Ännu en UFC-gala väntar oss i helgen då UFC Fight Night 42 hålls i Albuquerque, New Mexico. Redaktionstipset för underkortet finner ni nedan.
HETAST JUST NU
Bantamvikt: Yaotzin Meza vs. Sergio Pettis
Sist ut på underkortet ställs Sergio Pettis, bror till lättviktsmästaren Anthony Pettis, mot Yaotzin Meza. De flesta hyllade Pettis som en framtida mästare, och i all rätt med tanke på hans prestationer. Vinstsviten tog dock stopp mot Alex Caceres och nu hoppas han på att återvända till vinstkolumnen.
Likt sin bror är Pettis en oförutsägbar och spännande fighter som helst håller matchen stående men som även kan överraska från ryggen. Meza är något starkare på marken men har även säkrat fem knockoutvinster i sin karriär. Stående kommer dock Pettis att ha en fördel och han bör kunna undvika nertagningarna då Meza är en bättre grappler än vad han är brottare.
Vinnare: Sergio Pettis via teknisk knockout, rond 3
Weltervikt: Bobby Voelker vs. Lance Benoist
Två herrar i stort behov av en vinst är Bobby Voelker och Lance Benoist. Voelker kommer från tre raka förluster medan Benoist har förlorat två av sina tre matcher i UFC.
Voelker är en publikvänlig ”slugger” som gärna bjuder på blodiga slagsmål av den mindre tekniska varianten. Benoist är betydligt mer teknisk och dessutom en duktig grappler som kammat hem majoriteten av sina vinster på submission, men han har även förmågan att bjuda på show vid tillfälle, vilket vi fick se mot Matt Riddle.
Trots det har Benoist varit borta länge och har inte tävlat sedan september 2012, och Voelker har en tendens av att kunna stå emot submissions.
Vinnare: Bobby Voelker via domslut
Flugvikt: #15 Scott Jorgensen vs. Danny Martinez
Ännu en fighter som ställs inför en avgörande match på UFN 42 är WEC-talangen Scott Jorgensen som har förlorat fem av sina sex senaste matcher. Visserligen har många av förlusterna kommit mot toppmotstånd eller under kontroversiella omständigheter, men oavsett så är han i en sits där han måste vinna för att stanna kvar i UFC. Han möter Danny Martinez som kommer från en förlust mot Chris Cariaso i sin debut.
Detta känns som en match som Jorgensen kan och borde vinna, han har erfarenheten och meriterna på sin sida. Martinez är en allsidig och duktig fighter, men om han möter en hundraprocentig och motiverad Jorgensen så lär det bli för mycket för honom.
Vinnare: Scott Jorgensen via domslut
Lättvikt: Jon Tuck vs. Jake Lindsey
UFCs enda fighter från Guam; Jon Tuck, går sin tredje och förmodligen avgörande match i UFC på galan. Han tar emot nykomlingen Jake Lindsey som kommer från nio raka vinster i sin obesegrade karriär.
Tuck har en dynamisk striking-baserad stil med många sparkar och snabba attacker. Lindsey är en balanserad fighter som har fyra vinster på knockout, men han lär vilja korta av distansen mot Tuck.
I sin förra match gick Tuck tre ronder med TUF-vinnaren Norman Parke, han lär känna pressen inför sin tredje match i UFC och kommer i sin tur att sätta den pressen på Lindsey stående.
Vinnare: Jon Tuck via domslut
Lätt tungvikt: Pat Cummins vs. Roger Narvaez
Först ut finner vi en lätt tungviktsmatch mellan Patrick Cummins och Roger Narvaez. Bägge fighters är relativt allsidiga gällande avslut, men Cummins kommer förmodligen vara en starkare brottare i praktiken. Räcker det för seger? Troligtvis inte. Narvaez är en skicklig grappler som har haft en framgångsrik amatörkarriär, på fötterna lär det vara hyffsat jämnt, men med tanke på att Narvaez är mer erfaren så ger jag honom ett knappt övertag.
Vinnare: Roger Narvaez via teknisk knockout, rond 2