Rustam Khabilov vs Vinc Pichel, Reuben Duran vs Hugo Viana och Johnny Bedford vs Marcos Vinicius bokad på TUF 16-finalen
UFC har utökat The Ultimate Fighter 16-finalen rejält idag. Organisationen meddelar att Rustam Khabilov vs Vinc Pichel, Reuben Duran vs Hugo Viana och Johnny Bedford vs Marcos Vinicius har blivit inbokade för att deltaga på matchkortet. Det innebär att finalen kommer att innehålla flertalet tidigare TUF-deltagare från olika säsonger och länder.
Men först ut har vi en debutant. Ryssen Rustam Khabilov kommer att gå sin första UFC-match under galan. Han är en veteran inom M-1 Global och har en MMA-karriär på 14 vinster och bara en förlust sedan hans professionella debut i augusti 2007. Han kommer att möta den tekniskt sett obesegrade Vinc Pichel som deltog i The Ultimate Fighter 15. I programmet så kom han hela vägen till semifinal, men förlorade mot Al Iaquinta via ett enhälligt domslut. Men officiellt så är han fortfarande obesegrad med sex raka vinster inom professionell MMA.
Nästa match är Reuben Duran deltagare i som är med i sin andra TUF-final, utan att någonsin ha varit med i någon TUF-tävling. Han debuterade i UFC på UFC Live: Sanchez vs. Kampmann men förlorade då mot Takeya Mizugaki via ett delat domslut. Hans nästa match i juni 2011 var på TUF 13-finalen då han mötte Francisco Rivera. Han besegrade honom via en rear naked choke i den tredje ronden, men har nu varit utanför buren i mer än ett år. Hans nya motståndare är TUF Brazil-deltagaren Hugo Viana. Han kom till semifinalen i TUF: Brazil innan han blev utslagen i en match mot Rony Jason. Han gjorde sedan sin UFC-debut på UFC 147 i juni tidigare i år då han besegrade John Teixeira via ett delat domslut. Samtidigt ökade han på sin professionella MMA-karriär till 6 raka vinster.
Den sista matchen som nu blivit officiell deltar Marcos Vinicius i. Han var en av deltagarna i TUF: Brazil som gick i somras, och han gjorde sedan sin debut på TUF: Brazil-finalen, även kallad UFC 147. Väl här besegrade han Wagner Campos via en TKO i den tredje ronden, och fick möjligheten att fortsätta gå matcher i UFC. Samtidigt så utökade han sin MMA-karriär till 22 vinster, tre förluster och en oavgjord match på en karriär som han startade för bara fyra år sedan. Hans motståndare Johnny Bedford känner man närmast igen från TUF 14, och även som de andra så blev han utslagen ur tävlingen i semifinalen. Trots det så fick han möjlighet att gå en match på TUF 14-finalen i december mot Louis Gaudinot, en match som Bedford vann via TKO i rond 3. Sedan dess har han haft både visaproblem och skador som gjort att han inte kunnat gå match, men nu är det till slut dags på The Ultimate Fighter 16-finalen den 15 december.
De senaste nyheterna
Max Nunes bokad i titelmatch mot Jason Jones på BAMMA 13
19 juni, 2013 | Christoffer EspingBAMMA har nu meddelat via Twitter att svenske Max ”Power” Nunes (10-0) kommer att gå match om titeln i lätt tungvikt på BAMMA 13. Motståndare kommer att vara holländaren Jason ”The Villain” Jones (19-10). Man ska även kora en mästare i weltervikt då Jim Wallhead (24-7) ställs mot amerikanen Eddie Ellis (18-15-1, 1 NC).
Max Nunes var senast aktuell påLäs mer
Medicinska avstängningar efter UFC 161: Evans vs Henderson
19 juni, 2013 | Christoffer EspingUFC 161 gick under natten till lördag av stapeln i Winnipeg, Manitoba, Kanada och man har nu offentliggjort medicinska avstängningar för kortets deltagare till MMAweekly.
Det var den här gången ganska korta avstängningar tack vara rekordmånga domslutsmatcher. Fullständiga medicinska avsntängingar kan du se nedan.
