Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Gå till toppen

Topp

UFC 148 presskonferensen - Chael Sonnens bästa

UFC 148 presskonferensen – Chael Sonnens bästa

MMAnytt och StudioMMA på Plats i Las Vegas, Nevada

Betta på MMA med Betsafe >>

  • Chubfish

    Chael for president!

  • ChuteBoxe

    Helt fantastiskt!

  • http://twitter.com/Shesuus Cecils Folks

    kul MEN tycker att mmanytt börjar likna sonnen-nytt på riktigt, riktigt o professionellt och opartiskt, kan ju inte direkt anklaga redaktionen på mmanytt för opartiskhet som man borde kunna…

    • http://MMAnytt.se/ Martin Johansson

      Du inser att Anderson Silva och Chael Sonnen håller i huvudeventet på UFC 148 nu på lördag? Det vill säga en rätt så stor händelse. Såklart det blir många artiklar om just dom två.

      • http://twitter.com/Shesuus Cecils Folks

        jo men ha en presskonferens och sen bara lägga upp en extranyhet med det sonnen säger, skulle kunnat tagit med vad silva eller dana svarade på ett par frågor

        • http://MMAnytt.se/ Martin Johansson

          Många är intresserade av vad just Sonnen säger. Han är anledningen till att så många faktiskt ens tittar på presskonferensen. Såklart vi fokuserar på just det då.

          • Jonte14

            Det är ju 50-50, de finns många som vill se han men sen finns det de som vägrar att se just på grund av Sonnen.

          • http://twitter.com/Shesuus Cecils Folks

            så det finns ingen gräns för hur mycket man kan fokusera på sonnnens skitsnack ist för det som faktiskt händer i buren?

          • http://MMAnytt.se/ Martin Johansson

            Om DU inte gillar en artikel: Scrolla vidare. Det finns andra som är intresserade av det.

            Så länge det finns någon som faktiskt är intresserad av det så kommer vi fortsätta att skriva om det, och såklart om det är MMA-relaterat.

          • http://MMAnytt.se/ Martin Johansson

            Om DU inte gillar en artikel: Scrolla vidare. Det finns andra som är intresserade av det.

            Så länge det finns någon som faktiskt är intresserad av det så kommer vi fortsätta att skriva om det, och såklart om det är MMA-relaterat. Förövrigt så kommer vi täcka upp vad som händer både i och efter buren också. Men för tillfället så är det vad som händer utanför buren som är intressant.

    • http://www.facebook.com/christian.raneback Christian Ranebäck

      Måste faktiskt hålla med. Klart ni har väldigt många andra artiklar. Men jag tycker inte ni håller en opartisk vinkling på artiklar med Sonnen. Man kan se att ni älskar honom som så många andra.

      MEN (!!!!) för mig spelar det ingen roll. Älskar det ni gör och jag skall verkligen inte klaga då jag inte skriver själv.

  • http://www.facebook.com/petrus.tore Petrus Töre

    Endast småbarn kan fortfarande tycka att Sonnen är underhållande. Hur kan man ens köpa det han säger och tycka det är underhållande?

    Chael anklagar och snackar skit om folk som fuskar –> Chael fuskar själv

    Chael säger att Silva är fake –> Chael erkänner ändå storheten i det Silva gjort

    Chael frågar hur man kan slå en person 300ggr och varför man förlorar om man hamnar i en choke med benen runt sig –> För att du slår som en kärring och du hade DÖTT om det inte fanns en domare som stoppade matchen…Juste, du som ofta pratar om ”the streets of west linn, oregon”. Hade fighten vart där hade du DÖTT.

    Chael förstår inte varför han inte fick en omedelbar re-match –> Chael GAV UPP och blev påkommen att fuska. Förtjänar man då en direkt re-match?!

    Listan kan göras lång. Jag är så fruktansvärt trött på alla Sonnen-huggers som verkar vara helt bakom flötet. Det kommer bli oerhört skönt när Silva täpper igen käften på både Sonnen och alla er :) Ska bli intressant och läsa vad ni skriver efter fighte när de höjer Silvas hand….IGEN!

    • ChuteBoxe

      Det är underhållande.
      Mycket av vad Chael säger måste man förstå är ironi/sarkasm och bör således tas med en stor nypa salt.
      Begriper man inte det och blir upprörd på riktigt, då får man skylla sig själv och ingen annan.

