Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Gå till toppen

Topp

835469-st-pierre1

De senaste nyheterna

UFC

Jake Ellenberger: ”Rory McDonald är skapad av media för fansen”

20 juni, 2013 |

27 juli möts brottaren Jake Ellenberger (29-6) och den talangfulle kanadensaren Rory McDonald (14-1) i en av huvudmatcherna på UFC on FOX 8. I en video pratar Ellenberber om sina förväntningar på matchen, och antyder att McDonald blivit överskattad på grund av hype i media. Även om ”The juggernaut” erkände motståndarens talang, menade Ellenberger att McDonalds kapacitet ännu inte har satts på prov. I videon pratar Ellenberger även om misstanken att McDonald skulle kunna använda dopingpreparat.

Läs mer

Första avsnittet av Bellators Fight Master finns nu ute

20 juni, 2013 |

Under natten så gick Bellator 96 av stapeln och direkt efter så visades debutavsnittet av Fight Master.

Konceptet för serien är att 32 welterviktare delas upp i fyra olika lag då man själv får välja vilken tränare och vilket motstånd man önskar. Den slutliga vinnaren kommer att koras på en av Bellators galor och förutom vinstsumman på $100 000 (642 250 kr) väntar en plats i höstens welterviktsturnering. Coacher kommer att vara Greg Jackson, Frank Shamrock, Randy Couture och Joe Warren.

Några namn som finns med i Fight Master är Bellator-veteranen Chris Lozano, förre UFC-fightern Joe ”Diesel” Riggs och youtube-fenomenet … Läs mer

Renato ”Babalu” Sobral går i pension

20 juni, 2013 |

Ännu en lång och meriterad MMA-karriär har tagit slut. Efter nästan tretton år som proffsfighter har nu Renato ”Babalu” Sobral valt att lägga handskarna på hyllan.

Mötet med Jacob Noe i natt på Bellator 96 kommer vara Renato ”Babalu” Sobrals (37-11) sista framträdande i MMA. Efter förlusten på teknisk knockout i den tredje ronden meddelade Sobral själv nyheten efter förlsuten, och lämnade därefter sina handskar i mitten av buren.

Sobral gjorde sin proffsdebut redan år 1997, och har tävlat i flera organisationer som Rings, UFC, Affliction, Strikeforce, ONE FC och slutligen Bellator. År 2002 utmanade han dåvarande UFC-mästaren Chuck Liddell i … Läs mer

Stefan Struve utmanar Antonio Rodrigo Nogueira

20 juni, 2013 |

Årets trend av att hypa fram matcher på eget initiativ har åter visat sig. Denna gång är det den annars ganska tystlåtne Stefan Struve (25-6) som har tagit sig ton på Twitter. Målet för Struve är veteranen Antonio Rodrigo Nogueira. ”Minotauro” gjorde sig ett namn i början av 2000-talet genom att besegra större och kraftigare fighters med sin jiu jitsu. Den 213 cm långe Struve tog fasta på det och undrade om Nogueira fortfarande vill möta större motståndare:

Struve är en av de mer grapplingkunniga tungviktarna i UFC, med fyra submissionvinster i oktagonen. Men skulle den långsmale holländaren klara … Läs mer

UFC

Jamie Varner möter Gleison Tibau på UFC 164

20 juni, 2013 |

UFC 164 i Milwaukee är nästan komplett. Som tolfte match blir det ett möte i lättvikt mellan  rutinerade Jamie Varner (21-7-1) och Gleison Tibau (27-9). Matchen har inte officiellt meddelats av UFC, men har bekräftats av pålitliga källor.

WEC-veteranen Varner har gjort en av UFC:s mest uppmärksammade comebacker. Runt 2010 svalnade framgångarna i WEC och ersattes av en period där ”C-4″ endast lyckades få med sig en seger på sex matcher. Varner fick söka sig till mindre shower och när UFC hörde av sig med ett erbjudande om att möta Edson Barboza, var det få som gav Varner en chans. … Läs mer

UFC

Ivan Menjivar vs. Kid Yamamoto bokad på UFC 165: Jones vs Gustafsson

20 juni, 2013 |

UFC 165 har fått sig en tredje match på sin gala. Förutom lätt tungviktstitelmatchen mellan Jon Jones och svensken Alexander Gustafsson och Mike Ricci vs Myles Jury, så kommer nu Ivan Menjivar att möta Kid Yamamoto under galans gång, rapporterar TVA Sports idag.

Menjivar var senast aktuell i sin sjunde UFC-match på UFC 157 i februari i år. Väl där mötte han Urijah Faber i en match på huvudkortet på galan. Matchen i sig förlorade han dock via en rear naked choke redan i första ronden där Faber klev ut som en segrare. Totalt sett i sin UFC-karriär har han … Läs mer

Bellator 96: King Mo vs Petruzelli – Resultat

20 juni, 2013 |

I natt gick Bellator 96 av stapeln på Global Event Center på WinStar World Casino and Resort i Thackerville. På kortet hölls två matcher i den inledande omgången av turneringen för de lätta tungviktarna och även två för tungviktarna. Nedan presenteras de fullständiga resultaten från galan.

Läs mer

UFC

Papy Abedi möter Dylan Andrews på UFC on FOX Sports 1 #2

20 juni, 2013 |

UFC on FOX Sports 1 #2 har nu fått en tolfte match bokad då australiensiska MMA Kanvas meddelar att svenske Papy Abedi (9-2) kommer att möta nyzeeländaren Dylan ”The” Villain Andrews (16-4, 1 NC).

