Exklusivt: Alessio Sakara vs Brian Stann på UFC on Fuel TV 2 i Sverige

Foto: Zuffa LLC
Matcherna börjar landa för matchkortet på UFC on Fuel TV 2, även kallat UFC: Sweden. MMAnytt har exklusivt kunnat bekräfta att Brian Stann verbalt har bekräftat att han kommer att möta Alessio Sakara någonstans på huvudkortet.
Stann åkte i sin senaste match på en av de största förlusterna i sitt liv. Han mötte Chael Sonnen i en match han blev dominerad i under 1,5 ronder innan han till sist blev satt i en armtriangel. Innan dess så satt han ändå på tre raka vinster, då han besegrat Mike Massenzio, Chris Leben och Jorge Santiago via två TKO och en submission. Det här är även bara andra gången i Stanns karriär som han tävlar utomlands, då den första gången var på UFC 97 i en match mot Krzysztof Soszynski då han besökte Kanada. Till Sverige plockar han med sig ett MMA-rekord på 11-4.
Sakara kommer också precis ifrån en förlust, men har i gengäld varit i Europa mycket fler gånger än Stann har, för han är nämligen född i Italien även om han för närvarande bor i USA. Den senaste matchen var mot Chris Weidman, en match han förlorade via ett enhälligt domslut efter tre ronder. Men innan dess så har Sakara, precis som Stann, tre raka vinster. Han mötte dock Joe Vedepo, Thales Leites och James Irvin. Med i sin resväska har Sakara 15–8 (1).
De två kommer att mötas på UFC on Fuel TV 2 den 14 april på Globen i Stockholm. Se också till att hålla dig här på MMAnytt, för vi kommer pumpa ut flera exklusiva nyheter om det svenska UFC-kortet inom de kommande veckorna.
Läs allt om kampsportsvärldens nyheter på MMAnytts Allstyle >>
De senaste nyheterna
UFC 160: Velasquez vs Bigfoot II – Invägningsresultat
25 maj, 2013 | Christoffer EspingDå var invägningarna inför morgondagens UFC 160: Velasquez vs Bigfoot II avklarade och nedan presenteras de fullständiga resultaten.
Video: Q & A med Daniel Cormier
24 maj, 2013 | Christoffer EspingInför invägningen för UFC 160 så hölls en Q& A där Daniel Cormier svarade på fansens frågor. Hela frågestunden kan du se i videon ovan.
Se Biggers Better XXII LIVE på Allstar Bar kl 21.30 ikväll
24 maj, 2013 | Christoffer EspingUnder kvällen så kommer Biggers Better XXII att gå av stapeln i Hotel Mercure Zakopane Kasprowy i Zakopane, Polen. Detta är en boxningsturnering i tungvikt där 8 deltagare går en miniturnering under kvällen. I denna turnering möts boxare, kickboxare, thaiboxare och MMA-fighters i ren boxning.
Extra intressant är det då svenske Adam Lazarevic från Slagskeppet är en av deltagarna. Vinnaren kommer att åka hem $30 000 (199 962 kr) rikare.
Hela galan kommer du att kunna se LIVE på Allstar Bar med start kl 21.30. Kan du ej ta dig dit så går det även att se på Eurosport.
… Läs mer
IMMAF arrangerar första världsmästerskapen i Amatör-MMA under 2014
24 maj, 2013 | Christoffer EspingIMMMAF har nu släppt den stora nyheten att man under nästa sommar kommer att anordna det allra första världsmästerskapet i Amatör-MMA. Detta komer att arrangeras i Las Vegas i början av juli.
I samband med detta så kommer det att anordnas ett UFC Fan Expo och man kommer som vanligt att hålla en av årets största galor då sammanfaller med USA:s självständighetsdag. Under samma period den här sommaren så är huvudmatchen på galan Anderson Silva vs Chris Weidman och man kommer garanterat att kunna räkna med ett starkt matchkort även nästa sommar.
”We are very happy to announce this much … Läs mer
Media Scrum med Dana White inför UFC 160
24 maj, 2013 | Martin JohanssonInför UFC 160 höll UFC ännu en gång en stängd presskonferens. Men efter presskonferensen var över så satte sig UFC:s VD Dana White åter igen sig ned med diverse media för att svara på alla möjliga frågor som ställdes. Det hela resulterade i ett 52 minuter långt klipp där han talar om allt från marijuana och TRT till matchkortet för UFC 160.
Du kan se klippet nedan.
Alexander Gustafsson: ”It’s on Jon Jones, can’t wait to get in that cage with you” – Uppdaterat
24 maj, 2013 | Martin JohanssonFoto: Micha Forssberg/FrozenExposures.com/MManytt
Om man ska tro Alexander Gustafssons twitter-flöde så kommer han att möta UFC:s lätt tungviktsmästare Jon Jones i hans nästa match. Han skrev ett semi-kryptiskt meddelande på Twitter för en liten stund sedan där han inledde med ”It’s on Jon Jones”.
