Efter snart ett års frånvaro verkar den forne mellanviktsmästaren Anderson Silva vara redo för att stiga in i buren igen. I ett svar på sin instagram-sida meddelade Silva att han planerar comeback i januari. Det är dock inga konkreta uppgifter gällande gala eller motståndare, UFC har inte heller annonserat några nyheter rörande Silva. Det var MMA Fightings Guilerme Cruz som uppmärksammade inlägget.
Replying to a comment on his Instagram page moments ago, Anderson Silva says he's fighting in January. pic.twitter.com/HlDzlMw3x2
— Guilherme Cruz (@guicruzzz) September 27, 2018
HETAST JUST NU
RELATERAT:
- Anderson Silva är ”absolut” intresserad av att möta Georges St-Pierre
- Anderson Silva till attack mot Daniel Cormier: ”Är komplett galen”
- Israel Adesdanya öppnar för att möta Anderson Silva
Från bäst i världen till segerlös
Silva sågs länge som en av de bästa fighters genom tiderna då han var obesegrad mellan 2006 och 2012, var den längst regerande mästaren i UFCs historia och hade den längsta vinstsviten i UFCs historia med sexton raka vinster. På UFC 162 raserade Silvas topposition i divisionen när han blev knockad av Chris Weidman i en stor skräll. Han förlorade sedan returmatchen på UFC 168 och en seger över Nick Diaz på UFC 183 ändrades till No Contest sedan Silva testat positivt för steroider.
Därefter förlorade Silva ytterligare två matcher, bägge på domslut, mot Michael Bisping och Daniel Cormier. Segerlös i sina fem senaste matcher gick brassen senast match mot Derek Brunson på UFC 208, och tilldelades en seger på enhälligt domslut efter full tid. Det var dock en oerhört jämn match och resultatet var något kontroversiellt.
Silva är inte längre rankad bland UFCs 15 bästa mellanviktare, men skulle säkerligen kunna utmana de flesta i divisionen utan problem.