      • http://twitter.com/Shesuus Cecils Folks

        tycker sonnen är underhållande men är pinsamt att höra erfarna journalister inom ämnet ställe noob-frågor som bara går ut på att sonnen ska säga något kul, att folk sen gnäller på silva då han ger tillbaka är bara patetiskt. Sonnen gnäller på att silva inte fightas, TITTA DÅ PÅ DERAS UFC RECORD! Silva har nästan avslutat hela eliten, sonnen har med nöd och näppe klarat decision mot ett gäng. Där ser man vem som fightas, sonnen går på att klara en vinst på dec, sivla på finish vilket inger respekt

      • harrythedevil

        Gå och kolla på Q&A med Chael för några månader sen. Inte många av hans fans som tog honom med ett dugg salt måste jag säga. Rednecks hela bunten. En som t.o.m. trodde att det var korrekt att kalla Chael för ”yours truly”.. hehe

    • Kattsoppa

      Arg Petrus är arg,

      Hade fighten varit på gatan hade Silvas huvud inte studsat lika bra mot asfalten som mot burgolvet, och heller inte haft en domare som ställt dem upp efter varje rond…

      Han fick inte heller en direkt rematch, var tvungen slå stann och bisping

      • Jonte14

        Hade den varit på gatan hade Chael fuskat och skjutit Silva med en pistol…
        Silva gick och avslutade Okami samt Belfort medans Chael på något vis lyckades vinna ett domslut på en match han egentligen förlorade..
        Så jävla trött ja med på Sonnen och alla hans fans, vinner han över Silva kommer jag sluta följa mma.

        • Simon Johansson

          Jag har inte riktigt kunnat bestämma mig för vem jag håller på i den här fighten, det har lutat mot Anderson för jag skulle tycka det vore så otroligt tråkigt om legenden åker på en förlust innan pensionen. Jag vill se honom pensionera sig undefeated och undisputed från UFC och som organisationen bästa genom tiderna. Dock så är Sonnen väldigt underhållande, jag skrattar fortfarande och det finns något riktigt genuint i hans jakt efter bältet som grundar sig i hur hans far uppfostrade honom och den respekt Chael uppenbarligen har för sin avlidne förebild.

          Din makalöst idiotiska kommentar får mig fan att hålla på Chael så MMA-världen slipper dig. Hoppas du står fast vid ditt ord om den amerikanska gangstern rider hem till ”the mean streets of West Linn” med ett bälte på axeln efter den sjunde i sjunde klockan sju.

          • http://www.facebook.com/petrus.tore Petrus Töre

            Sonnen må vara en underhållare men han är ingen champ. Om han mot alla odds på något mirakulöst sätt skulle vinna över Silva kommer han bli av med bältet ganska fort. Sonnen är en brottare, ingen MMA:are. Han kan inte avsluta fighter och hans submission defense suger.

            Chael har 0 chans att avsluta Silva. Om han hoppas på o dominera i en brottningsmatch odopad och utan att fuska mot en Silva som är 100% så kan han drömma. Silva kan avsluta fighten på vilket sätt som helst: KO, TKO, submission…

            HAHA, och ja gillar hur folk börjar använda sig av Sonnens patetiska meningar. American gangster…mean streets of west linn osv.. Det enda SOnnen kommer rida hem med är med Silvas fot i arslet.

          • Simon Johansson

            Okej, tack för den utläggningen. Dina två första stycken har dock över huvud taget ingenting att göra med det jag skrev, och jag har inget intresse av att svara på det.

            Angående Sonnens språk så behöver du komma ut ur ditt skal och sluta ta dig själv och annat på så stort allvar. Självklart förstår jag lika väl som alla andra att Chael är så långt ifrån en gangster man kan komma och att gatorna i West Linn är ungefär lika farliga som Saltsjöbadens pensionärshem, men det innebär inte att jag inte kan ta Chaels ord för hur ironiska och därmed underhållande de faktiskt är, och uppskatta dem och leka med dem själv. I just det här fallet passade det alldeles utmärkt att använda Sonnens egna perspektiv i mitt svar till jonte14, och därför använde jag även hans ord.

          • Jonte14

            Kul att man kunde hjälpa till!
            Varför kollar du inte på WWE istället om du gillar det Chael gör så mycket?

          • Simon Johansson

            Haha, WWE-argumentet… Jag ska hålla försöka det kort.
            För att Chael har den rollen han har, säger de saker han säger, upprör folk på det sättet han gör i en värld där resten är på riktigt. Inte där alla har samma spelregler med manus skrivna av människor anställda specifikt för det, folk som låtsas bli upprörda och inte minst larviga uppgjorda fighter.
            Sedan spelar det ingen roll vad Chael eller någon annan säger utanför octagonen i MMA. När kombattanterna kliver in i buren är det på riktigt.

