Ett av de tyngsta fallen under helgens UFC on FOX 29 var när den forne interimmästaren Carlos ”The Natural Born Killer” Condit (30-12) förlorade sin fjärde raka match i UFC, efter att ha låsts ut via en giljotin signerad Alex Oliveira. Condit har nu förlorat sju utav sina nio senaste matcher och har inte vunnit en match sedan 2015. Med tanke på all motgång är det inte konstigt att många ifrågasatt Condits framtid inom MMA, något han själv börjat reflektera över.
I ett långt uttalande på Instagram, tog Condit förlusten på bästa möjliga skämt med klargjorde också att han inte vet vad som väntar honom karriärmässigt. Han älskar fortfarande sporten och träningen, och hoppas att sina ambitioner leder tillbaka till otagonen.
HETAST JUST NU
https://www.instagram.com/p/BhqJTQvjzOI/
Publikfavorit med sju matchbonusar
Under sin karriär har Condit byggt upp ett legat som en av de mest underhållande och publikvänliga fighters i welterviktsdivisionen. Med fem ”Fight of the Night”-bonusar samt två utmärkelser för bästa knockout. Han blev tillfällig mästare år 2012 efter att ha besegrat Nick Diaz på UFC 143, men förlorade sedan följande match om den obestridda titeln mot Georges St-Pierre. Condit utmanade om titeln en tredje gång, när Robbie Lawler var welterviktsmästare, men fick än en gång se sig besegrad via domslut.
Trots många nederlag så prisas Condit ständigt för si underhållande fightingstil, och matcherna mot Lawler år 2016 ansågs av många som årets bästa. Som han tydliggör i sitt uttalande är han mer än villig att få sitt blod spillt för publikens underhållning, men det är inte alls lika klart om han faktiskt stiger in i buren för att kunna göra det igen.