- Rashad Evans : Avstängd tills vidare (Behöver klartecken från läkare)
- Dan Henderson : Avstängd 14 dagar
- Stipe Miocic : Avstängd 14 dagar
- Roy Nelson : Avstängd 14 dagar
- Ryan Jimmo : Avstängd tills vidare (Behöver klartecken från läkare)
- Igor Pokrajac : Avstängd 14 dagar
- Alexis Davis : Avstängd 14 dagar
- Rosi Sexton : Avstängd 14 … Läs mer
Hector Lombard klar för weltervikt, intresserad av att möta Nate Marquardt
19 juni, 2013 | Martin JohanssonBellators förra mellanviktsmästare Hector Lombard har hittills hunnit med tre matcher i UFC. Två matcher har han förlorat på delade domslut, och en tredje match har han vunnit via en knockout i den första ronden. Men trots det negativa matchresultatet så får den adopterade australiensaren ännu en chans i organisationen. Men denna gång i weltervikt.
Lombard påbörjade sina tankar om en welterviktssatsning redan i början av april, och efter en och en halv månad ser det ut att gå bra. Hans samarbete med den kända MMA-dietisten Mike Dolce har lönat sig, och enligt en rapport från UFC Tonight så ligger … Läs mer
Nick Diaz vill implementera japanska MMA-regler för War MMA
19 juni, 2013 | Sebastian Vendel-MartinezNick Diaz är en minst sagt unik MMA-fighter, och det finns därför många frågor som kretsar kring hans Stockton-baserade MMA-organisation War MMA. Det visar sig nu att Diaz är intresserad av att ändra på normen för amerikansk MMA genom att implementera regler från japanska organisationer.
Det har varit klart sedan en längre tid tillbaks att Nick Diaz (26-9) startat sin egen MMA-organisation; War MMA. Debutgalan närmar sig med stormsteg, och går avstapeln redan denna helgen den 22:a juni.
I en intervju med Sherdog, berättade Johnathan Tweedale, Diaz juridiska ombud, att den forne Strikeforce-mästaren var intresserad av att ändra på normen inom amerikansk MMA.
… Läs mer
Talande tittarsiffor från UFC 161 och WSoF 3
19 juni, 2013 | RedaktionenUFC 161 var allmänt betraktad som en av de svagaste numrerade galorna på länge. Undantaget ett hyggligt intresse för huvudmatchen mellan Dan Henderson och Rashad Evans, var förväntningarna låga på kvällen i sin helhet. Detta återspeglades i tittarsiffrorna på kanalen FX som visade förmatcherna. Med 968 000 tittare var det den tredje lägsta tittarsiffran för förmatcher på FX, ungefär 24% lägre än snittet.
World series of fighting (WSoF) 3 som hölls dagen innan, fick som väntat betydligt lägre tittarsiffror än UFC. 201 000 tittare såg Josh Burkmans sensationella seger över Jon Fitch på NBC sports.Intresset för galan tycks oförändrat då … Läs mer
UFC försäkrar att galan i Boston kommer bli en framgång
19 juni, 2013 | RedaktionenIgår kunde vi meddela att myndigheter i Boston varnade för att det kunde bli problem för UFC on FOX Sports 1 #1. Anledning var en lag som gör det svårare för utländska fighters att få tillstånd att fightas. En talesman för Massachusetts Department of Public Safety (MDPS) antydde att UFC länge känt till lagarna men valt att ignorera dem. UFC svarade snabbt på uttalandet och släppte ett officiellt meddelande till pressen. I UFC:s meddelande står det att organisationen nyligen blivit informerade om lagen och arbetar för fullt för att lösa alla problem:
”There were some questions that surfaced regarding licensing requirements … Läs mer
Junior Dos Santos: ”Cain Velasquez slår som en tjej”
19 juni, 2013 | RedaktionenI en intervju för brasilianska Radio Jovem Pan uttalade sig före detta tungviktsmästaren Junior Dos Santos självsäkert inför det tredje mötet med rivalen Cain Velasquez. I den andra matchen mellan tungviktarna besegrades Dos Santos på poäng efter att ha förlorat samtliga av de fem ronderna. Matchen ansågs allmänt som en brutal och ensidig uppvisning av Velasquez. Men när ämnet kom på tal i radiointervjun, hävdade Dos Santos att han inte tog emot så mycket skada:
”I had no cut against Cain Velasquez. He hits like a girl. He hit me a lot during the five rounds, but did not open … Läs mer
Georges St-Pierre vs Johny Hendricks bokad den 16 november
19 juni, 2013 | Martin JohanssonFör första gången på nästan tre år kommer Georges St-Pierre inte att hålla huvudeventet i sitt hemland Kanada. Istället kommer han att försvara sin titel mot Johny Hendricks den 16 november i Las Vegas, rapporterade man på TV-programmet UFC Tonight inatt.
Detta blir förstås en besvikelse för de kanadensare som hade hoppats på att GSP skulle försvara sin titel på hemmaplan ännu en gång. Samtidigt så är förmodligen Hendricks ganska lättad över att inte ha bortaplan i samma utsträckning som tidigare.
