Det blev en lyckad debut i Filippinerna för UFC, som lyckades fylla alla platser inne i SM Mall of Asia Arena.
I helgen debuterade UFC i Filippinerna med UFC Fight Night 66. Filippinerna har länge ansetts vara en stor potentiell marknad för MMA och då ett antal fighters i UFC antagligen kommer från Filippinerna eller har filippinskt ursprung var det många som såg fram emot UFCs debut i det asiatiska landet.
HETAST JUST NU
Galan visade sig vara en avslutsfylld sådan med många knockouter och imponerande prestation. Ekonomiskt och publikmässigt var också galan en succé, då UFC glatt kunde rapportera att de sålde ut SM Mall of Asia Arena. Enligt uppgifterna var det 13,446 fans som såg galan på plats.
UFC Fight Night 66 rundades av med ett toppmöte i fjädervikt som ställde den forne UFC-mästaren Frankie Edgar mot den forne WEC-mästaren Urijah Faber. Herrarna bjöd på en teknisk och fartfylld match som i slutändan resulterade i poängvinst för Edgar som var snäppet bättre i alla avseenden.