          • Jonte14

            Nu försöker jag inte argumentera utan det är fakta att Chael är ett stort WWE fan och jävligt mycket av det han säger har han tagit från en snubbe som heter Billy Graham. Så ja tänkte att det vore naturligt om du gillar Chael borde du gilla WWE också…

          • Simon Johansson

            Det är jag mycket väl medveten om, men tro det eller ej så spelar det ingen roll vad Chael gillar, jag gillar det inte också bara för det. Jag vet också att han tar en del från Billy Graham men det ändrar absolut ingenting och är extremt irrelevant för den här diskussionen.
            Okej, då tänkte du tyvärr fel.

          • Jonte14

            Nej ja tänkte rätt.

          • Simon Johansson

            Men är du på riktigt, helt ärligt? Du tänker att jag borde gilla WWE, jag säger att jag inte gillar WWE och du påstår att du ändå har rätt i frågan? Vet du mer om mig än vad jag gör? Jag gillar inte WWE, punkt. Du tänkte fel.

          • Jonte14

            Haha! nej nej jag tänkte rätt.

        • nitohu

          Ett gammalt djungelordspråk;På gatan finns inga regler………..

      • http://www.facebook.com/niklase3 Niklas Eriksson

        ”Hade fighten varit på gatan…” Kan vara bland det mest patetiska jag läst på MMANytt någonsin. Tolv år gammal?

        • http://www.facebook.com/profile.php?id=615923598 Marco Alvarez

          Du kanske missade att det var ett svar till Petrus kommentar ”Chael frågar hur man kan slå en person 300ggr och varför man förlorar om
          man hamnar i en choke med benen runt sig –> För att du slår som en
          kärring och du hade DÖTT om det inte fanns en domare som stoppade
          matchen…Juste, du som ofta pratar om ”the streets of west linn,
          oregon”. Hade fighten vart där hade du dött.”
          dött DÖTT.”

        • Kattsoppa

          Det är svar tills hans inlägg…

          Läs innan du postar, jag väntar dock ivrigt på att du ska komma in och kalla Petrus patetisk…

    • http://www.facebook.com/paaaatrika Patrik Andersson

      Vi kanske tycker det är underhållande, men det betyder inte att vi tar det på blodigt allvar till skillnad från dig. Ta det för vad det är.

    • http://www.facebook.com/axel.wirfelt Axel Wirfelt

      ”Chael anklagar och snackar skit om folk som fuskar” – Om du syftar på Lance Armstrong, vilket du högst troligen gör, har du (med flera) fått det lite om bakfoten. Chael menade att Lance marknadsförde sig med sin sjukdom i form av uppmaning till medlidande. En sjukdom som han, genom doping givit sig själv. Fokus låg aldrig på huruvida det är moralsikt rätt att dopa sig (fuska) eller ej…

      ”Chael säger att Silva är fake –> Chael erkänner ändå storheten i det Silva gjort” …….VA!? vad vill du ha sagt? Det är som att säga; ”USA är världens fetaste land, men äpplen kan både vara röda och gröna…”. Om vi nu dock ska gå in på ämnet falskhet, hade jag nominerat Silva till tronen förre Chael. Här har vi en snubbe som ständigt tjatar om respekt. Personlig respekt, respekt för nationaliteter, respekt för UFC etc. Har folk glömt natten i Abu Dahbi? Silva fullkomligt hånade Demian Maia, hans landsman. Hans agerande var respektlöst mot sin motståndare, mot Dana White, mot UFC och icke minst mot oss alla som satt uppe hela natten i väntan på ett grymt Main event. Jag var ett stort Silva-fan innan den matchen. Jag var en hater efter…

    • nitohu

      Chael fuskar påstår du. När då i sånna fall ? Tror inte du har riktig koll på saker o ting här.Om du syftar på hans avstängning.Så blev han faktiskt bara avstängd för att inte ha meddelat kommissionen om sin behandling på ett korrekt sätt.Endast det.
      Sen är det väl endast småbarn som tar det Sonnen säger på allvar.Och skriver upprörda kommentarer om det.

  • http://www.facebook.com/people/Arne-Öhman/715966408 Arne Öhman

    Sonnens utspel hänger nog mycket löst ihop med Sonnen som person, men hans utspel är mycket tröttsamma… Han verkar ju snabbtänkt, men det är ju sällan så värst roligt, eller intelligent… Bara snabbt. Han måste snacka total hästdynga rörande att han trodde sig ha förlorat blott ronden när han klappade, en reell förlust passar förstås inte in i varumärket Sonnen som han så ivrigt prånglar. Jag förmodar att den 7e i 7e kommer avgöra om Sonnens satsning på Sonnen bär frukt. Själv hoppas jag Silva vinner, eftersom han är så mångsidig och rent ut fantastisk stående.

