Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Gå till toppen

Topp

Reza Madadi - Vad nu då?

Reza Madadi – Vad nu då?

Efter varje gala sammanställs ”Vad nu då?” där jag spekulerar fritt kring vilka matcher jag tror kommer att komma härnäst och ibland bara hoppas på. Syftet med texten är att skapa diskussion kring hur man ser på prestationen inför galan och vad som kan vänta dem. Det var ingen skillnad efter UFC 153: Silva vs Bonnar där deltagarna på huvudkortet fick olika förslag på kommande motståndare.

Tidigare har önskemål framförts om att även göra denna analys på underkortet av galorna och detta blir ett steg på vägen då jag ger mig på att spekulera i vad som väntar Reza ”Mad Dog” Madadi som gick match i öppningsmatchen på UFC 153.

Positivt scenario

Den samlade pressen, den amerikanska och europeiska i alla fall, var ganska ense om att Madadi hade blivit bortdömd i matchen mot Cristiano Marcello. Särskilt irriterade var de flesta över domare Aaron Chatfields bedömning av 30-27 till fördel till brassen. Även på twitter var reaktionerna starka över det kontroversiella domslutet och när MMAnytts läsare fick rösta menade 72% att det var en jämn match men att Madadi borde ha tagit hem segern. Denna ståndpunkt fick stöd när statistiken från matchen presenterades.

Ibland när kontroverser uppstår så reagerar UFCs vd Dana White starkt. Emellanåt offentligt på presskonferenser och i intervjuer och ibland bara bakom stängda dörrar. När detta händer så räknar inte UFC matchresultatet som en förlust. Istället ser de att fajtern gjorde sitt yttersta, publiken fick den underhållning de kom för att se och sen inträffade stölden. Då brukar fajtern få ”syndernas förlåtelse” och han matchas väl även nästa gång.

Om UFC är mycket positivt inställda till Madadi skulle jag vilja se honom högt upp på huvudkortet på en gala i Europa, väldigt gärna i Sverige då publiktrycket på hemmaplan är på gränsen till magiskt när Madadi uppträder. För motståndet skulle Anthony Njokuani kunna stå för. Njokuani har haft mycket varierande resultat i buren, både i WEC och numera i UFC, men är genomgående att han är underhållande och det är sådana matcher jag tycker att Madadi ska vara i.

Neutralt scenario

UFC accepterar domslutet och gör ingen större sak av det även om de ställer sig frågande till domslutet. Madadi gjorde en stabil insats, satte press i matchen och lyckades med de flesta av sina nedtagningar. UFC gör samma bedömning som jag att domare Fernando Yamasaki var lite väl snabb med att uppmana Madadi att jobba från topposition och ställde upp dem alldeles för tidigt för att svensken med sin brottarbas skulle kunna framgångsrikt arbeta med ground and pound.

Nästa match blir åter igen i Brasilien men denna gång mot Fabricio ”Morango” Camoes som gjort två matcher i UFC, den första en seger mot Tommy Hayden via rear-naked choke och den senaste på UFC 148 där det slutade med förlust mot Melvin Guillard.

Negativt scenario

Det sämsta tänkbara scenariot är att UFC och matchmaker Joe Silva inte lagt ner så mycket kraft på att analysera hur matchen egentligen utspelade sig utan nöjer sig med att Madadi fick stryk, inte lyckades avsluta matchen varken stående eller på mattan och att den framgång svensken hade på UFC: Sweden mot Yoislandy Izquierdo är helt utraderad. ”You are only as good as your last fight” är inte en inställning som är till gagn för Madadi i den position han befinner sig just nu.

Madadi hamnar på underkortet på en så kallad onumrerad gala någonstans i världen och ställs mot Chris ”The So Cal Kid” Saunders som förlorade i UFC-debuten mot Myles Jury under finalen av The Ultimate Fighter 15 i en match han inte alls gjorde något bra intryck. En match som inte kommer höja så många ögonbryn internationellt även om vi i lilla landet Sverige kommer att stötta vår fajter.

Slutsats

Oavsett vad UFC i slutändan väljer att göra kan du som läsare och fan åtminstone hjälpa till att påverka dem genom att säga din åsikt om det hela. Skicka ett Twitter, skriv en kommentar eller maila UFC. Historien säger oss att de lyssnar.

