ser ut i skrivande stund kan det vara lönsamt att satsa en peng på ”Durinho” Burns inför UFC 273!
Samtidigt har fighterns försvar när matcherna hållits stående flera luckor, vilket gick att se mot både lättviktaren Dan Hooker och den rådande welterviktsmästaren Kamaru Usman.
Khamzat lyckades för sin del knocka en långt större mellanviktare, Gerald Meerschaert, med matchens första slag. Lyckas han landa en liknande krok på Burns haka kan det bli godnatt rätt snabbt!
Att brasilianaren får ner Khamzat till mattan och avslutar honom är även det väldigt osannolikt, med tanke på hur grapplingen såg ut för Burns i matchen mot kickboxaren Stephen ”Wonderboy” Thompson. Trots att Burns är en tidigare BJJ-mästare ser oddsen bättre ut för Khamzat via submission!
Khamzat representerar blågult på UFC 273!
Huruvida Khamzat är ”överhajpad” eller inte återstår att se, men vi på MMAnytt tror starkt på en dominant seger för blågult på UFC 273! Lyckas Khamzat hålla matchen stående kan det bli ett avslut redan i första eller andra ronden.
Khamzat vs. Burns är utan tvivel en av de mest spännande matcherna i svensk MMA-historia. Vem tror du kammar hem vinsten? Låt oss veta i kommentarsfältet!
18+ | Spela ansvarsfullt | Regler & villkor gäller. Spelar du för mycket? Besök stödlinjen!