    • http://www.facebook.com/christian.raneback Christian Ranebäck

      Asså han har ju tappat massa gånger innan. Det var nog bara ett skämt, men å andra sidan är han ju ett sådant så.

  • http://twitter.com/NoelNavarro95 Noel Navarro

    LEGEND!

  • http://www.facebook.com/MMAnyttMazdak Mazdak Mma Nytt Cavian

    Jag tycker Chael är en underhållare, han har lyckats med nått ingen annan fighter gjort, han har blivit avstängd för doping, kommit tillbaka efter 1 år, och genom egen marknadsföring samt ironi fått folk att gilla honom och hata honom. Alla mmafans tycker något om Chael Sonnen, det var exakt det han ville ha, Publicitet. Detta ledde till rematch efter bara 2 segrar, vilket är otroligt grymt genomfört. Att folk hatar han är förståeligt, levererar han på lördag så har han levererat 100% hela vägen. Vilket vore otroligt grymt. Idag så körde han över Silva mentalt. Silva såg helt skogstokig ut. 1-0 till Sonnen än så länge. Kommer en video om detta med mig och Omar snart.

    • nitohu

      Chael har faktiskt aldrig blivit avstängd för att ha dopat sig.Han blev avstängd för att inte ha meddelat kommissionen om sin behandling på ett korrekt sätt.Bara det.

      • http://www.facebook.com/christian.raneback Christian Ranebäck

        Vilket är att ha blivit avstängd från doping. Han blev avstängd för att inte ha meddelat kommissionen. Sen behöver man inte lägga till ”bara det”. Det är rätt illa gjort. Som att säga att overeem ”bara tagit lite piller”

        • nitohu

          Att skriva på det sättet, är bara för att förtydliga det faktiska förhållandet.

    • jonzyjonzy

      Mazdak, är du verkligen sann? Det är snarare Chael Sonnen som skall kallas för skogstokig, som barnsligt och irrationellt vandrat mellan hån och personangrepp under två års tid. Lyssnade du inte till svaret hur Anderson Silva skulle behandla Chael Sonnen efter ev vinst? Jag håller med någon som skrev att MMANYTT blivit SONNENNYTT, för ni bygger upp åsikter istället för att rapportera om dem.

      • Lukasz

        Helt jävla rätt jonzyjony!!!

      • http://www.facebook.com/niklase3 Niklas Eriksson

        Word.

      • jonzyjonzy

        … och Mazdak, vem vet hur Silva tänker? Kan det vara så att Silva visar frustration och vrede utåt, helt i enlighet med förväntningarna, men ler i mjugg inåt? Vem har sagt att Sonnen vann presskonferensen?
        - Källa tack!

  • http://www.facebook.com/jfridh Joakim Fridh

    Varför kallas han the American Gangster från West Linn? West Linn måste ju vara usa tryggaste stad. Mindre brott där är i en vanlig svensk små stad.

  • http://www.facebook.com/people/Joakim-Hägg/813980322 Joakim Hägg

    Samma personer som äter detta som humor som längtar efter nya Kevin James-filmen…

  • Lukasz

    Killen lever i förnekelse….att han inte kan erkänna att han förlorade förra matchen utan ”skyller” på att han inte kunde reglerna e bara patetiskt!!! Stort jävla skämt e han! Fan va jag längtar tills Sonnen ligger total knockad i octagonen!!!!

    • nitohu

      Och du tror han är helt seriös när han säger det ? Ha Ha Ha Ha

      • Lukasz

        Nej d tror jag inte!! Men jag tycker ändå att han e patetisk som inte kan erkänna att han faktiskt förlorat. DU däremot tror ju på allt han säger. Du påstår att han inte va dopad pga han inte meddelat kommissionen på rätt sätt. HA HA HA….går du själv på testo eller?

        • nitohu

          Sonnen har aldrig testats med för höga testosteronvärden.Att inte ha papperen i ordning för sin medicinska behandling.Är inte detsamma som doping.Så himla svårt kan det väl ändå inte vara att förstå skillnaden här.

          • Lukasz

            Har aldrig någonsin hört talas om att någon skulle bli avstängd i 1 år för att inte ha haft sina medicinska papper i ordning! Du tror väl på jultomten och påskharen också!!

          • nitohu

            Du behöver kolla upp fakta.

          • Lukasz

            Tack detsamma.

          • nitohu

            Ledtråd:Han blev FÖRST avstängd ett år.Men vad hände sen?

          • TrollMeister

            Vad som hände sen?
            Dana White gick ut i media och sa ”Ohh det är så synd om killarna som blir avstängda ett helt år, detta är deras enda inkomst på hela året, bla bla bla”
            SEN så kortade de ner Sonnen’s avstängning.

