Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Gå till toppen

Topp

Videoblogg: Ett par dagar i Anderson Silvas liv i New York

Videoblogg: Ett par dagar i Anderson Silvas liv i New York

Anderson Silva har sedan han besegrade Chael SonnenUFC 148 inte haft någon match inplanerad. Så nu när han har chansen att ta en stund ledigt så åker han till New York för att delta i brasilien-dagen som de firar där. Samtidigt fick han också ett pris, och en kameraman filmade allt. Så i slutändan så satte de ihop detta till en videoblogg där Silva egentligen inte gör annat än att hälsa på fans.

Läs allt om kampsportsvärldens nyheter på MMAnytts Allstyle >>

  • http://www.facebook.com/johanaarnio Johan Aarnio

    Jag har inte sett så mycket av Anderson som privatperson men av det jag sett så verkar han vara en rätt osocial snubbe men som ändå försöker trots att han har svårt att interagera med folk. Kan det enbart bero på hans dåliga engelska som gör honom osäker eller är han så bland brasilianare också?

    • http://www.facebook.com/profile.php?id=100000987254257 Wally Johnson

      Tror killen helt enkelt bara uppskattar de simpla sakerna i livet som många andra tar för givet. Man har märkt det från dag ett att han inte är så mycket för uppståndelse och berömmelse egentligen. Kommer man ifrån en så fattig bakgrund som tex Silva, så är nog fame inte i närheten så lika viktigt som att kunna sätta mat på bordet. Därav att han kanske bara vill vara en ”vanlig” kille som inte ska behöva oroa sig för pengar.

    • Erik

      Förklara gärna varför det är viktigt.

      • http://www.facebook.com/people/Jesper-Ringqvist/715070412 Jesper Ringqvist

        Varför det är viktigt att ha mat på bordet?

        • Erik

          Du menar att Silva försörjer sig på att vara social och interagera med andra? Utveckla gärna.

          • http://www.facebook.com/people/Jesper-Ringqvist/715070412 Jesper Ringqvist

            Du svarade på Johans inlägg, inte Wallys som jag trodde va?

          • Erik

            Jepp. Lungt.

    • http://www.facebook.com/johan.andersson.9674 Johan Andersson

      Prova se dokumentären Like Water.
      Ändrar kanske din uppfattning om mästaren Silva. Mycket sevärd.

  • Dreven

    ”En stund ledigt” killen som slåss en gång om året har nog mer än en liten stund ledigt.

    • http://www.facebook.com/ibosowe Ibrahim Balboa

      Ja du. Att vara populär har sina fördelar också

  • Kirkan

    Give a guy a nice reward….he plays with it like it’s a basketball. *facepalm*

  • http://twitter.com/axeljersey13 Axel Karlsson

    Ser väldigt bra ut för att närma sig 40!

De senaste nyheterna

UFC

Media Scrum med Dana White inför UFC 160

24 maj, 2013 |

Inför UFC 160 höll UFC ännu en gång en stängd presskonferens. Men efter presskonferensen var över så satte sig UFC:s VD Dana White åter igen sig ned med diverse media för att svara på alla möjliga frågor som ställdes. Det hela resulterade i ett 52 minuter långt klipp där han talar om allt från marijuana och TRT till matchkortet för UFC 160.

Du kan se klippet nedan.

Läs mer

UFC

Se invägningen för UFC 160: Velasquez vs Bigfoot 2 LIVE kl 01.00

24 maj, 2013 |

Inatt vid kl 01.00 svensk tid så kommer invägningarna för UFC 160 att köra igång. I videon ovan kan du följa detta live. Om du mot all förmodan missar det så kommer resultaten även upp nedan.

Du kan som vanligt hänga med i diskussionen på MMAnytt.se/chatt.

Första sju matcherna kan man som vanligt se gratis, först på Facebook eller Youtube med start kl 00.35 och sedan på Facebook eller UFC.tv från och med kl 02.00. Klockan 04.00 sätter huvudkortet igång på www.MMAnytt.se/se-UFC-Live, UFC.tv samt på C More Sport, C More Sport HD, C More Live och C More Live HD.

Läs mer

UFC

Alexander Gustafsson: ”It’s on Jon Jones, can’t wait to get in that cage with you” – Uppdaterat

24 maj, 2013 |

Foto: Micha Forssberg/FrozenExposures.com/MManytt

Om man ska tro Alexander Gustafssons twitter-flöde så kommer han att möta UFC:s lätt tungviktsmästare Jon Jones i hans nästa match. Han skrev ett semi-kryptiskt meddelande på Twitter för en liten stund sedan där han inledde med ”It’s on Jon Jones”.

