Nästa UFC-gala närmar sig, det innebär givetvis att redaktionen på MMAnytt tippar vinnare och förlorare. Dela gärna med er av era egna tips i kommentarsfältet!
Lättvikt: Sam Stout vs. Frankie Perez
HETAST JUST NU
I vad som blir en viktig och avgörande match för kanadensaren Sam Stout tar hemmafavoriten emot amerikanen Frankie Perez. Stout har förlorat sina två senaste matcher via knockout. Många har ifrågasatt hans förmåga att ta slag efter alla tuffa matcher han varit med om genom åren, men frågan är om Perez har vad som krävs för att ta kål på veteranen.
Perez har mött klart godkänt motstånd utanför UFC, men väl i oktagonen fick han problem med pressen som Johnny Case satte på honom. Om Stout pressar framåt tekniskt, vilket jag misstänker att han gör, lär han få Perez ur balans och vinner ett väl behövt domslut.
Vinnare: Sam Stout via domslut
Bantamvikt: Yves Jabouin vs. Felipe Arantes
Yves Jabouins tre senaste förluster har kommit via knockout, visserligen har två av de nederlagen kommit mot topp 15-motstånd, men frågan är om 36-åringen fortfarande har vad som krävs för att tävla på denna nivå. Inga av de han besegrat i UFC finns kvar i organisationen, vilket inte är ett särskilt bra besked mot en underskattad bantamviktare som Felipe Arantes.
Brassen Arantes har upplevt några jämna domslutsförluster men har uppvisat mycket potential i segrar över fighters som Maximo Blanco och Godofredo Pepey. Arantes lär dessutom ha ett övertag på marken, där Jabouins snabbhet inte kommer kunna vara lika avgörande. Något säger mig att det kan bli en av Jabouins sista matcher i UFC.
Vinnare: Felipe Arantes via teknisk knockout, rond 2
Lätt tungvikt: Marcos Rogerio de Lima vs. Nikita Krylov
I en lätt tungviktsmatch som förmodligen inte går tiden ut möts brassen Marcos Rogerio de Lima och ukrainaren Nikita Krylov. Lima har avslutat sina två matcher i UFC via knockout i den första ronden medan Krylov också kommer från två raka avslut säkrade i den första ronden.
Även om Krylov är något oslipad och oprövad så har han både erfarenheten och åldern på sin sida, dessutom är han generellt sett mer allsidig och troligtvis snäppet snabbare och smidigare. Lima kan överraska med en snabb knockout och är som farligast i den första ronden, men desto längre matchen går desto mer gynnar den ukrainaren, som jag tror tar över matchen så småningom.
Vinnare: Nikita Krylov via submission, rond 3
Flugvikt: Chris Kelades vs. Chris Beal
Trots ett matchfacit på 1-1 i UFC så har kanadensaren Chris Kelades imponerat. Han slog Patrick Holohan i sin debut och följde upp med en stark prestation mot Ray Borg. Även om Kelades förlorade mot Borg så stod han emot betydligt bättre än väntat.
Han möter Chris Beal, en stark bantamviktare med både fart och kraft i sina slag. Han kommer förvisso från en förlust via domslut mot Neil Seery men kan utan tvekan återhämta sig med en vinst mot Kelades.
Även om Kelades är tålig och tuff så ser jag Beal som snabbare, starkare och mer explosiv. Det mesta talar för att Kelades blir tilldelad sin första knockoutförlust på söndag.
Vinnare: Chris Beal via domslut
Lättvikt: Shane Campbell vs. Elias Silverio
Även om Shane Campbell blev knockad i sin UFC-debut så förblir han en duktig och underhållande striker med gott om potential. Han möter brassen Elias Silverio som senast blev tilldelad karriärens första förlust.
Silverio förlorade mot Rashid Magomedov på grund av sin motståndares kontringsslag och slipade striking. Det är något Campbell är bra på, och han har dessutom ett övertag i längd och räckvidd. Det kommer inte se ut som Silverios match mot Megomedov, men jag misstänker att Campbells stil blir för problematisk för brassen.
Vinnare: Shane Campbell via domslut
Lätt tungvikt: Misha Cirkunov vs. Daniel Jolly
Amerikanen Daniel Jolly ställer upp på kort varsel för att ta sig an debuterande Misha Cirkunov från Lettland. Cirkunov har höjt på en del ögonbryn då han i mindre organisationer avslutat fighters som Rodney Wallace. Jolly må ha ett av de bästa smeknamnen i UFC; ”The Werewolf from Texas”, men avsaknaden av erfarenhet jämfört med Cirkunov, samt faktumet att han tar matchen på kort notis är inte särskilt talande.
Vinnare: Misha Cirkunov via submission, rond 2