Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Gå till toppen

Topp

Josh Rosenthal erkänner att han stoppade matchen mellan Munoz och Weidman för sent

Josh Rosenthal erkänner att han stoppade matchen mellan Munoz och Weidman för sent

UFC on Fuel TV 4 utspelade sig i lördags och huvudmachten var Mark Munoz mot Chris Weidman. Matchen vanns övertygande av Weidman, som nu spås en ljus framtid i mellanviktsdivisionen. Mycket av diskussionen efter matchen handlade dock om hur mycket stryk Munoz fick ta innan domaren i matchen Josh Rosenthal gick in och stoppade matchen.

Dana White hade bland annat frågat sig efter matchen, ”How can you be standing like this, looking down at a guy getting hammered like that and not think the fight needs to be stopped?”

Nu går Rosenthal ut och erkänner att han väntade för länge innan han klev in. I en intervju med SiriusXMs Tapout Radio show via MMAFighting förkarar han vad som gick fel.

”I came home and I watched it, and I was kind of like you know, if I was sitting here, watching this on the couch, I probably would have been talking smack about myself. I always say accountability is a huge part of the sport, and you are accountable for your actions. I feel like I was just a little slow on the trigger. I don’t want to see guys take unnecessary punishment. It’s a rough sport. Everyone knows what they sign in for, but it’s a millisecond-basis game. You’re making choices right there on the spot, and in the heat of the moment, I felt like I was seeing some stuff. In hindsight, I have to step my game up and make sure I’m on point for the next guys.”

Han menar dock på att han alltid försöker ge kombattanterna alla möjligheter att få komma tillbaka och kämpa sig igenom svårigheter. Speciellt när det gäller två stycken högt rankade fighters i en match där mycket står på spel, men att det blev fel i det här fallet.

Betta på MMA med Betsafe >>

  • http://www.facebook.com/arminsiggesjo Armin Siggesjö

    bra att han kan erkänna sina misstag. Vann respekt i mina ögon

  • yonsson

    Äntligen en domare som går ut och ser att han gjort fel. Rosenthal brukar vara bra! Det var alldeles för sent stoppat. Minst tre slag för sent.

  • http://twitter.com/OweAndersson Owe Andersson

    Redan när han såg hur Munoz landa platt på fejan borde han förstått att it was gameover

  • http://www.facebook.com/ibosowe Ibrahim Balboa

    Önskar mario yamasaki gjorde samma sak efter silva-prater matchen, fortfarande butthurt efter det!

  • http://twitter.com/Kasper_Lindholm Kasper Lindholm

    Mycket bra.

  • Jesper Hansson

    Props till honom som i efterhand ser att det blev lite stoppat för sent.
    Hellre att matchen blir stoppad för tidigt än för sent.
    Men ngt jag gärna skulle vilja se är att man skulle kunna återuppta matcher som tydligt har blivit stoppade för tidigt. Ungefär som man i hockeyn flyttar upp nedsläppet till mittzonen vid felaktiga avblåsningar.

    • Jesper Hansson

      Och det var jag tydligen ensam om att tycka. Intressant. :P
      Skulle dock vara kul om ngn av dem som röstat minus utvecklar varför det INTE är en bra idé. :)

      • http://www.facebook.com/profile.php?id=1272467651 Simon Svanberg

        För att kontentan av det du precis skrev vore som att sätta ihop en åsna med en gris.

        • Jesper Hansson

          Dina argument är fantastiska. Jag värderar dem ungefär lika högt som det katten skiter. Mao så hamnar det i samma fack. :)

          • http://www.facebook.com/people/Arne-Öhman/715966408 Arne Öhman

            Jag gillar tanken, kanske skulle det gå att genomföra… Kul med folk som orkar argumentera i motvind : )

          • http://www.facebook.com/profile.php?id=1272467651 Simon Svanberg

            Oj vad arg.

      • tojo77

        Jag kan försöka med min åsikt. Ditt förslag funkar i hockey, men inte i MMA. Några anledningar:

        a. För tidigt stopp måste utredas och beslutas om, innan fajterserna blir kalla. (Frågor att utreda här: Vem flaggar för tidigt stopp, vem beslutar?). Det kommer knappast gå så fort om det inte är mycket tydligt. Vilket i så fall för oss direkt till nästa punkt.
        b. Den som blivit ifrågasatt som domare kan knappast fortsätta döma matchen på ett bra sätt. (Vem ska döma istället?). Kommer han verkligen döma vid ”rätt” tillfälle nästa gång eller döma för sent nästa gång?

