Fighters brukar väcka känslor. Oftast kan vi enkelt kategorisera dessa känslor i facken gilla/ogilla. Ibland kan dessa fack bli så laddade att de utrycks som älska/hata. Idrott frambringar känslor, på gott och ont. Att älska och hata är väl egentligen två alldeles för starka uttryck att koppla samman med idrottsmän och kvinnor vi följer på distans men samtidigt är det närmsta vi kan använda för att visa vår omgivning hur mycket en idrottsprestation faktiskt kan betyda. När Charlotte Kalla stakade hem OS-guldet var det inte bara en eller två av mina vänner som skrek ut sin kärlek till kvinnan de aldrig tidigare mött. Även om jag personligen inte hatar lika mycket som förr smakar det dock fortfarande spya i munnen när jag tänker på exempelvis Keith Jardine. Jag avskydde hans skäggväxt, hans sätt att vrida den egna bröstvårtan och hur han knockade Chuck Lidell. Samtidigt så fick han mig att känna en stark tacksamhet som tenderade till kärlek för Houston Alexander efter denne hade skickat Jardine på en resa med John Blund till drömmarnas värld.
Även våra svenska fighters delar oss i två läger där våra känslor styr grupptillhörighet. Det tydligaste exemplet just nu är väl Reza Madadi. Älska eller hata men jag tror det är få fans som inte kommer vilja skrika den 3:e maj. Ett annat exempel är Martin Svensson som på grund av att ha missat vikten en gång för alltid har delat MMA-Sverige i två delar, kritikerna och försvararna.
Mats Nilsson har däremot lyckats med det smått unika bland allt från forna motståndare till den många gånger känslokalla internet-kritikern, han är omtyckt och alla tycks vilja honom väl. Diverse kommentarsfält kan summeras med orden ”Mats förtjänar all framgång”.
Mats tränare på Rumble Sports i Köpenhamn Tue Kutsikitsoq Trnka beskriver det på följande vis.
– Vi er alle unikke, og hvert individ er specielt… Du kender sikkert alt det der pædagogiske bullshit, som man skal sige. Mats er dog virkelig ”one of a kind”, som griber tingene an på sin helt egen måde. Hans humor, kreativitet, viljestyrke og harmoni er nok de fire karakteristika, som virkelig kendetegner ham.
– Vi har efterhånden været på en del ture sammen nationalt og internationalt, og over alt hvor vi kommer, så møder jeg den samme indstilling fra folk: ”Everybody loves Mats”.
Robin Engman
Sparringpartner inför den kommande matchen mot Luke Barnatt.
– Mats har en bra inställning till träning, han är en slitvarg med talang. Mats styrka ligger ju i hans grymma tryck på mattan, där kände jag mig rätt så chanslös men samtidigt känner jag att jag får honom att kämpa för sina positioner samt att vi har ett bra utbyte stående. Han är en hård kille, proffs-hård, om det säger folk något? Det är något speciellt med det, svårt att förklara.
Tor Troéng
Tilldelade Mats hans senaste förlust på The Zone i maj 2012.
– Utan att känna Mats allt för väl, verkar han vara en hårt arbetande fighter och sympatisk människa.
– Mats styrkor är hans press och grappling. Anledningen till att jag vann var att jag lyckades neutralisera de styrkorna.
August Wallén
Tränare på Gladius MMA och en av de tränare Mats nämner på sin topp 3 lista över de bästa tränare han haft privilegiet att arbeta med.
– Mats har väldigt hög arbetsmoral, han kör hårt och disciplinerat. Dessutom så har han en stor portion av tilltro till sig själv och det måste man ha om man skall lyckas av flera skäl. Hans uppenbara svaghet har varit ståendes. Vad jag har hört så har han dock förbättrats mycket på just det området.
Tue Kutsikitsoq Trnka
Mats huvudtränare på Rumble Sports i Köpenhamn.
– Mats har udviklet sig radikalt ståendes siden vi startede samarbejdet. Hans udvikling er meget dynamisk, og bare på den sidste uge har han rykket sig ganske meget. Hver lørdagssparring er lidt en test for at utverdere hvor han er i forhold til planen. De teknikker og strategier vi har arbejdet på den seneste tid har sat sig i hans krop i tiden mellem sidste lørdag og denne lørdag. Det er tydeligt at se.
Trym Dahl
MMA-tränare på Swedish Athletics i Malmö. En av initiativtagarna till ”gemensam träning” som är en idé som går ut på att öppna upp mellan klubbar för att få utökat utbyte med högkvalitativ sparring.
– Första gången jag kom i kontakt med Mats var via en doublelegg på Grapplingligan i Malmö för ett antal år sedan. Jag tror den retade upp honom lite för han svarade någon minut senare med en kneebar innan han artigt tackade för sig. Jag uppfattar Mats som oerhört fokuserad, disciplinerad och målmedveten, inte bara med sin träning utan även under hans matcher. Han har jobbat så länge och så hårt för det här, han har i hela sin karriär mött bra motstånd och har nästan alltid hittat ett sätt att få sin hand rest i slutet av matchen – det kommer han göra även denna gång.
Joakim Borgudd
Sportjournalist, tidigare del av MMAbloggen och Kampsport24.
– Som människa är han oerhört jordnära och ödmjuk. Dessutom har han en stor portion humor. De här egenskaperna går igenom också hos honom som fighter. Han vet sina styrkor och sina brister och jobbar hela tiden stenhårt för att bli en bättre fighter. Han är långtifrån en spektakulär fighter utan har byggt mycket på att alltid vara i oerhört bra form och komma till varje match med en genomarbetad taktik som han oftast lyckas följa. Därför tror jag också att han kommer att fortsätta att leverera bra matcher även om nivån på motståndet blir markant tuffare.
