Charles Oliveira (33-8 MMA, 21-8 UFC) förlorade lättviktstiteln på vågen inför UFC 274, men anses ändå vara divisionens sanna mästare. Snart kan han ställas mot den dagestanska talangen Islam Makhachev (22-1 MMA, 11-1 UFC), god vän och träningspartner till legendaren Khabib Nurmagomedov.
Inget är hugget i sten ännu, men Makhachev anser att han har gjort sig förtjänt av en titelchans efter tio raka vinster i divisionen. Lättviktstalangen har avslutat sina fyra senaste motståndare, bland andra Dan Hooker och Bobby Green.
HETAST JUST NU
”do Bronx” Oliveira har själv elva raka vinster, med avslut i alla sina titelmatcher. Inför sin match mot Justin Gaethje på UFC 274 blev brasilianaren fråntagen titeln till följd av en viktmiss, men UFC-chefen Dana White har lovat att Oliveira kommer att få tävla om den vakanta titeln härnäst efter att han strypt ut Gaethje i första ronden. Huruvida titelmatchen blir mot Makhachev återstår att se. Ännu ett stort namn som har siktet på lättviktstiteln är nämligen fjäderviktsmästaren Alexander Volkanovski, som för närvarande är andrarankad pound-for-pound efter sin dominanta prestation mot Max Holloway i deras trilogimatch på UFC 276.
Makhachev är på god väg att följa i Khabibs fotspår med sina starka insatser på senare tid, men till skillnad från den forne UFC-mästaren är Makhachev inte obesegrad i sin MMA-karriär. Han har knockats en gång förut i oktagonen när han ställdes mot Adriano Martins på UFC 192. Det var först efter det som Khabib lyckades bli en UFC-stjärna, försvara titeln tre gånger och slutligen lägga handskarna på hyllan 2020. Den tidigare American Kickboxing Academy-coachen Leandro Vieira tror att Khabib återvänder till oktagonen ifall hans barndomsvän Makhachev förlorar mot Oliveira.
– Jag tror verkligen att Khabib skulle återvända, om Charles besegrar Makhachev. Han skulle vilja ta revansch, sade jiu-jitsu coachen Vieira till Sherdog.com.
Vieira har i första hand fått se vad Khabib kan göra i gymmet, och tror att den före detta UFC-mästaren kan cementera sin plats som den bästa MMA-utövaren genom tiderna ifall han återvänder. Bland annat genom att kliva upp två viktklasser och ta sig an mellanviktsmästaren Israel Adesanya.
– Khabib har absolut verktygen, sade Vieira. Han är både tekniskt och mentalt överlägsen [Israel] Adesanya. Utifrån det jag har sett honom göra i gymmet måste jag hålla med [Khabibs manager Ali Abdelaziz].
Huruvida Khabib återvänder eller inte är oklart, men en sak är säker: ”The Eagle” är väldigt angelägen om att få se Makhachev ta sig an Oliveira härnäst. Han har bland annat kontaktat UFC-chefen direkt för att få matchen inbokad, men rapporterar själv att han aldrig fick svar på sina meddelanden.
Tror du att Khabib återvänder ifall Islam Makhachev förlorar mot Charles Oliveira?
HETAST JUST NU
- Anton Turkalj tävlar om UFC-kontraktet: ”Kommer att förnedra honom!”
- Svenske mästaren Ali Taleb klar för PFL:s miljonturnering – tackade nej till UFC!
- Uppgifter: UFC har planer att komma till Sverige – Redan i år!