Khabib Nurmagomedov kom att bli namnet på allas läppar då han förstörde Edson Barboza och gjorde det klart att han tillhör den absoluta eliten i lättviktsklassen. Nu säger hans manager Ali Abdelaziz att de inte har siktet inställt på lättviktsmästaren Conor McGregor.
”Tony Ferguson förtjänar att få stryk”
Efter Barboza-matchen kom Nurmagomedov att hamnat i ett hätskt ordutbyte med lättviktsmästaren McGregor men trots att de hade ett underhållande fram-och-tillbaka-tjafs så säger Nurmagomedovs manager att de ändå kommer att fokusera på interimmästaren Tony Ferguson.
HETAST JUST NU
To be clear I talked to @TeamKhabib . Our main focus is @TonyFergusonXT he deserves the next ass whooping. He earned it. And for the former UFC champion @TheNotoriousMMA he can stay on the boxing side. Bye bye ✋🏽@danawhite
— Ali Abdelaziz (@AliAbdelaziz00) January 5, 2018
Twittertjafs: Nurmagomedov postar episk bild som svar till McGregor
Fjärde gången gillt?
Ferguson och Nurmagomedov har varit inbokade att mötas vid tre separata tillfällen men samtliga gånger har matchen fallit igenom. Senaste gången var under UFC 209 då divisionens interimbälte stod på spel. Matchen kom dock att ställas in efter att Nurmagomedov haft en dålig viktnedgång och tvingats till sjukhuset.
Ferguson kom istället att möta Kevin Lee i en kamp om interimbältet och avslutade honom i tredje ronden och förlängde därmed sin vinstsvit till tio raka vinster.
Det är ännu oklart när eller om McGregor återvänder till buren. Den senaste uppdateringen kom från irländarens tränare John Kavanagh som sade att ”The Notorious” är tillbaka i gymmet men att de är i öppningsstadiet på att kolla på nästa steg i hans karriär, vilket kan komma att bli inom MMA, boxning eller något helt orelaterat till kampsport.