St-Pierre (24-2) kommer närmast från en för honom efterlängtad seger över Nick Diaz på UFC 158 som ägde rum … Läs mer
Ricardo Lamas borta från UFC 162, Tim Boetsch och Mark Munoz flyttas upp
19 juni, 2013 | RedaktionenRicardo Lamas (13-2) har haft en tuff vår. Efter att den topprankade fjäderviktaren vann fyra raka i UFC blev det aktuellt med en chans på Jose Aldos titel, men ett oväntat erbjudande till lättviktaren Anthony Pettis petade bort Lamas ur bilden. När Pettis sedan skadade sig och inte kunde gå titelmatchen, gavs erbjudandet istället till koreanen Chan Sung Jung. Lamas erbjöds en fight på UFC 162 som en klen tröst, men efter att UFC misslyckats med att hitta en motståndare, är ”The bully” nu struken. Dana White känner uppenbarligen sympati för fjäderviktaren, och har meddelat att Lamas får betalt för … Läs mer
Ben Alloway möter Zak Cummings på UFC on FOX Sports 1 #2
19 juni, 2013 | Christoffer EspingUFC on FOX Sports 1 #2 har nu fått en elfte match bokad då australiensiska Goldcoast.com meddelar att Ben ”Benny Blanco” Alloway kommer att möta Zak Cummings i ett welterviktsmöte.
Ben Alloway gick förra året med i den första upplagan av The Ultimate Fighter: Smashes där han besegrade Valentino Petrescu via knockout för att ta sig in i huset. I kvartsfinalen tog det stopp då han förlorade via delat domslut mot den slutliga finalisten Brad Scott. UFC-debuten kom på finalgalan där han besegrade Manuel Rodriguez via knockout för att kamma hem Knockout of the Night. Han gick sin senaste match … Läs mer
Bellator 96: King Mo vs Petruzelli – Invägningsresultat
19 juni, 2013 | Christoffer EspingBellator 96 kommer natten till torsdag att gå av stapeln i Winstar World Casino i Thackerville, Oklahoma. Huvudmatchen är en semifinal i den lätta tungviktsturneringen mellan Muhammed ”King Mo” Lawal och Seth Petruzelli. Läs mer
Vinicius Queiroz skadad, Ryan Martinez möter nu Rich Hale på Bellator 96
18 juni, 2013 | Christoffer EspingDet var från början tänkt att Vinicius Queiroz skulle möta Rick Hale på morgondagens Bellator 96. Bellators VD Bjorn Rebney meddelar nu via Twitter att Quieroz dragit sig ur matchen och att ny motståndare är Ryan Martinez (9-2). The MMA Report rapporterar att det rör sig om en knäskada.
Spartan out, @970King in HW Semi-final vs. @RichRareBreed Weds on @SpikeTV . That's why we pay the alternate. This should be a great fight.
— Bjorn Rebney (@BjornRebney) June 18, 2013
“Ryan’s a huge potential player in our HW division,” säger Bjorn Rebney. “We had him slotted for our … Läs mer
UFC inför klädkod vid PR-möten och presskonferenser – Ben Henderson är inte nöjd
18 juni, 2013 | Martin JohanssonAtt se en fighter med en mer avslappnad klädsel är knappast något ovanligt. Shorts och linnen är en vanlig syn, och detta har gjort att UFC nu har infört en klädkod för fighters som tävlar under Zuffas tak vid presskonferenser och andra PR-relaterade event.
Men en person är långt ifrån nöjd med denna nya regel – UFC:s lättviktsmästare Ben Henderson. Åtminstone inte om man ska lita på det han skrev på Facebook.
Mwahahaha!!! Guess @ufc decided to make it official…I’m a start calling them the NBA…guess it’s one thing to be encouraged to do or dress one way … Läs mer
Flertalet matcher i fara på UFC on Fox Sports 1 1 på grund av en lag i Boston
18 juni, 2013 | Martin JohanssonTrots en generös donation från UFC:s VD Dana White till bomboffrena i Boston för en och en halv månad sedan så ser det ut som att staden kan ställa till problem för UFC när de kommer dit i mitten av augusti. Detta på grund av en lag som säger att personer utan USA:s motsvarighet till personnummer, Social Security Number, inte får tävla i Boston, rapporterar Boston Herald.
”This law has been in existence since we legalized mixed martial arts in the commonwealth of Massachusetts,” säger talespersonen Terrell Harris till tidningen. ”It’s been brought to the attention of the UFC more … Läs mer