Papy Abedi tog sig till UFC under 2011 efter att ha vunnit alla sina åtta matcher i karriären. Han valde då att gå ner från mellanvikt till weltervikt och fick i debutmatchen möta Thiago Alves. Matchen slutade i submissionförlust i den första ronden. Nästa match kom på UFC: Sweden förra året, även då slutade det i förlust via submission. Trots två raka förluster fick han en … Läs mer

KSW

Andre Winner möter Maciej Jewtuszko på KSW 24

19 juni, 2013 |

KSW 24 har nu fått ett lättviktsmöte bokat mellan hemmasonen Maciej Jewtuszko (10-2) och engelsmannen Andre Winner (14-7-1).

Andre Winner tog sig till UFC under 2009 genom att deltaga i den nionde säsongen av The Ultimate Fighter. Han tog sig där hela vägen till final men åkte där på förlust via domslut mot Ross Pearson. Han gick efter förlusten segrande mot både Rolando Delgado och Rafaello Oliveira innan det tog stopp mot Nik Lentz. Efter förluster mot Dennis Siver och Anthony Njokuani så blev han av med kontraktet. Han har efter det hunnit med att gå tre matcher för BAMMA. … Läs mer

Max Nunes bokad i titelmatch mot Jason Jones på BAMMA 13

19 juni, 2013 |

BAMMA har nu meddelat via Twitter att svenske Max ”Power” Nunes (10-0) kommer att gå match om titeln i lätt tungvikt på BAMMA 13. Motståndare kommer att vara holländaren Jason ”The Villain” Jones (19-10). Man ska även kora en mästare i weltervikt då Jim Wallhead (24-7) ställs mot amerikanen Eddie Ellis (18-15-1, 1 NC).

Max Nunes var senast aktuell påLäs mer

UFC

Medicinska avstängningar efter UFC 161: Evans vs Henderson

19 juni, 2013 |

UFC 161 gick under natten till lördag av stapeln i Winnipeg, Manitoba, Kanada och man har nu offentliggjort medicinska avstängningar för kortets deltagare till MMAweekly.

Det var den här gången ganska korta avstängningar tack vara rekordmånga domslutsmatcher. Fullständiga medicinska avsntängingar kan du se nedan.

  • Rashad Evans: Avstängd tills vidare (Behöver klartecken från läkare)
  • Dan Henderson: Avstängd 14 dagar
  • Stipe Miocic: Avstängd 14 dagar
  • Roy Nelson: Avstängd 14 dagar
  • Ryan Jimmo: Avstängd tills vidare (Behöver klartecken från läkare)
  • Igor Pokrajac: Avstängd 14 dagar
  • Alexis Davis: Avstängd 14 dagar
  • Rosi Sexton: Avstängd 14 … Läs mer
UFC

Hector Lombard klar för weltervikt, intresserad av att möta Nate Marquardt

19 juni, 2013 |

Bellators förra mellanviktsmästare Hector Lombard har hittills hunnit med tre matcher i UFC. Två matcher har han förlorat på delade domslut, och en tredje match har han vunnit via en knockout i den första ronden. Men trots det negativa matchresultatet så får den adopterade australiensaren ännu en chans i organisationen. Men denna gång i weltervikt.

Lombard påbörjade sina tankar om en welterviktssatsning redan i början av april, och efter en och en halv månad ser det ut att gå bra. Hans samarbete med den kända MMA-dietisten Mike Dolce har lönat sig, och enligt en rapport från UFC Tonight så ligger … Läs mer

Nick Diaz vill implementera japanska MMA-regler för War MMA

19 juni, 2013 |

Nick Diaz är en minst sagt unik MMA-fighter, och det finns därför många frågor som kretsar kring hans Stockton-baserade MMA-organisation War MMA. Det visar sig nu att Diaz är intresserad av att ändra på normen för amerikansk MMA genom att implementera regler från japanska organisationer.

Det har varit klart sedan en längre tid tillbaks att Nick Diaz (26-9) startat sin egen MMA-organisation; War MMA. Debutgalan närmar sig med stormsteg, och går avstapeln redan denna helgen den 22:a juni.

I en intervju med Sherdog, berättade Johnathan Tweedale, Diaz juridiska ombud, att den forne Strikeforce-mästaren var intresserad av att ändra på normen inom amerikansk MMA.

Läs mer

Talande tittarsiffor från UFC 161 och WSoF 3

19 juni, 2013 |

UFC 161 var allmänt betraktad som en av de svagaste numrerade galorna på länge. Undantaget ett hyggligt intresse för huvudmatchen mellan Dan Henderson och Rashad Evans, var förväntningarna låga på kvällen i sin helhet. Detta återspeglades i tittarsiffrorna på kanalen FX som visade förmatcherna. Med 968 000 tittare var det den tredje lägsta tittarsiffran för förmatcher på FX, ungefär 24% lägre än snittet.

World series of fighting (WSoF) 3 som hölls dagen innan, fick som väntat betydligt lägre tittarsiffror än UFC. 201 000 tittare såg Josh Burkmans sensationella seger över Jon Fitch NBC sports.Intresset för galan tycks oförändrat då … Läs mer