            Pennings tvättandet.
            Dana White: ”Vi får se hur han hanterar detta, bla bla bla…”

            Någon tid efter….

            Sonnen är välkommen tillbaka med öppna armar.

            Nick Diaz blir avstängd 1 år för Cannabis METABOLITER.
            Dana White: ”Hey you can’t smoke Cannabis, it’s the law….”

            Nitohu’s Mentalitet: ”Först börjar det med Cannabis, sen går det över till hasch…” ”Har du sett vad som händer med hasch rökare? Kolla bilderna i Aftonbladet på Amfetamin missbrukare..”

          • nitohu

            Det var inte för något som Dana sa som gjorde att dom kortade hans straff.Dana har absolut ingenting med det att göra.
            Sen så vet jag inte vad du svamlar om, angående min mentalitet.

          • Jonte14

            Håller du på att försvara Chael angående hans dopning och fusk? Herregud finns det fortfarande sånt folk?

          • nitohu

            Det konstiga är väl egentligen att det fortfarande finns folk som tror att han dopat sig.Märkligt att en sån myt kan leva vidare så länge.Men kanske beror det på att i vissa kretsar så jämställer man TRT med doping.Det är i vart fall en möjlig förklaring.

          • TrollMeister

            Förklara skillnaden mellan TRT o Doping.
            Och sen skillnande mellan de två när man inte håller sig inom värdena i reglerna.

          • Kattsoppa

            Nihotu är ju den enda som är välinformerad, ni andra har ju väldigt liten aning om vad ni pratar om.
            Att ha för höga T/E värden betyder att ration mellan testosteron och epitestosteron är för hög, det säger INGET om de totalta nivåerna, endast att man med 99.999999999999% sannolikhet har tillfört exogent testosteron.
            Hurvida Chael är sjuk på riktigt vet vi inte, men är han det kan han absolut torska T/E testet och ändå ha normala testonivåer.

            Doping= fusk.
            TRT gjort rätt= inte fusk.
            Så enkelt är det..

          • nitohu

            En TRT behandling syftar inte till att höja värdena över det normala.Faktum är att du ligger i den nedre ändan på skalan under behandlingens gång.Sen kan man ju givetvis fuska/dopa sig genom att överdosera behandlingen.Men det är bara då som det enligt gällande regelverk blir fråga om doping.

          • TrollMeister

            Rövhål… han erkände att han tagit Testo (TRT), därav hans höga ratio. Därför testa dom inte för doping, för dom vet redan att han har testo i systemet.

            Alltså, han hade för hög ratio pga överdosering av Testo (TRT).
            Vilket inte är tillåtet, det står i reglerna, oavsett om T/E ratio inte är samma som ett dopingstest.

            Så ta Sonnen’s kulor ur din mun och skäms.

          • nitohu

            Du behöver inte överdosera för att få ett högt T/E ratio värde ( peak ) Sen så råder det olika måttstockar här som man måste ta i beaktande.Att ha ett högre värde än 6:1 är bara att klassa som doping om du inte har ett giltigt förklaring till varför.

          • http://www.facebook.com/mattias.henriksson.50 Mattias Henriksson

            han hade ju fan högre värden än Ovreem, så det har han visst det..Overeem 1/12 och Sonnen 1/16

          • nitohu

            Du vet tydligen inte vad ett T/E ratiotest är.Det mäter INTE testosteronnivån.

          • http://www.facebook.com/mattias.henriksson.50 Mattias Henriksson

            Jag vet precis vad det är!! Men folk har en jävla tendens att peka fingrar på Overeem men tar Sonnen i försvar. Märkligt beteende kan jag tycka. Om du läser vad jag skrev så skrev jag ALDRIG testovärde eller hur! Skillnaden mellan testo nivån och östrogen nivån är fortfarande ett värde!

          • nitohu

            Jag ( kanske ) Förstår vad du menar.Ett högre ratio än 6:1 är ju givetvis att klassa som doping. i sig.Men alltså bara om du inte har en legitim orsak till varför värdet är utanför det normala.Typ Sonnens TRT behandling.Sen diskuterade jag testosteronnivån i den kommentar du kommenterade ”Den som går på behandling skall dessutom ligga i den nedre ändan på skalan.Av vad som kan anses vara normalt” Varför jag tog din kommentar som ännu ett, som per automatik likställer ett T/E ratiovärde utanför normen.Med en för hög testosteronnivå.

            Sen vad gäller Overeem så tillhör jag inte dom som pekar finger i det fallet.Man kan tro vad man vill om hurvida han dopat sig eller inte.Men den officiella versionen där är ändå att han fick i sig ett syntetiskt hormon av misstag via sin läkare.( Ingen kan veta om det är sant eller ej ) Så sant eller inte, den versionen får vi leva med.Även för dom som jag tror du syftade på, som har förutfattade meningar och gör sina ( steroid ) spekulationer till sanningar.

