Josh Koscheck skriver av sig om UFC 95
Det kan komma som en nyhet för flera av er men Josh Kosheck driver en blogg. Kosheck hade mindre tur under galans gång och åkte på en uppercut från hans motståndare Paolo Thiago som droppade Kosheck i golvet och domaren var inte sen att bryta.
Han skriver nu ett inlägg på sin blogg där han förklarar sin syn på saken.
JA, jag skulle vilja sett att domaren tillät matchen att fortgå lite längre eftersom vi är alla fighters och vi vill gå matchen till slutet. Ja, jag blev träffad hårt, men jag kände att jag kunde återhämta mig om jag hade fått chansen. Men inför nästa gång, midd meddelande till alla domare skulle vara, snälla tillåt matchen att gå tills jag blir knockad… Bara så jag inte kommer gå och tänka på vad som skulle kunna ha hänt, vilket ni fans säkert också tänker.
Jag gick den här matchen som om jag skulle möta den svåraste motståndaren i min viktklass. Och jag kände att jag gjort allt rätt i träningen för att vinna denna match. Jag var i fenomenal form, men det är inte alltid man når sina mål när jag har satt mitt liv åt sidan för en chans att sätta allt i spel i buren i 15 minuter. Jag tror inte jag hade kunnat göra något annat i min träning för att ändra på utgången av matchen till min fördel, jag antar att det är livet….
Jag skulle kunna vara som många andra och gnälla om det här i veckor och månader och göra en stor händelse om det. Men det är nu ens riktiga karaktär och disciplin visar sig…. Detta är en tid av utmaningar och kontroverser för mig detta är min passion så jag kommer att göra vad jag gör bäst och det är att gå tillbaka till gymmet och träna för att bli den bästa.
Jag kommer inte göra ursäkter för att jag förlorat en match, men ja jag må bli arg och skrika en del, men i slutet av dagen det är bara en person som kan kontrollera detta och det är jag. Så någon dag kan vi ha en returmatch, det skulle bli en fantastisk match. Träningen inför min match den 23 maj på UFC 98 börjar på måndag, den andra mars 11.30.
Tack,
Kos
Texten ovan är lite klippt och skuret samt nerkortat och ni kan läsa det fullständiga inlägget på hans blogg. Det var ändå bra poänger han ger, att han inte är förbannad på händelsen och ska kunna se förbi den. Han kommer gå en match till redan i maj så det blir mycket att fokusera på i framtiden.








Hade kanske passat att iaf nämna Paulo Thiago och berömma för ett bra jobb och en suverän uppercut.
Jag funderade ett litet tag, det ser ju ändå ärligt och moget skrivet ut liksom… quotar Luther King osv…
Men om jag går efter alla andra intryck KOS har gett mig tidigare så är hela det där blogg-inlägget högtravande, skenhelig, skit och ett billigt försök att verka stoisk.
Du har nästan läskigt rätt Peter, men han försöker i alla fall.
Antal poäng: 603 | Info
Koscheck är ett riktigt svin. Det var fan så skönt att han förlorade. Jag har hatat honom ända sedan TUF, och det blev inte bättre när han uppträdde som en jubelidiot innan, under och efter fighten med Sanchez (”Thirteen and OOOOOOOOOOOOONE!”).
Jag anser själv, att stoppet var lite för tidigt även om det säkert från domarens perspektiv såg ut som att han vart totalt livlös vilket han inte var när han slog i marken, medans han nu kan ha varit det i luften, då han lyfter på kroppen lite konstigt, men vaknar upp i liv igen och det är då domaren bryter. Antar själv att domaren efter att sett Paulo Thiagos walk mot honom som att det annars också var över. Det sorgligaste är att Thiago egentligen inte hade en chans medans matchen höll på (tills han panga ner kos) jag ogillar kos men jag ogillar även dåliga domslut. Koscheck är en jävla idiot och kan lika väl ta och hänga upp sina vantar för min del, men rätt ska vara rätt. : )
Det kändes som att Koscheck blev knockad av sin egen kaxighet. Han sa efter matchen att han hade tränat som om han skulle gå en fight för bältet, men jag tror att han skulle ha varit mer försiktig om han mött en mer välrenommerad motståndare. Det var soklart att han vann matchen tills han åkte på den där uppcuten. Han var helt borta när han seglade ner, men återfick snabbt medvetandet. Jag tror att han hade kunnat klara sig genom ronden ändå, eftersom han tidigare visat att han har grym återhämtningsförmåga (tack vare att han är så väldigt vältränad).
Men det var ändå grymt skönt att se honom gå i golvet och att se domaren stoppa matchen, för tidigt eller ej.