söndag, september 20, 2026
MMAnytt
  • Nyheter
  • UFC
  • MMA
  • Sverige
  • Tider
  • Poddar
  • Ranking
  • fighters
  • Betting
    • UFC oddstabell
    • Hur man spelar på MMA
    • Hur man spelar på boxning
    • Hur man öppnar ett spelkonto
    • Våra betting partners
    • Betting utan svensk licens
    • Spelguiden
  • MMA TV
  • Om oss
    • Annonsera med MMAnytt: Nå Din Perfekta Målgrupp!
    • Jobb
    • Kontakt
  • SE
    • FR
    • ES
    • NO
    • ENG
No Result
View All Result
MMAnytt
No Result
View All Result

NSACs kriterier för en domare, en genomgång av poängsystemet

UFC
29 december, 2009 12:41
Dela på FacebookDela på TwitterDela på Whatsapp
Mazdak by Mazdak

 


Du har haft ilskna diskussioner med dina kompisar om de här inkompetenta domarna i UFC. Om varför de sätter poäng som de gör och varför du precis förlorade ditt hus på Betsson för att Rua inte vann. Men vad går egentligen domarna efter när de sätter poäng?

Oroa dig inte längre, MMAnytt kommer för att rädda dig! Igen. Med heta Google-skills och kunskap om att Nevada State Athletic Comissions har en hemsida har vi lyckats hitta följande information om effektiv aggresivitet, oktagonkontroll och effektiv grappling, poängsystem och allt vad det heter.

En lång lång lista med information finns efter hoppet, med flertalet punkter som många gånger varit under diskussion.

Kapitel VIII – Domare

  • Ingen domare får ha finansiella intressen i någon av de han dömer.
  • Ingen domare får vara manager/tränare till någon av de han dömer.
  • Om en match går fulla tiden ut, kommer matchen att dömas efter ett majoritetsbeslut från tre MMAC-domare.
  • En domare är aktoriserad, sanktionerad och vald baserad på karaktär, erfarenhet, meriter, kunskaper om MMA samt sin opartiskhet.
  • Domarkriterier – Domare ska kunna bestämma en vinnare i en match som går tiden ut baserad på de följande kraven:
    • Rena slag
    • Effektiv grappling
    • Oktagonkontroll
    • Effektiv aggresivitet
Rena slag
  • En fighter som både träffar effektivt och landar effektivt rena slag.
  • Det finns två sätt att mäta slag:
    • Det totala antalet rena slag som landat.
    • Det totala antalet tunga slag som landat.
  • Den som landar med mer effektivitet och tyngre slag, förtjänar mer erkännande från domare än den som landar fler antal slag.
  • Om slagkraften från de båda är samma, ska man gå efter antalet landade slag.
  • Det totala antalet landade slag, ska märkbart vara fler i favör till en part, för att kunna få en vinnande rond
  • Slag från en topp-position i guarden, är generellt kraftigare och mer effektiva än från den som ligger på rygg.
    • Därför ska en domare kunna förstå att slag från en topp-position i guard är av ”högre kvalité”, än från den som ligger på rygg.
    • Domaren ska också kunna förstå att det inte alltid är så.
      Däremot så föredrar en stor majoritet en topp-position att slå ifrån. Det är en stark indikation på en dominant position för slag.
Effektiv Grappling
  • Domaren ska förstå värdet av både en ren nedtagning, och en aktiv guard.
  • Domaren ska kunna förstå att en fighter som får in en ren nedtagning av sin motståndare, är ren grappling.
  • En domare ska förstå att en fighter på sin rygg i en aktiv guard, effektivt kan använda grappling genom att upprepade försök på hotande submissions och svep för fortsatt försvar från den i topp-position.
  • En domare ska förstå att när en deltagare manövrerar från guard till mount är effektiv grappling.
  • En domare ska förstå att bara en guard-position ska poängsättas neutralt eller lika, om ingen av de tidigare punkterna möts (punkt 2-4).
  • En domare ska förstå att om en deltagare stannar i guard genom majoriteten av ronden där ingen har något övertag i rena slag eller effektiv grappling, så har den som fick den rena nertagning förtjänat ronden.
  • Ett rent svep räknas lika mycket som en ren nedtagning i effektiv grappling.
Oktagonkontroll
  • Den deltagare som dikterar takten, platsen och positionen av matchen.
  • En striker som undviker en grapplers nedtagningsförsök och förblir stående och effektivt slår är oktagonkontroll.
  • En grappler som kan göra effektiva nedtagningar av en stående striker till marken är oktagonkontroll.
  • En deltagare på marken som skapar möjligheter för submission, mount eller rena slag.
Effektiv aggresivitet
  • Det här betyder helt enkelt vem som går framåt och finner framgång (poäng).
  • Ett slag när man backar är inte lika effektivt som att slå när man rör sig framåt.
  • Att slå, men inte träffa är inte effektiv aggresivitet.
  • Att röra sig framåt och bli slagen är inte effektiv aggresivitet.
  • Att försöka sig på en nedtagning och bli slagen för att sedan backa undan är inte effektiv aggresivitet.

