Sebastian Vendel Martinez gästar avsnitt fyra på MMANytt podden
MMANytt Podden släppte just nu sitt fjärde avsnitt där ingen annan än Sebastian Vendel-Martinez gästade. Han har rest överallt och kommenterat för stora galor som Cage MMA och Fight Club Rush. Han var kommentator sist för den senaste Muay Thai For Life galan den 1:a mars. Nedanför berättar han om sin resa i kampsportsvärlden!
Vendel-Martinez började sin resa år 2012 där han blev introducerad till kampsporten i Los Angeles. Hans vän filmade Marcus Kowals vloggar. Efter han kom tillbaka till Sverige från L.A blev han skribent på MMANytt. Vendel Martinez första resa som media i kampsport var på UFC London.
HETAST JUST NU
Vendel-Martinez var extremt nervös i sin första resa i UFC London då det var många kända fighters som han jobbade med. Dessa kända fighters var Mike Brown, John Hathaway, Luke Barnatt och Michael Bisping. Han var extremt nervös inför intervjun med Bisping.
”Jag var jättenervös [på UFC London] men ingenting slog nervösiteten som när jag skulle intervjua Bisping. Jag tänkte Oh my god jag har sett han så mycket, jag blev verkligen star struck”
Vendel Martinez detaljerar sitt intensiva jobb i kampsport på MMANytt Podden
Vendel-Martinez är extremt aktiv i kampsportsvärlden. Han åker runt hela tiden för att jobba hos flera organisationer. Några välkända är MTFL, Hexagon MMA och IMMAF. Det kräver mycket uppoffringar där dagarna är långa och det blir mycket resande.
”FCR, Wolf, Cage i Finland, Dominance i Danmark, Hexagon i Frankrike och vilka mer? Jag brukar snitta två helger i månaden. Ibland kan det bli en, ibland tre. Ibland kan jag ha två events på en helg. Hexagon kör mycket fredags och söndagsgalor. Så jag kan flyga in där och sen direkt där till Sverige för något. Min fastmö hatar mig, jag var i Serbien för EM i 10 dagar. Jag kommer tillbaks för Fight Week i MTFL men där har jag mycket större ansvar. Det är Fight Week och jag jobbar tills tidigast elva på kvällen”