Vilket är det mest troliga scenariot i din mening?

Visa resultat

Loading ... Loading ...

Läs allt om kampsportsvärldens nyheter på MMAnytts Allstyle >>

  • http://twitter.com/lesnar911 Lesnar911

    Han Fightades. Dana white gillar fighters som Fightas (silva också). Bara positivt. Så. Ingen förlorare i den matchen.

    • SamiMMA

      Dana White fick frågan i presskonferansen efter galan om han tyckte domarna dömde rätt. Tyvärr kom han inte ens ihåg varken Reza eller matchen bara någon timma efter galan.
      Så tyvärr blir det bara en FET röd förlust iReza ”MadPoodels” Madadis record, ingen extra cred i DW bok.

      • magicfrilla

        Jag tror tyvär du har rätt

  • Mike_Maniac

    Bra ”krönika”/uppställning! En sak som oroar mig bara är att UFC/Silva/White kanske inte lägger så mycket krut på att efteranalysera en prelim-fight…, men hoppas jag har fel.

  • Kiltcalle

    Känns som att både positivt och neutralt kan gälla, men jag hoppas verkligen att han får gå match utanför Brasilien nästa gång.

  • http://www.facebook.com/people/Martin-Ahlander/690375720 Martin Ahlander

    Hade varit kul att veta vad andra tycker om utgången, då menar jag inte svenskar.

    Reza högre upp på kortet?
    Ärligt så tror jag aldrig Reza kommer slåss om något bälte, tror dock han kan hålla sig kvar och bli någon slags gatekeeper.

    Hoppas dock jag har fel.

  • nitohu

    Madadi coachar TUF sverige mot resten av Europa.Det tycker jag är det bästa alternativet.Vore sjukt kul, då Reza gör sig jäkligt bra i TV.

    • tojo77

      Eller TUF Finnkampen…?!

      • nitohu

        Bra ide.En finnkamp i MMA vore ju sjukt kul.

    • http://www.facebook.com/people/Jonas-Fredriksson/628895121 Jonas Fredriksson

      Men riktigt dålig engelska dock , men som sagt , bra i tv

  • mateah

    Reza är en av de få Europeerna som har brottning som är på Amerikansk nivå. Det kommer spela en stor faktor i hans UFC karriär. Hans Jiu Jitsu är stabilt, hans kondition verkar vara väldigt bra med tanke på hans ålder, och han är en krigare och kan underhålla både i och utanför buren. Jag tror han kommer komma ganska långt på de attributerna :)

  • magicfrilla

    Egentligen skulle man kunna säga att det direkt var idioten Fernando Yamasaki som gav bort matchen. Den jäveln skulle jag kunna tänka mig att strypa faktiskt. USEL domare

  • Pingback: UFC 153: Underkortet – Vad nu då? | MMAnytt.se

  • Pingback: Reza Madadi kritisk mot domarens insats under UFC 153 | MMAnytt.se

  • Pingback: Reza Madadi kritisk mot domarens insats under UFC 153 | MMAnytt.se

De senaste nyheterna

Referat och rapport från UFC on FX 8

19 maj, 2013 |

Ibland kan något förutsägbart ändå imponera. Ingen blev chockad över att Belfort stod för den bästa knocken, att ”Jacare” bjöd på kvällens mest eleganta submission eller att Dos Anjos och Dunham bjöd på en bra fight. Men totalt sett var det ändå en oväntat sevärd prestation av de främsta namnen som deltog på UFC on FX 8. Sju avslut och minst tio sevärda matcher av totalt tretton, är ett gott resultat. En annan trevlig överraskning var att galans under card levererade över förväntan. En anonym lättviktsmatch snodde bonusen för bästa fight och förmatcherna blev en kavalkad av hårda nävar och … Läs mer

MMA

Video: The Voice vs Dana White

19 maj, 2013 |

I videon ovan så kan du se resultatet när Michael ”The Voice” Schiavello satte sig ned med Dana White för en timmes intervju.

Over the years Michael ”The Voice” Schiavello has sat down with some of the biggest names in fights and on May 17th, Schiavello sits down with one of sports’ most powerful men, Dana White. The next episode of The Voice Versus is a MUST-SEE as ”The Voice” asks about the early days of the UFC, boxing vs. MMA, Fedor Emelianenko, and more!