Bedömningskriterier

  • Varje domare ska bedömma vilken deltagare som var mest effektiv. Där striking och grapplingskunskaper är högsta prioritet.
  • Utvärderingen av kriterierna för matchen kräver att man inte ser positionerna svart eller vitt. Matcher kan hållas både stående och på marken. Domare ska förstå att det inte handlar om hur länge de håller sig stående, eller liggandes utan poängen som deltagarna tar på sig när de är i dessa positioner.
  • Om 90% av en rond är på marken med en deltagare på topp, så:
    • Ska är effektiv grappling mest värt.
    • Rena slag värderas in som tvåa. Om någon träffar med rena slag i ronden ska domaren räkna in det. Rena slag kan vara mer värt än effektiv grappling medans deltagarna är på marken.
    • Som trea räknas oktagonkontroll.
  • Samma tankesätt gäller om 90% av ronden är stående.
    • Rena slag räknas först (den som är mest effektiv)
    • Ren grappling räknas som tvåa (alla nedtagningar eller effektiv clinchning)
    • Oktagonkontroll räknas som trea. Vem har bäst position? Vem skapade flest situationer som leder till effektiva slag?
  • Om en rond är 50% ståendes och 50% på marken gäller följande:
    • Rena slag och effektiv grappling är lika mycket värda.
    • Oktagonkontroll räknas som trea.
  • I alla dessa hypotetiska situationer räknas effektiv aggresivitet in sist. Det är det kriteriet som är minst viktigt. Eftersom det per definition handlar om att avancera och få poäng, är det absolut nödvändigt att domarna ser på de tidigare kriterierna först.
  • Därför, för alla domare som poängsätter en UFC-match, är prioritetsordningen för kriterikerna såhär:
    • 1. Rena slag och effektiv grappling vägs in först.
    • 2. Oktagonkontroll
    • 3. Effektiv aggresivitet

Dominanskriterier

  • En domare kan anse att en deltagare har dominerat sin motståndare i en rond. Detta kan leda till två eller mer poäng i skillnad i en domares poängkort.
  • Definitionen av en dominerande rond är en deltagares förmåga att effektivt slå, grappla och kontrollera sin motståndare.
  • En domare kan anse att en rond var dominerad om en deltagare var negativt påverkad av följande:
    • Nedslagen från en stående position av ett rent slag.
    • Av ett submissionförsök.
    • Från ett kast.
    • Från rena slag, både ståendes och på marken.

Domares poängkortsprocedur

Efter varje rond:

  • Varje domare ska bestämma och skriva ner en poäng.
  • En MMAC-representant samlar ihop poängkorten efter varje rond.
  • MMAC-representanten kommer kommer hålla koll på, och lägga ihop domarnas poäng per rond.
  • Om matchen går tiden ut, kommer MMAC-representanten lägga ihop domarnas poängkort och dubbelkolla totalen.
  • Deltagaren med mest poäng vinner matchen på var och en av domarnas poängkort.
  • Den deltagare som vinner majoriteten av domarnas poängkort, vinner matchen.
  • En MMAC-representant kommer ge beslutet till ringannonsören.

Typer av domarbeslut

  • Om alla tre domare är överens – Enhälligt domarbeslut (Unanimous).
  • Om två av tre poängkort är överens – Delat domarbeslut (Split).
  • Om två poängkort är överens, och den tredje är delad – Majoritetsbeslut (Majority).
  • Om två poängkort är överens om oavgjort – Oavgjort (Draw).
  • Om alla poängkort är olika – Oavgjort (Draw).

Poängsystem

MMAC och UFC använder sig av 10 poängs must-system. Domarna kommer använda olika kriterier för att bestämma en vinnare för varje rond. Den trestegsproceduren går till så här:

  • Bestämmer vinnaren av en rond (kan bli oavgjort).
  • Bestämmer om vinnaren dominerade ronden.
  • Regelbryten blir en faktor (tar bort en poäng per regelbrott från deltagaren)

Oavgjort är acceptabelt i MMAC-events.

  • Totala poäng
    • Två deltagare som går oavgjort får 10-10.
    • Den deltagare som vinner ronden får 10-9.
    • Den fighter som dominerade ronden får 10-8 (poäng på 10-7 är möjligt vid en dominerande rond).
    • För varje regelbrott som en deltagare gör dras en poäng av. Detta poängavdragning kan ändra en vinnande rond till 9-9.