        • Jesper Hansson

          a: Som det ser ut nu så stoppar man matcher i upp till 5min om ngn råkat få ett finger i ögat, pungspark elle utsatt för ett olagligt knä/spark, detta för att hinna återhämta sig. 5min hade varit tillräckligt för att utreda att ett fel begåtts, och lämpligen då även utredas och beslutas av domaren som är i buren. Alternativt att den högst ansvarige kommisionären (som ALLTID finns på plats) tar beslutet, då det senare även är hos bl a denna som diverse överklaganden går till.

          b: Redan idag så dömer domare flera olika matcher under en och samma kväll, oavsett hur hans domslut i tidigare matcher har varit korrekta eller inte. Så att en ändring utav beslut sätter inga hinder för att kunna fortsätta döma i samma match.

          • tojo77

            a: Jag tror INTE att man kan ta ett sådant beslut så snabbt som du tror. När överklaganden tas emot och domslut ska reverseras tror jag att 5 min är på tok för lite. Även om du får det att funka i teorin, så kommer det inte att funka i praktiken.

            b: Det beror helt vem som går in och ändrar på deras beslut. Om domaren gör det själv så är det bättre än om ansvarig kommissionär tar beslutet och kör över domaren. Exempel: Om Sepp Blatter på läktaren i fotbolls-VM dömer går in och dömer bort ett mål, så blir det svårt för huvuddomaren att fortsätta matchen. Din analogi med att domare dömer flera matcher varje kväll oavsett hur de dömt haltar: Det är ingen som kört över och ändrat på deras beslut, så du vet inte hur deras domslut skulle påverkas.

            Jag är ledsen, men jag gillade inte heller ditt förslag så nu går jag in och sätter dit ett litet minus jag med. De andra har säkert andra anledningar än jag hade.

          • Jesper Hansson

            Varför skulle man inte kunna ta ett sådant beslut under en 5min period?
            Om du minns vad som stod i mitt ursprungs inlägg: ”
            som TYDLIGT har blivit stoppade för tidigt.”
            Ta matchen Mackens Semerzier vs Robert Peralata som exempel. Det krävdes en titt på reprisen för att se att han blivit ”headbuttad”, varför då inte ändra sitt beslut och ge han 5min att komma tillbaka? Man behöver ju inte vara en raketforskare för att inse att ett fel begicks där, utan det ser man oavsett om man är domare, fighter eller supporter

  • Yazzman

    Det var liiite sent men jag gillar att josh ger dom sin chans att komma tillbaks och försvara sig, speciellt viktiga matcher som titel contenders.

    • Dreven

      Munoz hade dock aldrig en chans att komma tillbaka efter armbågen, han tog typ 5 slag i rad som släckte honom precis tills nästa slag kom.

  • http://www.facebook.com/people/Joel-M-Lindmark/577051460 Joel M Lindmark

    ClassAct.

  • Devilcraft

    Jag har precis sett matchen och surfade in på MMA-Nytt för att få avreagera mig i ett kommentarsfält och det första jag ser är denna artikeln. Skönt som fan att det får plats i nyheterna och att domaren går ut och erkänner sitt misstag. Även om han försöker mygla med att prata om millisekunder och att man signat upp för en våldsam sport.

  • http://www.facebook.com/Nawako Tom Qvarfordt

    lördag var det väl ändå inte;)

  • MartinEriksson84

    Ja Josh, det var i helvete för sent… Men bra att han erkänner iaf. Känns som att det ofta kan vara så, att domare väntar längre när det t.ex. står titlar på spel. Frågan är om det är rätt? Ska verkligen omständigheterna påverka domarstoppet?

  • Lallarn

    Han har en tendens att stoppa för sent många gånger. Nu när Mazzagatti har gått och blivit en av de absolut bästa ringdomarna har Josh tagit över hans ”jobb”.

  • harrythedevil

    En av de värsta stoppen i MMA:s historia tycker jag. Hjärnsläpp om du frågar mig.

De senaste nyheterna

UFC

Rashad Evans vs Dan Henderson ny huvudmatch på UFC 161

21 maj, 2013 |

Det meddelades under natten till söndag att Renan ”Barao” Pegado missar titelmatchen mot Eddie Wineland då han åkt på en fotskada. Dana White bekräftade sedan detta och informerade om att matchen troligtvis inte blir av men att det var ännu inte var bestämt.

Nu har UFC meddelat via Twitter att den nya huvudmatchen istället är Dan Henderson mot Rashad EvansBarao ej kommer att kunna gå match.

Både Henderson och Evans kommer från förlust då Evans förlorade mot Antonio Rogerio Nogueira på UFC 156 och innan det åkte han också på en förlust då han utmanade Jon Jones om … Läs mer

Matchmäklarna: Lovande Europeiska talanger – Del 1

21 maj, 2013 |

Européer är på framfart inom MMA, det går inte att säga emot. Med starka talanger som irländske Conor McGregor, Sveriges egna Alexander Gustafsson, och nog med lovande ryssar för att fylla en minibuss, så finns det gott om anledningar att se på vår egen kontinent för framtida titelutmanare. MMAnytts matchmäklare har tidigare tagit en titt på europeiska fighters inom UFC, och potentiella matcher på hemmaplan, vi tar nu en titt på europeiska fighters som med största sannolikhet kommer att gästa oktagonen en vacker dag.