          • http://www.facebook.com/christian.raneback Christian Ranebäck

            nitohu. Det beror ju helt på hur man def. doping.
            Jag ser TRT behandling som att dopa sig.

            Sen vet vi inte om Sonnen hade för höga halter, eftersom det aldrig testades.

          • http://www.facebook.com/christian.raneback Christian Ranebäck

            Allt beror väl på hur man def. doping. TRT klassar i alla fall jag som doping.

          • nitohu

            Enligt gällande regelverk är det inte det.Den som går på behandling skall dessutom ligga i den nedre ändan på skalan.Av vad som kan anses vara normalt.

  • Mister_Viking

    Att vissa människor fortfarande inte förstår sig på killen är helt otroligt, antar att många är för dumma för att förstå sig på killens personlighet, humor helt enkelt. Han är en annorlunda person helt klart och med en färgstark personlighet. Vissa människor förstår sig helt enkelt inte på honom eftersom det kanske är främmande för dem, jag har träffat och känner en massa personer som är som Chael.

    • Anton Lundström

      Läste jag fel, eller påstår du att folk inte förstår sig på Chael Sonnen?

    • Erik

      Att vissa människor inte förstår sig på att det finns de som förstår Sonnens humor men fortfarande tycker han är dryg är helt otroligt. Antar att många är för dumma för att förstå sig på att man faktiskt kan förstå Sonnens jargong utan att för den sakens skull tycka han är ball. För övrigt kan jag bara beklaga ditt val av umgänge. Kaka söker maka har det sagts.

  • http://www.facebook.com/MMAnyttMazdak Mazdak Mma Nytt Cavian

    Allt jag skriver är min personliga åsikt, jag gillar bägge grabbar och tolkar det jag ser, jag känner ingen av herrarna utan bedömer boken efter omslaget som alla andra. Att Chael har fått denna chans är enligt min mening enbart pga han prmotat sig själv och snackat skit om Anderson. Anderson har nappat på hans skit snack och det har vi mmafans också gjort. Hade inget brytt sig om vad Chael hade å säga så skulle denna match aldrig äga rum.

    • jonzyjonzy

      Jag kan förstå ditt engagemang, för det är en hypad fight, men när du är både personlig och representant för MMANYTT blr det svårt för oss andra att hålla isär bananerna. Kan inte du ha en personlig hörna, där allt som skrivs och sägs är lika med alla andras, -typ våra åsikter. Separera den från det ”seriösa” nyhetsflödet på MMANYTT, eller fråga dig själv om din personliga åsikt som exempelvis ”Sonnen vinner en presskonferens”, skall vara lika betydelsefull, som låt oss säga; ”UFC 148: Anderson Silva knockar Chael Sonnen i 5:e ronden, efter total utklassning”?

      • jonzyjonzy

        Förstår du skillnaden?

    • http://twitter.com/PatriotShala Patriot Shala

      förstår inte vart sonnen vann presskonf. han svarade inte på en ända fråga, utan kom med sina planerade tal. jävla pajas är han, silva mosar han på lördag!

  • sebbez

    Så om jag förstår det här rätt: det ska alltså bli en fajt mellan Chael Silva och Andersson Sonnen..?

  • nitohu

    Sonnen har ju snackat lite skit om Mike Tyson också.Här får ni Mike`s syn på den saken.Tänk om ändå alla kunde reagera som han………
    http://www.mmafighting.com/2012/7/3/3135786/the-mma-hour-episode-138-mike-tyson

  • Linus Lindblom

    Hahaha,Sonnen är ju bara för rolig :-)

    Ska be en bön till gud att han vinner men jag tror tyvärr aldrig de lär hända :-(

  • http://www.facebook.com/paaaatrika Patrik Andersson

    *suck* Chael verkar ha nästlat in sig i fansens huvuden mer än Silva’s. Chael har antagligen PPV% så att fler köper och vill se han få stryk gör nog inte honom så mycket.