Läs mer

UFC

UFC on FX 8: Belfort vs Rockhold – Resultat

19 maj, 2013 |

UFC on FX 8 gick under natten av stapeln i Arena Jaragua i Jaragua do Sul, Brasilien. Huvudmatchen var ett mellanviktsmöte mellan Vitor Belfort och Luke Rockhold.

Fullständiga resultat kan du se nedan.
Läs mer

UFC

Renan ‘Barao’ skadad, missar titelmatchen på UFC 161

19 maj, 2013 |

Det rapporteras nu att Renan ”Barao” Pegado har åkt på en skada i högerfoten och att han ej hinner återhämta sig till titelmatchen mot Eddie WinelandUFC 161 i juni.

Matchen mot Wineland skulle ha varit hans andra titelförsvar sedan han vann interimbältet mot Urijah Faber förra sommaren. Han besegrade senast Michael McDonald i London för att öka på sin vinstsvit till tjugo raka matcher. Den regerande mästaren Dominick Cruz är fortsatt långtidsskadad och detta sätter ytterligare stopp för bantamviktsdivisionen.

Det är ännu oklart om man ska försöka hitta en ny motståndare till Wineland eller om matchen flyttas … Läs mer

Gleison Tibau beredd att offra lite vikt för att bli snabbare

18 maj, 2013 |

Brasilianske biffen Gleison Tibau (26-9) är känd för sin osannolika kroppshydda. Den 29-årige veteranen har en muskelvolym som få män i lättvikten kan matcha, men är inte för den sakens skull särskilt kortvuxen. Muskelknutten Sean Sherk är en decimeter kortare, vilket är en talande jämförelse. Det har spekulerats mycket om hur Tibau klarar att väga in på -70 kg, och nu erkänner brassen att det inte är lätt alla gånger. I en intervju för MMAjunkie berättade Tibau att han siktat in sig på att bli lite slankare:

”On occasion I’ve had a difficult time in the sauna. But now … Läs mer

UFC on FX 8: Belfort vs Rockhold – Redaktionstipset

18 maj, 2013 |

Mellanvikt: Vitor Belfort vs Luke Rockhold

Sebastian Vendel-Martinez Jag skulle kunna sammanfatta denna matchen på samma sätt som jag beskrev Belfort vs Bisping; brassen är som farligast i de första två ronderna, därefter kommer bortafightern ha ett övertag. Sist hade jag fel, och tippade Bisping, den här gången känner jag mig lika osäker som sist. Belfort såg väldigt bra ut sin senaste match, hur man fördelar berömmen mellan ”The Phenom”, Jesus och TRT får var och en göra själv. Rockhold har däremot inte tävlat sedan juli 2012, men har också presterat väl i sina senaste kamper. … Läs mer

Caraway angripen av fler fighters

18 maj, 2013 |

Bryan Caraway är en omtalad fighter för tillfället. Bantamviktaren belönades med en oväntad bonus för bästa submission, sedan den ursprunglige vinnaren Pat Healy testat positivt för marijuana och blivit fråntagen sin bonus. Caraway tog tacksamt emot pengarna med gott samvete, och passade dessutom på att kritisera fighters som använder marijuana. Uttalandet möttes av ogillande och har resulterat i påhopp från andra fighters. Först ut var Nate Diaz, som blev bestraffad med böter och avstängning efter att ha kallat Caraway ”fag”.

Nu har fler fighters kommit fram med anklagelser riktade mot Carwaway. Även om dessa uttalanden inte har någon direkt relation … Läs mer

Matt Riddle lämnar Legacy FC för att skriva ett kontrakt med Bellator

18 maj, 2013 |

När Matt Riddle lämnade UFC i början av mars så valde han att skriva ett kontrakt med Legacy FC. Tanken var att han skulle debutera på Legacy FC 21 i juli, men nu rapporterar InsideMMA att han kommer lämna organisationen innan han ens gjort sin debut för att skriva ett kontrakt med Bellator.

Kontraktet är förvisso inte underskrivet och klart ännu, men enligt rapporten är de mitt uppe i förhandlingarna för detta.

