Bryce Mitchells kommentarer om Hitler
Bryce Mitchell uttalar sig efter kollegornas och bossen Dana Whites reaktioner. Tidigare i veckan gjorde UFC-fightern Mitchell ett mindre lyckat uttalande. I ett klipp som spreds som en löpeld på sociala medier hördes och sågs Mitchell resonera kring Hitler. Enligt Mitchell var Hitler en bra kille som han gärna hade gått och fiskat med. Problemen började dock när Nazitysklands ledare fastnade i ett missbruk av metamfetamin, hävdar Mitchell. Han kommenterade även att Hitler endast ville rena sitt land från judarna som, enligt Mitchell, spred homosexualitet. Detta är endast ett i raden av tveksamma uttalanden från fightern. Tidigare har han bland annat sagt att han inte tror på säkerhetsbälten.
Reaktionerna från MMA-världen
Efter hans kommentarer började reaktionerna från MMA-världen att ramla in. Dana White var oerhört tydlig med att Mitchell är en av de absolut dummaste människorna han har träffat. White uttryckte även att de, UFC det vill säga, var äcklade av fighterns kommentarer. Även en hel del andra fighters reagerade starkt på Mitchells kommentarer. En av dessa är Jan Blachowicz som erbjöd sig att ta med sig Mitchell på en rundtur bland de historiska och hemska platser som tack vare Nazityskland är utspridda runt om i Blachowicz hemland Polen. Läs mer och se reaktionerna här. Efter reaktionerna på hans uttalande har nu Mitchell uttalat sig.
HETAST JUST NU
in the future i will b much more considerate wen talkin about the suffering of all peoples pic.twitter.com/nfWGlG69Gn
— Bryce Mitchell (@ThugnastyMMA) February 2, 2025
Bryan Mitchell delar sin ursäkt
På sitt twitterkonto skriver Mitchell att han inte menade att låta okänslig. Han skriver att han är medveten om att han gjorde skada hos många personer även om det aldrig var hans mål. Fortsättningsvis skriver Mitchell även att han är medveten om att många människor dog i förintelsen och att han själv absolut inte är nazist. Mitchell skriver även att Hitler “gjorde många ondskefulla saker”.
En ursäkt, eller ett försök till det, absolut. Samtidigt är känslan att han inte helt vill backa från sina kommentarer om att Hitler, en gång i tiden, var en bra kille som han skulle fiska med. Det är inte omöjligt att tolka det som att Mitchell är medveten om de ondskefulla sakerna Hitler gjorde, men att han samtidigt inte helt vill släppa tanken på att Hitler inte var helt orimlig i delar av hans ideologier.