  • swedishexperiment

    Varför vill folket höra detta? Han sitter ju bara o larvar sig

  • sebastian

    varför snackar alla om att mmanytt är opartiska…va?!

    mmanytt har väl inte gått ut med att dom ska agera ”kommentatorer” eller ”experter”
    som om det vore ett hockeylag på sportbladet, utan jag tror dom skriver vad dom tycker och tänker om all mma-relaterad info som händer. vilket dom gör helt rätt i.

    plus att hur rolig är silva utanför oktagonet, Jo han är rätt jävla tråkig om du frågar mig, så inte konstigt att all media blir på sonnens galna uttalanden.

    mma är ju en individuell sport som vi vet, så det kan ju bli svårt att inte bli opartiska ibland också.

    lite funderingar från min sida :)

De senaste nyheterna

UFC

UFC on FX 8: Belfort vs Rockhold – Fakta och notiser

19 maj, 2013 |
  • Fight of the Night gick till Lucas Martins vs Jeremy Larsen, Knockout of the Night gick till Vitor Belfort och Submission of the Night gick till Ronaldo ”Jacare” Souza. Bonusen låg på $50 000 (333.860 kr)
  • Lucas Martins plockade sin första vinst i UFC efter debutförlusten mot Edson Barboza.
  • Jeremy Larsen har nu förlorat båda av sina två UFC-matcher.
  • Jussier da Silva har nu vunnit sex av sina sju senaste matcher med endast en förlust mot John Dodson. Han är nu 1-1 i UFC.
  • Chris Cariaso hade innan mötet … Läs mer
UFC

Presskonferensen efter UFC on FX 8: Belfort vs Rockhold

19 maj, 2013 |

I videon nedan så kan du se presskonferensen efter UFC on FX 8.

Läs mer

UFC

UFC bokade nästan Joe Rogan vs Wesley Snipes en gång i tiden

19 maj, 2013 |

Har du någonsin funderat på hur en match mellan en känd skådespelare och en analytisk kommentator/komiker skulle gå till i UFC? Frågan är inte så långt ifrån verkligheten då organisationen en gång i tiden var i planeringsfasen för att sätta ihop en match mellan skådespelaren Wesley Snipes och UFCs kommentator Joe Rogan.

”This almost happend – I don’t know how many people know this – but Joe Rogan, was going to fight Wesley Snipes,” berättar UFC:s VD Dana White på The Voice vs Dana White. ”They were really trying to get me to make that happend, Wesley Snipes people you … Läs mer

UFC

Dana White och Chael Sonnen ogillade domslutet i Dunham mot Dos Anjos

19 maj, 2013 |

Lättviktsmatchen mellan Evan Dunham och Rafael Dos AnjosUFC on FX 8 slutade med ett enigt domslut där Dos Anjos gavs två ronder mot en för Dunham. Beslutet var inte utan kontrovers och möttes av protester. Bland annat uttalade sig en kritisk Chael Sonnen på FUEL TV och argumenterade för varför Dunham borde fått segern.

Statistiken på FightMetric ger inget entydigt svar på vem som borde vunnit:

Rond 1 Dunham träffade 12 gånger och lyckades med 1 nedtagningsförsök Dos Anjos träffade 20 gånger, inga nedtagningsförsök

Rond 2 Dunham träffade 19 gånger och lyckades med 2 av 3 nedtagningsförsök Dos … Läs mer

UFC

Highlights från UFC on FX 8

19 maj, 2013 |

I videon nedan presenteras en snabb genomgång av de tre huvudmatcherna på UFC on FX 8, med kommentarer från Chael Sonnen:

Läs mer

Referat och rapport från UFC on FX 8

19 maj, 2013 |

Ibland kan något förutsägbart ändå imponera. Ingen blev chockad över att Belfort stod för den bästa knocken, att ”Jacare” bjöd på kvällens mest eleganta submission eller att Dos Anjos och Dunham bjöd på en bra fight. Men totalt sett var det ändå en oväntat sevärd prestation av de främsta namnen som deltog på UFC on FX 8. Sju avslut och minst tio sevärda matcher av totalt tretton, är ett gott resultat. En annan trevlig överraskning var att galans under card levererade över förväntan. En anonym lättviktsmatch snodde bonusen för bästa fight och förmatcherna blev en kavalkad av hårda nävar och … Läs mer

MMA

Video: The Voice vs Dana White

19 maj, 2013 |

I videon nedan så kan du se resultatet när Michael ”The Voice” Schiavello satte sig ned med Dana White för en timmes intervju.

Over the years Michael ”The Voice” Schiavello has sat down with some of the biggest names in fights and on May 17th, Schiavello sits down with one of sports’ most powerful men, Dana White. The next episode of The Voice Versus is a MUST-SEE as ”The Voice” asks about the early days of the UFC, boxing vs. MMA, Fedor Emelianenko, and more!

Läs mer

UFC

UFC on FX 8: Belfort vs Rockhold – Resultat

19 maj, 2013 |

UFC on FX 8 gick under natten av stapeln i Arena Jaragua i Jaragua do Sul, Brasilien. Huvudmatchen var ett mellanviktsmöte mellan Vitor Belfort och Luke Rockhold.