Jon Jones var inte sen att svara på Gustafssons meddelande, som syns på bilden ovan, men vad det i verkligheten betyder är oklart för närvarande. Något som dock talar för det hela är att båda Jones och Gustafsson för närvarande befinner sig i Ryssland. För vad är inte helt klart i dagsläget.

MMAnytt … Läs mer

Krönika: Just say know

24 maj, 2013 |

Just say know är den drogliberala kulturens svar på den mer traditionella just say no. Uttrycket förespråkar att skaffa sig kunskap om droger, istället för att konsekvent välja bort dem.

Doping och idrott är ett irriterande problem. Idrott ska vara rättvist. Vi vill se vem som är bäst, med samma förutsättningar, på samma regler. Endast i en fulländat rättvis kontext upplever vi att personen som står högst upp på pallen verkligen är den sanne vinnaren. Alla former av fusk och fulspel rubbar den bilden och förstör upplevelsen som åskådare. Vi vill veta att vi hejar på den främste utövaren, inte … Läs mer

UFC

Dana White pratar ut om Barnett, Belfort, Diaz och mer

24 maj, 2013 |

MMAfightings Ariel Helwani intervjuade Dana White inför helgens gala UFC 160 och diskuterade några aktuella frågor. I den omfattande intervjun behandlas både allmänna och personliga frågor, som exempelvis:

  • Mark Hunts problem med att resa in i landet
  • Hur White har omprövat sin syn på Josh Barnett
  • Nick Diaz satsning på att starta en egen gala
  • Incidenten när Anderson Silva uteblev från en mediasession
  • Vitor Belforts TRT-behandling och framtida titelchanser
  • Klagomålen på UFC:s löner som uttryckts av John Cholish och Jakob Volkman

 

Läs mer

John Cholish offentliggör lönehandlingar från UFC

24 maj, 2013 |

Efter flera uttalanden om att UFC inte behandlar sina fighters väl så har lättviktaren John Cholish nu offentliggjort handlingar som tyder på att några av hans argument mycket väl kan stämma.

MMAnytt rapporterade tidigare i veckan om Jacob Volkmann, och hans missnöje med UFC. Den forne Zuffa-fightern fick kontraktet klippt efter ett matchfacit på 6-2 i lättvikt, med förluster i två av hans tre senaste matchen i oktagonen, och han berättade att det endast var ett fåtal fighters som kunde leva bekvämt på UFCs lön.

”[The UFC] always claim that they treat the fighters so well. Yeah, they treat the top … Läs mer

UFC

Thales Leites återvänder till UFC

24 maj, 2013 |

En före detta utmanare till Anderson Silvas mästartitel kommer att återvända till UFC för ytterligare ett försök i oktagonen.

Den brasilianska webbsidan Combate.com rapporterade nyligen att den forne titelutmanaren Thales Leites (20-4) kommer att återvända till UFC, något datum för hans återkomst är ännu inte klart.

BJJ svartbältaren Leites gjorde sin oktagon-debut på finalen av The Ultimate Fighter 4, som obesegrad fighter med vinster över Lucio Linhares och José Landi-Jons med flera i baggaget inför debuten. Han förblev inte obesegrad länge dock, då han förlorade ett enhälligt domslut mot Martin Kampmann i sin första match i UFC. Sedan radade han … Läs mer

Fredagsfrågan: Om du var MMA-fighter, vad hade ditt smeknamn varit?

24 maj, 2013 |

I tidigare inslag av Fredagsfrågan har MMAnytt ställt sina kära läsare frågor om de bästa respektive sämsta smeknamnen inom MMA. Det finns dock gott om smeknamn som inte är använda, som inte ännu hittats på, och MMAnytt vill gärna att ni läsare använder er kreativitet och delar med er av vad ni personligen skulle vilja använda om ni gästade buren.

Fredagsfrågan: Om du var MMA-fighter, vad hade ditt smeknamn varit? (Alternativt: Vad är ditt fighter-smeknamn?)

Läs mer

UFC

Dustin Poirier möter Erik Koch på UFC 164

24 maj, 2013 |

UFC 164 har nu fått en ny match bokad då Dustin Poirier väntas möta Erik Koch i ett fjäderviktsmöte vilket MMAweekly rapporterar.