Jon Jones var inte sen att svara på Gustafssons meddelande, som syns på bilden ovan, men vad det i verkligheten betyder är oklart för närvarande. Något som dock talar för det hela är att båda Jones och Gustafsson för närvarande befinner sig i Ryssland. För vad är inte helt klart i dagsläget.
MMAnytt … Läs mer
Krönika: Just say know
24 maj, 2013 | Andreas BruzeliusJust say know är den drogliberala kulturens svar på den mer traditionella just say no. Uttrycket förespråkar att skaffa sig kunskap om droger, istället för att konsekvent välja bort dem.
Doping och idrott är ett irriterande problem. Idrott ska vara rättvist. Vi vill se vem som är bäst, med samma förutsättningar, på samma regler. Endast i en fulländat rättvis kontext upplever vi att personen som står högst upp på pallen verkligen är den sanne vinnaren. Alla former av fusk och fulspel rubbar den bilden och förstör upplevelsen som åskådare. Vi vill veta att vi hejar på den främste utövaren, inte … Läs mer
Dana White pratar ut om Barnett, Belfort, Diaz och mer
24 maj, 2013 | RedaktionenMMAfightings Ariel Helwani intervjuade Dana White inför helgens gala UFC 160 och diskuterade några aktuella frågor. I den omfattande intervjun behandlas både allmänna och personliga frågor, som exempelvis:
- Mark Hunts problem med att resa in i landet
- Hur White har omprövat sin syn på Josh Barnett
- Nick Diaz satsning på att starta en egen gala
- Incidenten när Anderson Silva uteblev från en mediasession
- Vitor Belforts TRT-behandling och framtida titelchanser
- Klagomålen på UFC:s löner som uttryckts av John Cholish och Jakob Volkman
John Cholish offentliggör lönehandlingar från UFC
24 maj, 2013 | Sebastian Vendel-MartinezEfter flera uttalanden om att UFC inte behandlar sina fighters väl så har lättviktaren John Cholish nu offentliggjort handlingar som tyder på att några av hans argument mycket väl kan stämma.
MMAnytt rapporterade tidigare i veckan om Jacob Volkmann, och hans missnöje med UFC. Den forne Zuffa-fightern fick kontraktet klippt efter ett matchfacit på 6-2 i lättvikt, med förluster i två av hans tre senaste matchen i oktagonen, och han berättade att det endast var ett fåtal fighters som kunde leva bekvämt på UFCs lön.
”[The UFC] always claim that they treat the fighters so well. Yeah, they treat the top … Läs mer
Thales Leites återvänder till UFC
24 maj, 2013 | Sebastian Vendel-MartinezEn före detta utmanare till Anderson Silvas mästartitel kommer att återvända till UFC för ytterligare ett försök i oktagonen.
Den brasilianska webbsidan Combate.com rapporterade nyligen att den forne titelutmanaren Thales Leites (20-4) kommer att återvända till UFC, något datum för hans återkomst är ännu inte klart.
BJJ svartbältaren Leites gjorde sin oktagon-debut på finalen av The Ultimate Fighter 4, som obesegrad fighter med vinster över Lucio Linhares och José Landi-Jons med flera i baggaget inför debuten. Han förblev inte obesegrad länge dock, då han förlorade ett enhälligt domslut mot Martin Kampmann i sin första match i UFC. Sedan radade han … Läs mer
Fredagsfrågan: Om du var MMA-fighter, vad hade ditt smeknamn varit?
24 maj, 2013 | Sebastian Vendel-MartinezI tidigare inslag av Fredagsfrågan har MMAnytt ställt sina kära läsare frågor om de bästa respektive sämsta smeknamnen inom MMA. Det finns dock gott om smeknamn som inte är använda, som inte ännu hittats på, och MMAnytt vill gärna att ni läsare använder er kreativitet och delar med er av vad ni personligen skulle vilja använda om ni gästade buren.
Fredagsfrågan: Om du var MMA-fighter, vad hade ditt smeknamn varit? (Alternativt: Vad är ditt fighter-smeknamn?)
Dustin Poirier möter Erik Koch på UFC 164
24 maj, 2013 | Christoffer EspingUFC 164 har nu fått en ny match bokad då Dustin Poirier väntas möta Erik Koch i ett fjäderviktsmöte vilket MMAweekly rapporterar.
Dustin Poirier var på god väg till en titelchans då han efter att ha gått ner till fjädervikt besegrade både Josh Grispi, Jason Young, Pablo Garza och Max Holloway. Ett möte med Chan Sung Jung skulle sedan bestämma en ny titelutmanare och Poirier åkte då på en förlust via submission i den fjärde ronden. En vinst kom i matchen efter mot Jonathan Brookins men i sin förra match blev det förlust igen då han på kort varsel tog … Läs mer
UFC planerar Ronaldo ‘Jacare’ Souza mot Yushin Okami
23 maj, 2013 | Christoffer EspingDana White blev under kvällen intervjuad av ett gäng journalister inför helgens gala och han meddelade då att ett intressant mellanviktsmöte är i planeringsfasen där Ronaldo ”Jacare” Souza väntas möta Yushin Okami.