Vi finner fighters från flera olika europeiska länder i detta inslaget på två delar. I det … Läs mer

Nate Diaz ångrar inte kontroversiellt Twitter-meddelande; siktar in sig på retur till weltervikt

21 maj, 2013 |

Mike Kogan, ny manager till Nate Diaz, säger i en ny intervju att varken han eller sin klient ångrar det kontroversiella meddelande som fått Diaz avstängd och debiterad. Härnäst väntar till största sannolikhet en flytt tillbaka till welterviktsdivisionen.

Likt sin äldre broder är den talangfulla lättviktaren från Stockton inte blyg med att vädra sina åsikter. Efter att Nate Diaz för några dagar sedan postat ett Twitter-meddelande, som av många ansågs homofobiskt, riktat mot fightern Bryan Caraway blev reaktionerna högljudda. Diaz blev avstängd i 90 dagar och tilldelades en böter på 20 000 dollar. Ett, måhända, saftigt straff för ett kort … Läs mer

UFC

Vlogg inför UFC 160 – Del 1

21 maj, 2013 |

Vloggen inför UFC 160 börjar denna gång i god tid. Det är bara tisdag och den första delen har nyligen landat på youtube. Denna gång får vi se en bakom scenerna-titt på UFC 159

Läs mer

MMA

FILA tar bort MMA från sin organisation

21 maj, 2013 |

För ett par dagar sedan valde International Wrestling Federation, FILA, att ta bort MMA som sport ur sin organisation. Detta innebar att de lämnar ifrån sig möjligheten att reglera MMA över världen. Efter beslutet söker nu Internationella MMA-förbundet, IMMAF, ett samarbete med FILA i en övergångsperiod för att kunna ta sig an de organisationer som tidigare varit kopplade med dem.

“This was the best decision possible that FILA could make regarding MMA,” skriver IMMAF:s ordförande August Wallén. ”Now we can start to heal the fragmentation within the MMA community and secure strong and unified international representation for MMA everywhere. We … Läs mer

UFC

Sergio Moraes vs Neil Magny bokad på UFC 163

21 maj, 2013 |

Den 3 augusti kommer UFC åter igen att inta Brasilien. Denna gång befinner de sig i Rio de Janeiro och tar med sig Anthony Pettis för att göra upp om fjäderviktsbältet mot UFC:s mästare, och brasilian, Jose Aldo. På matchkortet har den brasilianska sidan SporTV kunnat rapportera att ytterligare en amerikan vs brasilian-match har blivit bokad, denna gång mellan Sergio Moraes och Neil Magny i en welterviktsmatch.

Moraes gjorde sin debut i UFC på UFC 147 i juni förra året. Han har sedan dess hunnit med totalt två matcher i organisationen, uppdelat på en vinst och en förlust. Han tog … Läs mer

UFC

Gray Maynard kunde lämnat sporten efter skandalmatchen mot Clay Guida

21 maj, 2013 |

UFC on FX 4 för snart ett år sedan, möttes Gray Maynard (11-1) och Clay Guida (30-13) i en av UFC-historiens mest kritiserade matcher. Klagomålen var främst riktade mot den normalt sett offensive och orädde Guida, som oförklarligt valde att bokstavligen springa från fighten mot slutet av matchen. Efter fem utbuade ronder vann Maynard på delat domslut.

Maynard har själv ofta kritiserats för att vara en tråkig fighter, men blev ännu mer frustrerad av att möta någon som var ännu mer ovillig att fightas. I en intervju för MMAjunkie berättar Maynard att matchen nästan fick honom att lämna sporten. … Läs mer

UFC-veteranen Luke Cummo har blivit uttalad MMA-motståndare

21 maj, 2013 |

Andra säsongen av The ultimate fighter som visades 2005 introducerade fenomenet Luke Cummo (6-6) till världen. Den originelle veganen från New York blev vald sist av coacherna, och antogs ha hamnat fel redan från början. Byggd som allt annat än en fighter, med märkliga idéer om kosthållning och livsfilosofi, underskattades Cummo av sina motståndare. Sedan började vinsterna trilla in tills den excentriske fightern stod i final mot Joe Stevenson. Även om det blev förlust mot ”Daddy” och därmed inget garanterat kontrakt, fortsatte UFC- karriären i ytterligare tre år innan Cummo drog sig tillbaka. Trots hård matchning mot motståndare som Josh … Läs mer

UFC

UFC:s uppdaterade rankinglista efter UFC on FX 8: Belfort vs Rockhold

21 maj, 2013 |

I början av februari så blev det annonserat att UFC med hjälp av Fightmetric kommer att ha sina egna officiella rankinglistor. Listorna kommer ca 36 timmar efter varje gala att uppdateras med hjälp av att ett antal olika journalister lämnar sin röst på topp 11 i varje viktklass. Mästaren ligger i topp medans övriga i viktklassen sedan rankas från 1-10.

