Den 3 augusti kommer UFC åter igen att inta Brasilien. Denna gång befinner de sig i Rio de Janeiro och tar med sig Anthony Pettis för att göra upp om fjäderviktsbältet mot UFC:s mästare, och brasilian, Jose Aldo. På matchkortet har den brasilianska sidan SporTV kunnat rapportera att ytterligare en amerikan vs brasilian-match har blivit bokad, denna gång mellan Sergio Moraes och Neil Magny i en welterviktsmatch.
Moraes gjorde sin debut i UFC på UFC 147 i juni förra året. Han har sedan dess hunnit med totalt två matcher i organisationen, uppdelat på en vinst och en förlust. Han tog sig först in i organisationen genom den första brasilianska versionen av The Ultimate Fighter som hölls under våren förra året. Han vann de två första matcherna via två submissions i den första ronden, men åkte på en knockout efter att ett knä träffade hans huvud i den tredje matchen och åkte då ur tävlingen. Men han fick sin chans i organisationen ändå och förlorade i finalmatchen mot Cezar Mutante. Han har numera ett matchfacit på sju vinster och två förluster i professionell MMA.
HETAST JUST NU
Magny tog sig också in i organisationen genom The Ultimate Fighter-huset. Inte heller han tog sig hela vägen till finalen, men fick möjligheten att visa vad han kunde göra i organisationen ändå. Han mötte Jon Manly på UFC 157 efter att ha deltagit i The Ultimate Fighter 16 som gick under hösten förra året. Han vann den debutmatchen via ett enhälligt domslut och får nu chansen att visa vad han kan mot Moraes i Brasilien den 3 augusti.