Det har nu framkommit att Matt Riddle och Francisco Rivera blivit avstängda i 90 dagar av den atletiska kommissionen i Calgary efter sina framträdande under UFC 149: Faber vs Barao då båda hade otillåtna preparat i kroppen under sina matcher. Varken Riddle eller Rivera valde att överklaga kommissionens beslut och då avstängningarna påbörjades 21 juli är de därmed avklarade idag.
HETAST JUST NU
På galan segrade Riddle mot Chris Clements efter att ha strypt ut sin motståndare i tredje ronden, något som gav honom bonusen för galans submission. Proverna efter matchen visade sig positiva för marijuana.
Rivera stoppade Roland Delorme via knockout i slutet på första ronden. I rapporten framkommer det inte exakt vad det är för substans som Rivera hade i kroppen som resulterade i hans avstängning.
Den atletiska kommissionen har valt att inte ändra resultaten i någon av matcherna.