Asiens största och främsta MMA-organisation offentliggjorde nyligen planerna för de kommande året och det blir en hel del resande då man annonserade sex galor för sex olika städer.
HETAST JUST NU
Yangon, Shanghai, Jakarta, Macau, Singapore och Manila är de sex platser som ONE Championship planerar att ta sig an resan till under året. Det annonserade man i ett pressmeddelande och de sex galorna är alltså helt officiella. Inga matcher har hittills bokats för någon av desamma förutom ONE: ”Kingdom of Warriors” som äger rum nu i helgen. Som huvudattraktion bjuder man på en titelmatch i bantamvikt då Bibiano Fernandes (17-3) möter Toni Tauru (10-1-1).
Det blir ett hektiskt år för organisationen med andra ord och en hel del resande runt Asiens och dess storstäder. Samtliga av de nyligen annonserade galorna hittas nedan.
ONE: ”Kingdom of Warriors” i Yangon, Myanmar den 18:e juli
ONE: ”Dynasty of Champions” i Shanghai, Kina den första september
ONE: ”Odyssey of Champions” i Jakarta, Indonesien den 27:e september
ONE: ”Tigers of Asia” i Kuala Lumpur, Malaysien den nionde oktober
ONE: ”Battle at the Gates” i Macau, Kina den sjunde november
ONE: ”Pride of Lions” i Singapore den 13:e november
ONE: ”Spirit of Champions” i Manila, Filippinerna den elfte december