Foto: Tracy Lee, Combatlifestyle
Idag föll domen i rättegången mot den forne UFC-fightern Paul ”Tellys” Kellys (14-5) som stod anklagad för att ha arrangerat droghandel med 1,5 kg heroin. Efter fyra dagars förhandling var juryn enhällig om att han var skyldig, allt enligt tidningen Liverpool Echo.
Kelly hade förklarat sig oskyldig till anklagelserna och ska ha skrikit att ”jag har två barn!” när den fällande domen lästes upp. Domare Mark Brown ska ha berömt juryn för sitt rätta beslut utifrån de tydliga bevisen och uttryckt att han ansåg att Kelly varit chefen för droghandeln.
28-årige Kelly gick sammanlagt nio matcher i UFC och hans sista match för den amerikanska organisationen var på UFC 126 mot Donald Cerrone för strax över två år sedan. Sedan han förlorade sitt kontrakt med UFC har Kelly gått tre matcher med en förlust och två segrar som resultat.
Kelly är för närvarande satt i häkte och inväntar slutgiltig dom nästa månad vilket sannolikt kommer att bli ett flerårigt fängelsestraff då tillverkning eller distribution av heroin kan ge upp till livstids fängelse.


