Foto: Micha Forssberg/Frozenexposures.com/MMAnytt
Tanken var att kickboxningslegenden Jörgen Kruth skulle gå en match på UFC: Sweden den 14 april i år mot Cyrille Diabate. Men på grund av en revbensskada så tvingades han ur matchen på kort varsel. Tom DeBlass ersatte Jörgen, i en match mot Diabate på mindre än två veckors varsel. I slutändan så steg Diabate ut som vinnare i matchen efter ett majoritetsbeslut, och nu har han fått sig en ny match inbokad.
UFC gör ett andra försök att boka de två mot varandra, enligt en rapport från Expressen. Tanken är att de ska mötas i England den 29 september i en ännu oannonserad gala.
– De hörde av sig och ville att jag skulle gå match mot Cyril Diabaté, säger Kruth till Expressen. Jag tackade ja till det.
Detta till trots att revbenet inte har läkt fullt ut ännu, och att Kruth ännu inte kan sparras riktigt. Han håller sig ockuperad genom att träna kondition och styrka i den mån han kan, men räknar med att vara tillbaka till 100% inom en månads tid. Detta innebär att han kommer att ha drygt tre månader på sig att förbereda sig.



