Trots ett starkt huvudevenemang så dök fansen inte upp i stor skala för den senaste UFC-galan.
Carlos Condit återvände till MMA i helgen för att ta sig an Thiago Alves på UFC Fight Night 67 i Goiania, Brasilien. Det var UFCs andra gala i Goiania och det var flera kända brasilianska fighters som tävlade. Trots detta så var publikintresset oerhört svagt. Goiania Arena har en publikkapacitet på 15,000 åskådare vid de största evenemangen, men endast 3,500 dök upp för att se matcherna på plats. Sist UFC besökte Goiania Arena var för UFC Fight Night 32, där Vitor Belfort mötte Dan Henderson. Då var det dock hela 10,565 fans som dök upp på plats.
Detta var de näst katastrofala publiksiffrorna sedan finalen av The Ultimate Fighter 20 som hölls i Las Vegas, där endast 1,800 åskådare dök upp. Ultimate Fighter-finaler brukar dock inte marknadsföras på samma skala som Fight Night-galor. Detta är dock det lägsta rapporterade publikantalet för en UFC-gala i Brasilien någonsin.
Medan huvudmatchen på UFC Fight Night 67 var lysande enligt de flesta så saknade korten i helhet ett flertal matcher av liknande värde. Den delade huvudmatchen mellan Charles Oliveira och Nik Lentz vann ”Fight of the Night”, och bägge fighters lär ha säkrat nya fans efter uppvisningen, men det var inte många som dök upp för att se de fjäderviktarna mötas än en gång.
Det är dock inte helt klart i dagsläget varför publiksiffrorna var så pass låga. Vad tror du var den största bidragande faktorn?