”Media members will vote for top fighters, currently active in the UFC, by weight class and pound-for-pound. A fighter can only appear in one weight division at a time. The champion and interim champions of each division are set in … Läs mer

UFC

Manager Malki Kawa om Jon Jones: ”Skulle inte förvåna mig om han går två matcher till i år”

20 maj, 2013 |

Trots att titelhållaren Jon Jones skadade stortån under sitt senaste framträdande i oktagonen tror hans manager att han kan hinna med upp till två matcher till innan årets slut.

UFC:s regerande mästare i lätt tungvikt Jon ”Bones” Jones har vid flera tillfällen uttryckt att han vill slå rekordet för flest titelförsvar i sin viktlass. Rekord är på fem matcher och innehas av den pensionerade legendaren Tito Ortiz. Det betyder innebär att Jones är ett framgångsrikt titelförsvar ifrån äran att vara den mest framgångsrika mästaren i sin viktklass i UFC någonsin.

Jones manager Malki Kawa berättar att rekordet kan brytas och … Läs mer

UFC

Urijah Faber villig att möta Eddie Wineland med kort varsel på UFC 161

20 maj, 2013 |

Forne WEC-mästaren Urijah Faber är villig att fylla platsen mot Eddie Wineland på UFC 161 som skadade Renan ”Barao” Pegado lämnat.

Huvudmatchen på kommande UFC 161 skulle stå mellan interim-mästaren Renan ”Barao” Pegado och Eddie Wineland, men en fotskada för den brasilianske mästaren riskerar att sätta stopp för den planerade matchen.

För ungefär fem veckor sedan gick veteranen Urijah Faber match mot Scott Jorgensen i huvudmatchen på finalen av The Ultimate Fighter 17 och trots att det var först i mitten på fjärde ronden som han säkrade segern via rear-naked choke är han villig att anta en ny utmaning med kort varsel. Ingen har ännu tagit kontakt med honom från UFC om att fylla den eventuellt lediga platsen, men han visar trots det öppet sitt intresse.

Läs mer

Matt Riddle har skrivit kontrakt med Bellator, debuterar i säsong 9

20 maj, 2013 |

För två dagar sedan kunde MMAnytt rapportera att UFC-veteranen Matt Riddle var i förhandlingsstadiet för att skriva ett kontrakt med Bellator. Idag meddelar organisationen själva att förhandlingarna är färdigställda, kontraktet är påskrivet, och Riddle kommer att debutera i nästa säsongs welterviktsturnering som startas i höst.

“I had so many options after I left the UFC, but knowing that I was able to compete in a tournament against guys like Paul Daley, Ben Saunders, and Douglas Lima, signing with Bellator was an easy decision,” säger Riddle i ett pressmeddelande. “This division is just so stacked, and being able to fight in … Läs mer

UFC

UFC on FX 8: Huvudkortet – Matchmäklarna

20 maj, 2013 |

För ett litet tag sedan byttes namnet på ”Vad nu då?” till ”Matchmäklarna” men i övrigt är allt precis som tidigare när fria spekulationer presenteras gällande vad som kan vänta deltagarna från huvudkortet på UFC on FX 8: Belfort vs Rockhold som en bas för vidare diskussioner.

Vitor Belfort

Under de senaste elva matcherna, varav sju varit i UFC, har Belfort endast förlorat två gånger och båda gångerna mot en regerande mästare. Visst kan man ha förbehåll mot hans resultat utifrån hans tveksamma användande av TRT och starka ovilja att tala om det men det är svårt att hitta argument … Läs mer

UFC

Chael Sonnen har gett upp planerna på en match mot Wanderlei Silva

20 maj, 2013 |

Planerna för den potentiella matchen mellan Chael Sonnen och Wanderlei Silva ser ut att ha lagts ner. I alla fall enligt den ena parten i planerade matchen som menar att Wanderlei Silva tackat nej till matchen.

”I’m not looking for it anymore, I don’t like to bully guys,” säger Sonnen i en intervju med MMA Heat. ”I tried to fight him, he doesn’t want to fight. I’m not gonna stick a finger in a guy’s chest. If a guy says ‘no,’ I’m not gonna be a jerk about it.”

Men på Silva själv så låter det som han är väldigt … Läs mer