En något annorlunda gala annonserades av Resurrection Fighting Alliance under dagen och två av UFC:s största stjärnor kommer enligt rykten medverka som gästtränare.
RFA 29 äger rum i Sioux Falls, South Dakota den 21:a augusti och man bjuder bland annat på en titelmatch som huvudattraktion. Detta då Ricky Musgrave (14-4) och Raoni Barcelos (8-1) gör upp om det vakanta fjäderviktsbältet i galans huvudmatch.
HETAST JUST NU
Så långt är allt som vanligt. RFA planerar med det sagt att följa ett slags TUF-inspirerat format då galan kommer innefatta matcher där amerikanska talanger möter brasilianska talanger. Mycket mer än så är inte känt då man hittills endast bokat tre matcher då welterviktarna Jordon Larson (6-1) Ackson Junior (4-0) möts i medhuvudmatchen och stråviktarna Jocelyn Jones-Lybarger (5-1) Kinberly Novaes (8-2) även de möts på galan utöver den tidigare nämnda titelmatchen.
Ett annat initiativ är att gästtränare på ett eller annat sätt kommer finnas på plats under RFA 29. Exakt vad dessa har för uppgift är inte heller det helt klart, däremot är en inte alltför vild gissning att UFC:s welterviktsmästare Robbie Lawler (26-10) har hand om den amerikanska förmågorna medan legenden tillika UFC:s före detta lätt tungviktsmästare Lyoto Machida (22-7) har hand om de brasilianska. Varken UFC, Lawler eller Machida har uttalat sig om RFA 29 och huruvida uppgifterna om att de två ska finnas på plats som tränare stämmer eller inte. Däremot kan det ses som relativt trovärdigt då det var RFA själva som kom ut med nyheten.
Foto: Mazdak Cavian