Jacare gjorde sin efterlängtade UFC-debut i helgen då han besegrade Chris Camozzi via submission redan i den första ronden. Innan dess höll han till i Strikeforce där han under 2010 vann mellanviktsbältet genom att besegra Tim Kennedy. Han hann med att försvara sin titel en gång innan det tog stopp mot Luke Rockhold. Tiden i Strikeforce avslutades med tre raka avslut innan det bar över till UFC. Det … Läs mer
Victor Cheng vs Alan Carlos inställd, Domingos Mestre vs Raymond Jarman nytt huvudevent på Cage Challenge X
23 maj, 2013 | Martin JohanssonEtt förhinder har drabbat matchen mellan Victor Cheng och Alan Carlos som planerades i huvudeventet på Cage Challenge X vilket gjort att matchen blivit inställd, meddelar organisationen idag till MMAnytt.
- En av deltagarna har fått förhinder. Det är av personliga skäl och jag kan inte gå in på detaljer är jag rädd, berättar Cage Challenges arrangör Jesper Gunnarson till MMAnytt.
Istället för Cheng vs Carlos så kommer huvudeventet nu istället att vara en match mellan Domingos Mestre (10-5) och Raymond Jarman (15-22).
Mestre har varit aktiv inom MMA-scenen sedan i december 2007 då han gjorde sin MMA-debut och besegrade … Läs mer


Pingback: bonneted ambisinister berried
Pingback: abscession autocephalous apneustic
Pingback: arrogative bipupillate requirement
Pingback: promotional sun glasses
Pingback: attorney personal injury
Pingback: 4 port serial hub
Pingback: lawyer resource
Pingback: www.ksiegarz.pl
Pingback: drinklifein.com
Pingback: corals @ keppel bay
Pingback: Click Here
Pingback: how to get free stuff coupons
Pingback: cool training
Pingback: paintless dent repair
Pingback: กระดาษ, ร้านขายกระดาษ, จำหน่ายกระดาษ
Pingback: build your own app
Pingback: internet marketing services
Pingback: orange county seo promotion video
Pingback: best mesothelioma Colorado attorneys
Pingback: asbestos attorney cancer mesothelioma settlement Colorado
Pingback: how to market a band online
Pingback: small services
Pingback: best Orlando IRS attorney
Pingback: Stylowa ręcznie robiona biżuteria
Pingback: Zobacz, polecam!
Pingback: Zobacz, polecam!
Pingback: NelNet Student Loans
Pingback: dolora.pl
Pingback: ligly.pl
Pingback: Ogród pod ochroną przez cały rok
Pingback: Mongoose bike
Pingback: www.jungheinrich-polska.pl
Pingback: Nashville dentist
Pingback: window replacement Toronto
Pingback: scarlett johansson sexiest
Pingback: beyonce plastic surgery before after
Pingback: win free stuff online
Pingback: www.lynka.pl
Pingback: www.rolety-decora.pl
Pingback: www.e-wizytowki.net
Pingback: www.warszawa.semstar.pl
Pingback: mesothelioma trial attorney Colorado
Pingback: willatatry.pl
Pingback: asbestos attorney cancer lawyer mesothelioma Georgia
Pingback: boutique de vetement enfant
Pingback: how to network market
Pingback: check these guys out
Pingback: best Colorado mesothelioma attorney
Pingback: what is network marketing
Pingback: www.tripit.com
Pingback: residential moving company
Pingback: rihanna cirugias
Pingback: Search legal resource
Pingback: small business ideas
Pingback: go here
Pingback: Kreacje na sylwestra i karnawał
Pingback: Sana
Pingback: Romeo
Pingback: Darryl
Pingback: import from china
Pingback: viagra headache
Pingback: find a property
Pingback: Eleonore
Pingback: sell property
Pingback: honda eu2000i generator
Pingback: soldes pour femme
Pingback: small business ideas
Pingback: paintless dent removal
Pingback: denver car accident lawyer
Pingback: my response
Pingback: lottery play
Pingback: Colon Cleansing - igaby.esupermark.com
Pingback: plant based vitamins
Pingback: secret info
Pingback: Spiritual Coaching in San Diego
Pingback: กระดาษแข็ง
Pingback: กระดาษปอนด์
Pingback: bamboo barrier
Pingback: belgravia villas
Pingback: click
Pingback: garcinia cambogia side effects
Pingback: build muscle
Pingback: garcinia cambogia reviews
Pingback: กระดาษอาร์ตการ์ด
Pingback: http://paintlessdentrepairnow.com
Pingback: seo company adelaide
Pingback: spotting scope
Pingback: Detroit Fitness Center
Pingback: zombie apocalypse
Pingback: click this
Pingback: fire rated doors
Pingback: try what she says
Pingback: celebrity gossi
Pingback: same love video
Pingback: benefits of green coffee bean extract
Pingback: walking dead comic con panel
Pingback: how to market a band online
Pingback: paintless dent removal by paintlessdentrepairnow