Nästa UFC-gala närmar sig, det innebär givetvis att redaktionen på MMAnytt tippar vinnare och förlorare. Dela gärna med er av era egna tips i kommentarsfältet!
HETAST JUST NU
Bantamvikt: #8 Michael Mcdonald vs. Masanori Kanehara
Den forne titelutmanaren Michael McDonald återväder till oktagonen efter en längre frånvaro för att ta sig an japanen Masanori Kanehara.
Kanehara överraskade många med sin seger över Alex Caceres, och gjorde därefter en stabil insats i poängförlusten mot Rani Yahya, men McDonald har tillhört divisionens elit länge, och trots sin frånvaro bör han vara snäppet vassare i nästan alla aspekter, och bör ta hem denna matchen.
Vinnare: Michael McDonald via teknisk knockout, rond 2
Weltervikt: Kyle Noke vs. Alex Morono
Australiensaren Kyle Noke får sig en ny motståndare i form av amerikanen Alex Morono, som tar matchen på kort varsel.
Morono har vunnit fem raka matcher, nästa alla på avslut, men han ställs mot en Noke som kommer från ett av sina livs bästa prestationer. Noke slog ut den tyske veteranen Peter Sobotta tidigt i den första ronden och trädde fram som en seriös kraft i welterviktsdivisionen.
Likt mötet med Jonavin Webb lär Noke spela något mer säkert mot en helt ny motståndare, men australiensaren vinner oavsett.
Vinnare: Kyle Noke via domslut
Kvinnlig stråvikt: Justine Kish vs. Nina Ansaroff
Äntligen får vi se den ryska talangen Justine Kish debutera i UFC, Nina Ansaroff står för motståndet.
Många har sett fram emot obesegrade Kishs debut, och det sker mot en klart värdig motståndare i form av Ansaroff som senast mötte Juliana Lima. Ansaroff är oerhört tuff men faktumet är att Kish faktiskt har mött bättre motstånd och gjort bra av sig, detta är hennes match att vinna.
Vinnare: Justine Kish via domslut
Lättvikt: Scott Holtzman vs. Drew Dober
I en något underlig matchning möter obesegrade Scott Holtzman landsmannen Drew Dober, som endast vunnit en utav sina fem matcher i UFC.
Holtzman imponerade i sin UFC-debut med en stark prestation mot Anthony Christodoulou som slutade i submissionvinst. Dobers enda seger kommer med något av en asterisk då motståndaren Jamie Varner nästan orsakade förlusten själv med en slarvig nertagning.
Dober kommer pressa framåt ständigt, som han brukar göra, men Holtzmans teknik och rörlighet vinner honom matchen.
Vinnare: Scott Holtzman via domslut
Lättvikt: #12 Dustin Poirier vs. Joe Duffy
Hur hamnade denna matchen så långt er på underkortet? Och på underkortet alls för den delen? Toppmötet mellan Dustin Poirier och Joe Duffy skulle ha agerat huvudmatch i UFCs senaste besök i Irland men skrotades på grund av en skada.
Detta är en extremt jämn matchning som är svår att förutspå, båda fighters är ruskigt allsidiga och bra överallt. Poirier har vunnit två raka matcher på knockout sedan flytten till lättvikt medan Duffy också avslutat två raka matcher i oktagonen.
I helhet ser jag dock Duffy som något mer slipad vad gäller teknik och allsidighet. Vad gäller brottning och ren fysisk styrka lär han också vara snäppet vassare. Det lär bli en fartfylld och underhållande match, men jag ser Duffy som segrare oavsett.
Vinnare: Joe Duffy via submission, rond 3
Bantamvikt: Joe Soto vs. Michinori Tanaka
Joe Soto överraskade många med en förvånansvärt stark insats på kort varsel mot den regerande bantamviktsmästaren T.J. Dillashaw, därefter blev han brutalt knockad i den första ronden.
Han ställs mot japanen Michinori Tanaka, som kommer bjuda på en skräll. Tanaka är en väldigt stark grappler som sätter hög press. Han kom väldigt nära segern mot Kyung Ho Kang men tar igen poängförlusten mot Soto.
Vinnare: Michinori Tanaka via domslut
Weltervikt: Sheldon Westcott vs. Edgar Garcia
I en match där det troligtvis gäller att vinna eller försvinna möts welterviktarna Sheldon Westcott och Edgar Garcia i ett möte mellan Kanada och USA.
TUF-finalisten Westcott har förlorat två raka matcher, men är en mer allsidig och teknisk fighter än Garcia, som har en tendens att lämna öppningar. Det vill man inte göra mot en fighter som Westcott.
Vinnare: Sheldon Westcott via submission, rond 2