Videoblogg: Ett par dagar i Anderson Silvas liv i New York
Anderson Silva har sedan han besegrade Chael Sonnen på UFC 148 inte haft någon match inplanerad. Så nu när han har chansen att ta en stund ledigt så åker han till New York för att delta i brasilien-dagen som de firar där. Samtidigt fick han också ett pris, och en kameraman filmade allt. Så i slutändan så satte de ihop detta till en videoblogg där Silva egentligen inte gör annat än att hälsa på fans.
Läs allt om kampsportsvärldens nyheter på MMAnytts Allstyle >>
-
http://www.facebook.com/johanaarnio Johan Aarnio
-
http://www.facebook.com/profile.php?id=100000987254257 Wally Johnson
-
Erik
-
http://www.facebook.com/people/Jesper-Ringqvist/715070412 Jesper Ringqvist
-
Erik
-
http://www.facebook.com/people/Jesper-Ringqvist/715070412 Jesper Ringqvist
-
Erik
-
-
-
-
http://www.facebook.com/johan.andersson.9674 Johan Andersson
-
-
Dreven
-
http://www.facebook.com/ibosowe Ibrahim Balboa
-
-
Kirkan
-
http://twitter.com/axeljersey13 Axel Karlsson
De senaste nyheterna
Media Scrum med Dana White inför UFC 160
24 maj, 2013 | Martin JohanssonInför UFC 160 höll UFC ännu en gång en stängd presskonferens. Men efter presskonferensen var över så satte sig UFC:s VD Dana White åter igen sig ned med diverse media för att svara på alla möjliga frågor som ställdes. Det hela resulterade i ett 52 minuter långt klipp där han talar om allt från marijuana och TRT till matchkortet för UFC 160.
Du kan se klippet nedan.
Se invägningen för UFC 160: Velasquez vs Bigfoot 2 LIVE kl 01.00
24 maj, 2013 | Christoffer EspingInatt vid kl 01.00 svensk tid så kommer invägningarna för UFC 160 att köra igång. I videon ovan kan du följa detta live. Om du mot all förmodan missar det så kommer resultaten även upp nedan.
Du kan som vanligt hänga med i diskussionen på MMAnytt.se/chatt.
Första sju matcherna kan man som vanligt se gratis, först på Facebook eller Youtube med start kl 00.35 och sedan på Facebook eller UFC.tv från och med kl 02.00. Klockan 04.00 sätter huvudkortet igång på www.MMAnytt.se/se-UFC-Live, UFC.tv samt på C More Sport, C More Sport HD, C More Live och C More Live HD.
… Läs mer
Alexander Gustafsson: ”It’s on Jon Jones, can’t wait to get in that cage with you” – Uppdaterat
24 maj, 2013 | Martin JohanssonFoto: Micha Forssberg/FrozenExposures.com/MManytt
Om man ska tro Alexander Gustafssons twitter-flöde så kommer han att möta UFC:s lätt tungviktsmästare Jon Jones i hans nästa match. Han skrev ett semi-kryptiskt meddelande på Twitter för en liten stund sedan där han inledde med ”It’s on Jon Jones”.
Jon Jones var inte sen att svara på Gustafssons meddelande, som syns på bilden ovan, men vad det i verkligheten betyder är oklart för närvarande. Något som dock talar för det hela är att båda Jones och Gustafsson för närvarande befinner sig i Ryssland. För vad är inte helt klart i dagsläget.
MMAnytt … Läs mer
Krönika: Just say know
24 maj, 2013 | Andreas BruzeliusJust say know är den drogliberala kulturens svar på den mer traditionella just say no. Uttrycket förespråkar att skaffa sig kunskap om droger, istället för att konsekvent välja bort dem.