– Jag tror att Mats har varit viktig för den yngre generationen, inte minst på Kaisho där han har tränat under en stor del av karriären. Han har garanterat betytt mycket för Pannie Kianzad men de båda har nu lämnat för Rumble Sports i Köpenhamn. Helsingborg är en ganska liten stad men det finns en stark tradition av kampsport och säkerligen blir det fler proffs därifrån i framtiden och alla lär de på ett eller annat sätt ha inspirerats av Mats.
Mads Burnell
Sparringpartner på Rumble Sports. Ung lovande fighter som Mats benämner som en ”framtida UFC-mästare”.
– Jeg syntes altid Mats er glad og med et smil på læben. Man kan nærmest ikke være sur når man er i nærheden af ham. Han har en masser af positiv energi.
– Som sparrings partner føler jeg at man kan give den fuld gas med Mats uden nogle af os får skader. Man kan køre til grænsen og nogle gange lidt over. Og stadig er man uden en skramme. Hverken den ene eller den anden vej.
Pannie Kianzad
MMA-proffs och klubbkamrat, först på Kaisho och numera på Rumble Sport.
– Jag stod på Idrottenshus och undrade varför vår boxningsträning var inställd på grund av något som kallades ”shootfighting”. Vaktmästaren skickade upp mig till en blek kille i glasögon, Mats Nilsson, som skulle förklara innebörden av idrottens innebörd. Pisse-sport var min första tanke men Mats övertalade mig att komma och pröva en gång, det var en tisdag. På onsdagen tömde jag mitt boxningsskåp och flyttade in till Kaisho.
– Mats har betytt mycket för mig med allt vad det innebar att övergå från boxning till MMA till att utveckla min grappling och kontrollera mina tävlingskänslor. Mats är otrolig pedagogisk och kan se olika vinklar på alla situationer du kan hamna i inom MMA. Jag försöker anamma hans filosofi, ”allt går att vinna genom hårt arbete”.
Mathias Scheiman
En grappling-antagonist från förr. Återförenades på ”gemensam träning” och var vid sidan om bra sparring en del av det Mats tog med sig hem den kvällen, ”Otroligt kul att träffa folk man inte har sett på flera år!”
– Jag och Mats har brottats en del. Tre matcher har det blivit, 2-1 med fördel Mats. Det här var på den tiden då EVT förvandlats till The Zone och Klas Åkesson var den dominante snarare än Alexander Gustafsson, runt 1992. Ett klassiskt Mats-citat som jag minns är utifrån en diskussion om proteinpulver och andra tillskott, ”Jag fattar inte. Vad ska sånt vara bra för? ”Plocka upp något tungt, lyft det upprepade gånger, käka mammas mat – så blir du stark!”. Detta beskriver nog min bild av Mats väl. Jag känner inte honom privat men för mig är han ödmjukheten själv utan att för den sakens skull göra sig till offer. Att hålla tunga, och på senare tid även blogg-penna, värdigt är något annat jag håller honom högt för. Mig veterligen har han inget ont blod med någon fighter/fraktion vilket är mer än man kan säga om de flesta fighters som varit aktiva sen Bosse Ringholms dagar.
Martin Svensson
MMA-proffs, mästerkock och stolt skånsk snapphane.
– Det Mats ska göra i London är att bete sig som ett vildsvin från Bosjökloster, bara in och mosa och grisa sönder Barnatt. Upp mot buren och väl nere på backen tung gnp. Han kommer knäcka Luke.
Jag blir hur stolt som helst när en sann skåning som Mats går in och dominerar i UFC-buren!
Tue Kutsikitsoq Trnka
Mats tränare på Rumble Sports i Köpenhamn
– Förtydligar om någon skulle missat att Mats även är en väldigt grym fighter och inte bara är en trevlig kille…
– Det er vel næsten lidt af en sport for os i Rumble Sports, at vi er så lidt thug-agtige som overhovedet muligt. Vi griner, har det sjovt og ”hygger os”, som vi siger på denne side af sundet, men når det er tid og gong-gongen siger ding-ding, så er fighterne virkelig bad ass. Sådan skal det være i mine øjne.
– Udenfor buret i alle henseender, så ser vi gerne, at man opfører sig ordentligt og fremstår som en gentleman (eller en lady). Al posering, råben og skrigen samt pounding af egen brystkasse er spildt energi, som jeg ser det. Mats er og bør være et forbillede for alle fightere, når det gælder hans opførsel, indstilling og fremtoning udenfor buret.
– Tag ikke fejl af ham! Mats er en ondskabsfuld kriger, men han viser det kun, når det gælder. Det er en personkarakteristik, som jeg er stolt af at blive associeret med.
Sebastian Vendel-Martinez
Stjärnreporter, skribent och matchmäklare på MMAnytt.
– Svårt att förutse nästa motståndare innan jag har fått se matchen men spontant kommer jag på två tänkbara namn som matchar Mats record. Om Barnatt avslutas skulle det vara en intressant matchning mot Antonio Braga Neto (9-1). Går matchen till domslut och vinsten tilldelas Mats så skulle jag tänka mig Krzysztof Jotko (14-0) som framtida motståndare. Båda motståndarna är väl egentligen mindre ”kända” än Luke Barnatt men precis som för Nico Musoke tror jag inte vinst behöver likställas med ett ”större” namn i nästa match.














