Francis Ngannou öppnar upp om sin bittra splittring med den världsledande MMA-organisationen UFC.
”The Predator” gick skilda vägar med UFC i början av 2023 efter att de inte lyckats komma överens om ett nytt kontrakt inför hans efterlängtade match mot Jon Jones, som efter Ngannous avgång gick vidare till att bli organisationens nye tungviktsmästare.
HETAST JUST NU
Men trots att han har haft stor framgång utanför oktagonen, bland annat en uppmärksammad och lukrativ match mot WBC-mästaren Tyson Fury, ville Ngannou inte lämna MMA-organisationen till en början. Det var först efter att han insåg hur lite de uppskattade honom som han bestämde sig för att det var dags att gå vidare. I tidigare intervjuer har Ngannou sagt att UFC vägrade att kompromissa med något överhuvudtaget, och att han kände sig fången av sitt kontrakt med dem.
[table “5” not found /]
18+ | Regler och Villkor här | Stödlinjen.se | Spelpaus.se | Spela ansvarsfullt
– Om det hade varit upp till mig, skulle jag inte ha tagit det beslutet, sade Francis Ngannou om sin splittring med UFC. Situationen tvingade mig att ta det beslutet, men det var inte något som jag förväntade mig eller som jag tänkte (göra). Det nådde en punkt där jag insåg att det var för mitt bästa, att jag var tvungen att ta rätt beslut för mig själv och att det var ett bra beslut för mig.
– Jag hade ett kontrakt där jag inte hade något inflytande. Inga rättigheter. Ingen som kunde kämpa för mig.
’
HETAST JUST NU
- UFC-stjärnan Conor McGregor vill bli Irlands president – sågas av politiker!
- Brottaren utan ben siktar på OS: ”Finns inga gränser”
- Jan Blachowicz drar sig ur – Jiri Prochazka accepterar toppmatchen!