Dustin Poirier var på god väg till en titelchans då han efter att ha gått ner till fjädervikt besegrade både Josh Grispi, Jason Young, Pablo Garza och Max Holloway. Ett möte med Chan Sung Jung skulle sedan bestämma en ny titelutmanare och Poirier åkte då på en förlust via submission i den fjärde ronden. En vinst kom i matchen efter mot Jonathan Brookins men i sin förra match blev det förlust igen då han på kort varsel tog … Läs mer

UFC

UFC planerar Ronaldo ‘Jacare’ Souza mot Yushin Okami

23 maj, 2013 |

Dana White blev under kvällen intervjuad av ett gäng journalister inför helgens gala och han meddelade då att ett intressant mellanviktsmöte är i planeringsfasen där Ronaldo ”Jacare” Souza väntas möta Yushin Okami.

Jacare gjorde sin efterlängtade UFC-debut i helgen då han besegrade Chris Camozzi via submission redan i den första ronden. Innan dess höll han till i Strikeforce där han under 2010 vann mellanviktsbältet genom att besegra Tim Kennedy. Han hann med att försvara sin titel en gång innan det tog stopp mot Luke Rockhold. Tiden i Strikeforce avslutades med tre raka avslut innan det bar över till UFC. Det … Läs mer

Victor Cheng vs Alan Carlos inställd, Domingos Mestre vs Raymond Jarman nytt huvudevent på Cage Challenge X

23 maj, 2013 |

Ett förhinder har drabbat matchen mellan Victor Cheng och Alan Carlos som planerades i huvudeventet på Cage Challenge X vilket gjort att matchen blivit inställd, meddelar organisationen idag till MMAnytt.

- En av deltagarna har fått förhinder. Det är av personliga skäl och jag kan inte gå in på detaljer är jag rädd, berättar Cage Challenges arrangör Jesper Gunnarson till MMAnytt.

Istället för Cheng vs Carlos så kommer huvudeventet nu istället att vara en match mellan Domingos Mestre (10-5) och Raymond Jarman (15-22).

Mestre har varit aktiv inom MMA-scenen sedan i december 2007 då han gjorde sin MMA-debut och besegrade … Läs mer

Carlos Condit är öppen för returmatch mot Nick Diaz

23 maj, 2013 |

Över ett år har passerat sedan Carlos Condit vann interimbältet över Nick Diaz. Sedan det kontroversiella domslutet lästs upp har högljudda fans begärt en returmatch. Kommer Nick Diaz ur pension är den matchen en möjlighet, menar Carlos Condit.

Welterviktaren Carlos Condit kommer från två raka förluster och har onekligen förlorat lite av den hype som han åstadkom i samband med vinsten av interimstiteln i matchen mot Nick DiazUFC 143. Därför planerar Condit att över sommaren återhämta sig och jobba på sina svagheter innan han återvänder till strålkastarljuset. I och med returen i höst hoppas han dock kunna sudda … Läs mer

Kenny Florian: Att stå upp med Mark Hunt ”kommer vara för farligt”

23 maj, 2013 |

Ända sedan Junior dos Santos för första gången entrade UFC:s oktagon har hans motståndares största problem varit att handskas med den forna tungviktsmästarens livsfarliga boxning. I sin debut för organisationen kastades han på en gång ner bland hajarna och matchades mot den fruktade jiu-jitsu-mästaren Fabricio Werdum. Det som förväntades bli en vinst för Werdum slutade istället med att nykomlingens hand restes efter en våldsam uppercut som fick klockorna att stanna och samtliga övriga tungviktares ögon att spärras upp. Sedan dess har få varken velat eller kunnat matcha Ciganos vassa händer. Tills nu, menar Kenny Florian i ett uttalande på UFC … Läs mer

KSW

Sean McCorkle möter Mariusz Pudzianowzki på KSW 23

23 maj, 2013 |

Det annonserades under dagen att den polske publikfavoriten Mariusz Pudzianovski (5-2, 1 NC) har fått en motståndare för galan som nu endast är två veckor framåt i tiden. Det kommer att vara ingen mindre än förre UFC-fightern ”Big Sexy” Sean McCorkle (16-5).

Den flerfaldige vinnaren av världens starkaste man satte igång MMA-karriären 2009 och gick segrande i sina två första matcher innan han åkte över till USA och förlorade mot Tim Sylvia. För sin nästa match så återvände han till hemlandet för att möta Eric ”Butterbean” Esch, det tog 75 sekunder innan Esch tvingades klappa ut för slag. Efter det … Läs mer