Fedor Emelianenko dominerade stora delar av 00-talet innan han till slut hälsade på hos Strikeforce. Det här var tydligen Fedors akilleshäl, för när han väl var där åkte han på tre raka förluster efter en snabb vinst mot Brett Rogers i november 2009. Men nu är han tillbaka på den vinnande sidan igen, även om han tappat extremt mycket relevans sedan dess.
HETAST JUST NU
Matchen mot Jeff Monson var förvisso en vinst, men det var inte en vinst som skjuter honom tillbaka i relevans direkt. Han har efter det här även en match inbokad mot Satoshi Ishii som är en yngre förmåga direkt plockad ifrån Judo där han under 2008 tog hem en guldmedalj i OS, för att sedan börja satsa på en MMA-karriär. Sedan dess har han fått ihop 4-1-1 i matcher, vilket innebär att han inte har den erfarenheten inom sporten som en person som Fedor har. En vinst skulle möjligen ge mer än en vinst mot Monson, men det skulle ändå inte vara världsomvälvande direkt.
Fedor kan fortfarande tävla i den högsta nivån inom tungvikt i MMA, men för att kunna stanna där behöver han göra små ändringar. Han har redan börjat med det och utfört träningsresor till bland annat Holland där han tränat med världskändisar inom bland annat boxning, men räcker det? Det är dags att bjuda in högklassiga träningspartners, kanske till och med börja fundera på att hälsa på Death Cluch där ett gäng stora tungviktare i USA härjar omkring, eller kanske svänga förbi Xtreme Couture och hjälpa Alistair Overeem med sina förberedelser inför matchen mot Brock Lesnar. Han måste hur som helst göra någonting, för det är tydligt att de ständiga träningslägrena i Ryssland inte fungerar så bra som dom en gång i tiden gjort.
Den största frågan av allt är om han själv vill fortsätta med det här. Han har börjat tala om pension varje gång han förlorat en match, men han har ändå fortsatt ändå. Många gånger verkar det vara på grund av M-1 Global som av misstag har lagt alla sina ägg i en och samma Fedor, och sedan övertygat honom att gå tillbaka till att tävla.
Men finns den här gnistan, det här intresset och den här passionen verkligen kvar i honom?
Jag tror personligen att han kommer att fortsätta sin pensionsturné och gå åtminstone 4-5 matcher till, för det ligger stora mängder pengar i det. Nu närmast är det Dreams nyårsgala som ser ut att bli av. Fast det han själv skulle må bäst av är troligen en nystart, ett nytt management, nya träningskamrater och nya mål.
Men problemet är att Fedor har lagt alla sina ägg i M-1 Global, och att komma ut från den dealen är troligen svårare än att få Grekland att lösa sin ekonomiska situation. Sedan är han 35 år gammal också – Det kanske är dags att fundera på refrängen och låta hans dominans under 00-talet ligga kvar i allmänhetens minnen.