Matchen kommer att vara Riddles första match utanför UFC då han gjorde sin proffsdebut i organisationen efter sitt deltagande i den sjunde säsongen av The Ultimate Fighter. Han … Läs mer

UFC

Chael Sonnen: ”Vitor Belfort är nästan ostoppbar i mellanvikt”

18 maj, 2013 |

I natt kommer Vitor Belfort att kliva in i oktagonen för att möta Strikeforce sista mellanviktsmästare Luke Rockhold. Men att gå en match i mellanvikt, men den viktklassen har inte alltid varit där han befunnit sig. När han gjorde sin UFC-debut i februari 1997 så gick han med i organisationens tungviktsturnering, och vann. Det var först 11 år senare, i juli 2008, som han gjorde sin mellanviktsdebut.

”He’s just as fast, he’s just as accurate, he’s just as intimidating, but he’s a lot smaller – when he made his [UFC] debut he was heavyweight, then he came down to light … Läs mer

UFC

UFC on FX 8: Belfort vs Rockhold – Diskussion

18 maj, 2013 |

Under natten till söndag så är det dags för UFC on FX 8 med Vitor Belfort och Luke Rockhold i huvudmatchen. I den delade huvudmatchen får vi se Ronaldo ”Jacare” Souza göra sin efterlängtade UFC-debut för att ta sig an Chris Camozzi.

Första nio matcherna kan man som vanligt se gratis, först på Facebook eller Youtube med start kl 22.30 och sedan på Facebook eller UFC.tv från och med kl 00.00. Klockan 03.00 sätter huvudkortet igång på www.MMAnytt.se/se-UFC-Live, UFC.tv samt på C More Extreme.

Som alltid så finns det en möjlighet att diskutera med likasinnade direkt här på MMAnytt, antingen … Läs mer

UFC

Nate Diaz får böter och 90 dagars avstängning för sitt uttalande

18 maj, 2013 |

Efter UFC 159 så testade Pat Healy positivt för marijuana vilket innebar att han ej fick ut några bonuspengar för Submission of the Night och Fight of the Night. Den som istället fick pengar för bästa submission var Bryan Caraway som tackade och tog emot pengarna samtidigt som han uttryckte sin avsky mot marijuana.

Någon som inte uppskattade detta var Nate Diaz som via Twitter kallade Caraway för ”the biggest fag in the world”. UFC gick under natten till fredag ut med att Diaz är avstängd tills vidare och man har nu även gett ett besked om vad straffet blir.

Läs mer

UFC

Dana Whites vlogg inför UFC on FX 8

17 maj, 2013 |

Vloggen inför UFC on FX 8 har precis landat på internet. Medan UFC:s VD Dana White är i Tyskland så följde hans vlogg-kameraman med bakom kulisserna på UFC on FOX 7 och har med det materialet producerat videon ovan. Fight week – Blog week.

Läs mer

UFC

Resultat och video från invägningen för UFC on FX 8

17 maj, 2013 |

Ikväll vid kl 21.00 svensk tid så kommer invägningarna för UFC on FX 8 att köra igång. I videon ovan kan du följa detta live. Om du mot all förmodan missar det så kommer resultaten även upp nedan.

Du kan som vanligt hänga med i diskussionen på MMAnytt.se/chatt.

Första nio matcherna kan man som vanligt se gratis, först på Facebook eller Youtube med start kl 22.30 och sedan på Facebook eller UFC.tv från och med kl 00.00. Klockan 03.00 sätter huvudkortet igång på www.MMAnytt.se/se-UFC-Live, UFC.tv samt på C More Extreme.

Är du osäker på hur du ser UFC-galor så kan … Läs mer

UFC

Paul Kelly dömd för smuggling av heroin

17 maj, 2013 |

Foto: Tracy Lee, Combatlifestyle

Idag föll domen i rättegången mot den forne UFC-fightern Paul ”Tellys” Kellys (14-5) som stod anklagad för att ha arrangerat droghandel med 1,5 kg heroin. Efter fyra dagars förhandling var juryn enhällig om att han var skyldig, allt enligt tidningen Liverpool Echo.

Kelly hade förklarat sig oskyldig till anklagelserna och ska ha skrikit att ”jag har två barn!” när den fällande domen lästes upp. Domare Mark Brown ska ha berömt juryn för sitt rätta beslut utifrån de tydliga bevisen och uttryckt att han ansåg att Kelly varit chefen för droghandeln.

28-årige Kelly gick … Läs mer