Doping och idrott är ett irriterande problem. Idrott ska vara rättvist. Vi vill se vem som är bäst, med samma förutsättningar, på samma regler. Endast i en fulländat rättvis kontext upplever vi att personen som står högst upp på pallen verkligen är den sanne vinnaren. Alla former av fusk och fulspel rubbar den bilden och förstör upplevelsen som åskådare. Vi vill veta att vi hejar på den främste utövaren, inte … Läs mer
Dana White pratar ut om Barnett, Belfort, Diaz och mer
24 maj, 2013 | RedaktionenMMAfightings Ariel Helwani intervjuade Dana White inför helgens gala UFC 160 och diskuterade några aktuella frågor. I den omfattande intervjun behandlas både allmänna och personliga frågor, som exempelvis:
- Mark Hunts problem med att resa in i landet
- Hur White har omprövat sin syn på Josh Barnett
- Nick Diaz satsning på att starta en egen gala
- Incidenten när Anderson Silva uteblev från en mediasession
- Vitor Belforts TRT-behandling och framtida titelchanser
- Klagomålen på UFC:s löner som uttryckts av John Cholish och Jakob Volkman
John Cholish offentliggör lönehandlingar från UFC
24 maj, 2013 | Sebastian Vendel-MartinezEfter flera uttalanden om att UFC inte behandlar sina fighters väl så har lättviktaren John Cholish nu offentliggjort handlingar som tyder på att några av hans argument mycket väl kan stämma.
MMAnytt rapporterade tidigare i veckan om Jacob Volkmann, och hans missnöje med UFC. Den forne Zuffa-fightern fick kontraktet klippt efter ett matchfacit på 6-2 i lättvikt, med förluster i två av hans tre senaste matchen i oktagonen, och han berättade att det endast var ett fåtal fighters som kunde leva bekvämt på UFCs lön.
”[The UFC] always claim that they treat the fighters so well. Yeah, they treat the top … Läs mer
Thales Leites återvänder till UFC
24 maj, 2013 | Sebastian Vendel-MartinezEn före detta utmanare till Anderson Silvas mästartitel kommer att återvända till UFC för ytterligare ett försök i oktagonen.
Den brasilianska webbsidan Combate.com rapporterade nyligen att den forne titelutmanaren Thales Leites (20-4) kommer att återvända till UFC, något datum för hans återkomst är ännu inte klart.
BJJ svartbältaren Leites gjorde sin oktagon-debut på finalen av The Ultimate Fighter 4, som obesegrad fighter med vinster över Lucio Linhares och José Landi-Jons med flera i baggaget inför debuten. Han förblev inte obesegrad länge dock, då han förlorade ett enhälligt domslut mot Martin Kampmann i sin första match i UFC. Sedan radade han … Läs mer
Fredagsfrågan: Om du var MMA-fighter, vad hade ditt smeknamn varit?
24 maj, 2013 | Sebastian Vendel-MartinezI tidigare inslag av Fredagsfrågan har MMAnytt ställt sina kära läsare frågor om de bästa respektive sämsta smeknamnen inom MMA. Det finns dock gott om smeknamn som inte är använda, som inte ännu hittats på, och MMAnytt vill gärna att ni läsare använder er kreativitet och delar med er av vad ni personligen skulle vilja använda om ni gästade buren.
Fredagsfrågan: Om du var MMA-fighter, vad hade ditt smeknamn varit? (Alternativt: Vad är ditt fighter-smeknamn?)
Dustin Poirier möter Erik Koch på UFC 164
24 maj, 2013 | Christoffer EspingUFC 164 har nu fått en ny match bokad då Dustin Poirier väntas möta Erik Koch i ett fjäderviktsmöte vilket MMAweekly rapporterar.
Dustin Poirier var på god väg till en titelchans då han efter att ha gått ner till fjädervikt besegrade både Josh Grispi, Jason Young, Pablo Garza och Max Holloway. Ett möte med Chan Sung Jung skulle sedan bestämma en ny titelutmanare och Poirier åkte då på en förlust via submission i den fjärde ronden. En vinst kom i matchen efter mot Jonathan Brookins men i sin förra match blev det förlust igen då han på kort varsel tog … Läs mer
UFC planerar Ronaldo ‘Jacare’ Souza mot Yushin Okami
23 maj, 2013 | Christoffer EspingDana White blev under kvällen intervjuad av ett gäng journalister inför helgens gala och han meddelade då att ett intressant mellanviktsmöte är i planeringsfasen där Ronaldo ”Jacare” Souza väntas möta Yushin Okami.