Fullständiga resultat kan du se nedan.
Läs mer

UFC

Renan ‘Barao’ skadad, missar titelmatchen på UFC 161

19 maj, 2013 |

Det rapporteras nu att Renan ”Barao” Pegado har åkt på en skada i högerfoten och att han ej hinner återhämta sig till titelmatchen mot Eddie WinelandUFC 161 i juni.

Matchen mot Wineland skulle ha varit hans andra titelförsvar sedan han vann interimbältet mot Urijah Faber förra sommaren. Han besegrade senast Michael McDonald i London för att öka på sin vinstsvit till tjugo raka matcher. Den regerande mästaren Dominick Cruz är fortsatt långtidsskadad och detta sätter ytterligare stopp för bantamviktsdivisionen.

Det är ännu oklart om man ska försöka hitta en ny motståndare till Wineland eller om matchen flyttas … Läs mer

Gleison Tibau beredd att offra lite vikt för att bli snabbare

18 maj, 2013 |

Brasilianske biffen Gleison Tibau (26-9) är känd för sin osannolika kroppshydda. Den 29-årige veteranen har en muskelvolym som få män i lättvikten kan matcha, men är inte för den sakens skull särskilt kortvuxen. Muskelknutten Sean Sherk är en decimeter kortare, vilket är en talande jämförelse. Det har spekulerats mycket om hur Tibau klarar att väga in på -70 kg, och nu erkänner brassen att det inte är lätt alla gånger. I en intervju för MMAjunkie berättade Tibau att han siktat in sig på att bli lite slankare:

”On occasion I’ve had a difficult time in the sauna. But now … Läs mer

UFC on FX 8: Belfort vs Rockhold – Redaktionstipset

18 maj, 2013 |

Mellanvikt: Vitor Belfort vs Luke Rockhold

Sebastian Vendel-Martinez Jag skulle kunna sammanfatta denna matchen på samma sätt som jag beskrev Belfort vs Bisping; brassen är som farligast i de första två ronderna, därefter kommer bortafightern ha ett övertag. Sist hade jag fel, och tippade Bisping, den här gången känner jag mig lika osäker som sist. Belfort såg väldigt bra ut sin senaste match, hur man fördelar berömmen mellan ”The Phenom”, Jesus och TRT får var och en göra själv. Rockhold har däremot inte tävlat sedan juli 2012, men har också presterat väl i sina senaste kamper. … Läs mer

Caraway angripen av fler fighters

18 maj, 2013 |

Bryan Caraway är en omtalad fighter för tillfället. Bantamviktaren belönades med en oväntad bonus för bästa submission, sedan den ursprunglige vinnaren Pat Healy testat positivt för marijuana och blivit fråntagen sin bonus. Caraway tog tacksamt emot pengarna med gott samvete, och passade dessutom på att kritisera fighters som använder marijuana. Uttalandet möttes av ogillande och har resulterat i påhopp från andra fighters. Först ut var Nate Diaz, som blev bestraffad med böter och avstängning efter att ha kallat Caraway ”fag”.

Nu har fler fighters kommit fram med anklagelser riktade mot Carwaway. Även om dessa uttalanden inte har någon direkt relation … Läs mer

Matt Riddle lämnar Legacy FC för att skriva ett kontrakt med Bellator

18 maj, 2013 |

När Matt Riddle lämnade UFC i början av mars så valde han att skriva ett kontrakt med Legacy FC. Tanken var att han skulle debutera på Legacy FC 21 i juli, men nu rapporterar InsideMMA att han kommer lämna organisationen innan han ens gjort sin debut för att skriva ett kontrakt med Bellator.

Kontraktet är förvisso inte underskrivet och klart ännu, men enligt rapporten är de mitt uppe i förhandlingarna för detta.

Matchen kommer att vara Riddles första match utanför UFC då han gjorde sin proffsdebut i organisationen efter sitt deltagande i den sjunde säsongen av The Ultimate Fighter. Han … Läs mer

UFC

Chael Sonnen: ”Vitor Belfort är nästan ostoppbar i mellanvikt”

18 maj, 2013 |

I natt kommer Vitor Belfort att kliva in i oktagonen för att möta Strikeforce sista mellanviktsmästare Luke Rockhold. Men att gå en match i mellanvikt, men den viktklassen har inte alltid varit där han befunnit sig. När han gjorde sin UFC-debut i februari 1997 så gick han med i organisationens tungviktsturnering, och vann. Det var först 11 år senare, i juli 2008, som han gjorde sin mellanviktsdebut.

”He’s just as fast, he’s just as accurate, he’s just as intimidating, but he’s a lot smaller – when he made his [UFC] debut he was heavyweight, then he came down to light … Läs mer