Är du intresserad av mer om regler och poängsättning så kika in på Simons genomgång av ämnet. Det här är också inte all information som finns om det här, det har skrivits två officiella handböcker om regler och poängsättning så detta är bara grunden. Detta system syftar också bara på UFC, och andra organisationer har därför lite annorlunda kriterier på vad domarna tittar, och sätter poäng på.

Så, vem är sugen på att ansöka till domare? Det kostar bara 50 dollars.

🔥 Diskutera artikeln i MMAnytt Forum

Alla kan läsa – logga in för att skriva.

Gå till Forum
Föregående inlägg

Josh Koscheck skadad, Mike Swick hoppar in

Nästa inlägg

UFC 108: Vlogg nästan helt utan skador

Ladda fler

DAGENS




  • MMA News - IMG_4018

    UFC 331: Van vs Pantoja – Liveresultat och svenska tider

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Arman Tsarukyan knockade Mauricio Ruffy på UFC 331 – kräver titelchans

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Sean Sharaf chockar Gable Steveson på 12 sekunder på UFC 331

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • UFC 331: Joshua Van besegrar Alexandre Pantoja – igen

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Alexander Volkanovski sågar Ilia Topurias anklagelse: ”Hur kommer man undan med något sådant?”

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • LIVE: UFC 331-invägningen börjar 17.50 svensk tid – Uppdaterad

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Ciryl Gane och Kayla Harrison i gigantiska titelmatcher – UFC 334 får en galen topp på Madison Square Garden

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Arman Tsarukyan efter knocken på UFC 331: ”Gaethje är rädd för mig”

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Khamzat Chimaev körde över Gilbert Burns på RAF 13 – vill ha Covington

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Arman Tsarukyan och Mauricio Ruffy särades åt på Invägningen UFC 331

    0 shares
    Share 0 Tweet 0

5x5 PODDEN

Laddar poddavsnitt...

MMA-PODDEN

Laddar poddavsnitt...

Partners

Gå in på plejmo.com för nya casino utan svensk licens utan krångliga uttagsprocesser

Njut av spelande utan restriktioner på casino utan Spelpaus!

Letar du efter ett casino utan svensk licens? Nätcasinoutanlicens.com listar alla nya och bästa casinon utan spelpaus.

Många svenskar är missnöjda med den svenska spellicensen, och väljer istället casinon utan licens i Sverige.

 

KONTAKTA OSS

Tipsa oss, pressmeddelanden, press-kontakt: [email protected] Annonsera på MMAnytt: Klicka här
Cookie Inställningar

MMAnytt.se är den ultimata kampsportssidan för alla fans av MMA, boxning, kickboxning och andra kampsporter. Här hittar du dagliga uppdateringar, senaste nyheterna, recensioner, analyser, intervjuer och mycket mer. Med ett stort nätverk av experter och kända idrottsmän, levererar Mmanytt.se högkvalitativt innehåll som inspirerar, underhåller och informerar. Oavsett om du är en erfaren kampsportare eller nybörjare, kommer du att hitta allt du behöver för att hålla dig uppdaterad och motiverad på Mmanytt.se. Besök sidan idag och bli en del av den snabbväxande kampsportscommunityn!

Kontakt: [email protected]

  • Annonsera med MMAnytt: Nå Din Perfekta Målgrupp!
  • Nyheter
  • Svensk Kampsport
  • MMA TV
  • Kontakt
  • Om oss
  • För medlemmar

18+
Spela ansvarsfullt

Stödlinjen

Spelinspektionen

MMANYTT | Alla rättigheter reserverade 2026

No Result
View All Result
  • Nyheter
  • UFC
  • MMA
  • Sverige
  • Tider
  • Poddar
  • Ranking
  • Betting
    • MMA ODDS
    • Hur man spelar på MMA
    • Hur man spelar på boxning
    • Hur man öppnar ett spelkonto
    • Våra betting partners
    • Betting utan svensk licens
    • Spelguiden
  • MMA TV
  • Om oss
    • Annonsera med MMAnytt: Nå Din Perfekta Målgrupp!
    • MMAnytt söker nya skribenter med en passion för kampsport och nyheter!
    • Kontakt
  • SE
    • FR
    • ES
    • NO
    • ENG

MMANYTT | Alla rättigheter reserverade 2026

No Result
View All Result
  • Nyheter
  • UFC
  • MMA
  • Sverige
  • Tider
  • Poddar
  • Ranking
  • Betting
    • MMA ODDS
    • Hur man spelar på MMA
    • Hur man spelar på boxning
    • Hur man öppnar ett spelkonto
    • Våra betting partners
    • Betting utan svensk licens
    • Spelguiden
  • MMA TV
  • Om oss
    • Annonsera med MMAnytt: Nå Din Perfekta Målgrupp!
    • MMAnytt söker nya skribenter med en passion för kampsport och nyheter!
    • Kontakt
  • SE
    • FR
    • ES
    • NO
    • ENG

MMANYTT | Alla rättigheter reserverade 2026