Jacare gjorde sin efterlängtade UFC-debut i helgen då han besegrade Chris Camozzi via submission redan i den första ronden. Innan dess höll han till i Strikeforce där han under 2010 vann mellanviktsbältet genom att besegra Tim Kennedy. Han hann med att försvara sin titel en gång innan det tog stopp mot Luke Rockhold. Tiden i Strikeforce avslutades med tre raka avslut innan det bar över till UFC. Det … Läs mer
Victor Cheng vs Alan Carlos inställd, Domingos Mestre vs Raymond Jarman nytt huvudevent på Cage Challenge X
23 maj, 2013 | Martin JohanssonEtt förhinder har drabbat matchen mellan Victor Cheng och Alan Carlos som planerades i huvudeventet på Cage Challenge X vilket gjort att matchen blivit inställd, meddelar organisationen idag till MMAnytt.
- En av deltagarna har fått förhinder. Det är av personliga skäl och jag kan inte gå in på detaljer är jag rädd, berättar Cage Challenges arrangör Jesper Gunnarson till MMAnytt.
Istället för Cheng vs Carlos så kommer huvudeventet nu istället att vara en match mellan Domingos Mestre (10-5) och Raymond Jarman (15-22).
Mestre har varit aktiv inom MMA-scenen sedan i december 2007 då han gjorde sin MMA-debut och besegrade … Läs mer
Carlos Condit är öppen för returmatch mot Nick Diaz
23 maj, 2013 | Felix ÖhlenÖver ett år har passerat sedan Carlos Condit vann interimbältet över Nick Diaz. Sedan det kontroversiella domslutet lästs upp har högljudda fans begärt en returmatch. Kommer Nick Diaz ur pension är den matchen en möjlighet, menar Carlos Condit.
Welterviktaren Carlos Condit kommer från två raka förluster och har onekligen förlorat lite av den hype som han åstadkom i samband med vinsten av interimstiteln i matchen mot Nick Diaz på UFC 143. Därför planerar Condit att över sommaren återhämta sig och jobba på sina svagheter innan han återvänder till strålkastarljuset. I och med returen i höst hoppas han dock kunna sudda … Läs mer
Kenny Florian: Att stå upp med Mark Hunt ”kommer vara för farligt”
23 maj, 2013 | Felix ÖhlenÄnda sedan Junior dos Santos för första gången entrade UFC:s oktagon har hans motståndares största problem varit att handskas med den forna tungviktsmästarens livsfarliga boxning. I sin debut för organisationen kastades han på en gång ner bland hajarna och matchades mot den fruktade jiu-jitsu-mästaren Fabricio Werdum. Det som förväntades bli en vinst för Werdum slutade istället med att nykomlingens hand restes efter en våldsam uppercut som fick klockorna att stanna och samtliga övriga tungviktares ögon att spärras upp. Sedan dess har få varken velat eller kunnat matcha Ciganos vassa händer. Tills nu, menar Kenny Florian i ett uttalande på UFC … Läs mer
Sean McCorkle möter Mariusz Pudzianowzki på KSW 23
23 maj, 2013 | Christoffer EspingDet annonserades under dagen att den polske publikfavoriten Mariusz Pudzianovski (5-2, 1 NC) har fått en motståndare för galan som nu endast är två veckor framåt i tiden. Det kommer att vara ingen mindre än förre UFC-fightern ”Big Sexy” Sean McCorkle (16-5).
Den flerfaldige vinnaren av världens starkaste man satte igång MMA-karriären 2009 och gick segrande i sina två första matcher innan han åkte över till USA och förlorade mot Tim Sylvia. För sin nästa match så återvände han till hemlandet för att möta Eric ”Butterbean” Esch, det tog 75 sekunder innan Esch tvingades klappa ut för slag. Efter det … Läs mer
