UFC 310
Kai Asakuras första slagsmål var mot sin storebror. UFC 310 är snart här. Där ska japanen Asakura utmana den regerande flugviktsmästaren Alexandre Pantoja om dennes bälte. Asakura slogs tidigare för den japanska organisationen Rizin Fighting Championship där han även var bantamviktsmästare. Förra året skrev han på för UFC. En match var planerad i ett tidigare skede men föll tyvärr ihop. Kanske var det en gåva för Asakura som nu alltså, på UFC 310, gör både debut och utmanar om flugviktsbältet. Många har höjt på ögonbrynen till att han gör debut för organisationen i en titelmatch. I en intervju med MMA Junkie från förra veckan berättade han själv att det inte är så konstigt med tanke på den kvalitet han besitter som fighter.
Gör debut och går titelmatch på samma gång
Med bara några dagar kvar till matchen mot Pantoja har ESPN MMA delat ett videoklipp där man kan se Asakura ta sig an sin första boxningsmatch. Dock är nog benämningen ”street fight” mer lämplig. Asakura berättar själv om vad som föranledde hans första slagsmål på Toyohashis gator. En ganska rolig historia då fightern som utmanade honom var ingen mindre än hans egen storebror. Asakura berättar att hans storebror brukade slåss på gatan varje dag. Efter att han slagit alla sina möjliga motståndare fanns det inte längre någon som ville slåss mot honom. Då gick storebrodern till den enda han kunde tänka på att fråga sin lillebror Kai.
HETAST JUST NU
– Hans (storebror) slog alla och det fanns ingen mer att slå. En dag ropade min storebror ut mig på gatan, mitt i natten, sade Asakura.
View this post on Instagram
Kai Asakura slogs mot sin äldre bror
Asakura tog klivet ut på gatan och tog på sig boxningshandskarna han blev tilldelad av sin bror. Även om de är bröder blev det snabbt tydligt för den yngre Asakura att hans storebror inte höll tillbaka över huvudtaget.
– Han försökte verkligen döda mig med varje slag, uttryckte Asakura.
Asakura berättar att han lyckades ducka och undvika alla slag som hans bror svingade. Faktumet är att detta var första gången någonsin som Asakura hade blivit testad i en ”riktig” match. För honom blev matchen mot hans storebror en uppenbarelse, och kanske är det till och med anledningen till att han idag är den han är.
– Det var då jag insåg att jag hade seriös potential att bli en fighter, intygade Asakura och fortsatte:
– Det var då jag tog beslutet att börja träna MMA, uttryckte Asakura.