Diverse bokningar med diverse deltagare på diverse evenemang
Och som vanligt så är det inte deltagarna i kortet som har blivit bokade till galorna.
Nu när de flesta nyktrat till från nyår och alla börjat komma tillbaka till jobbet igen har alla mangers jobbat stenhårt för att tjäna sitt levebröd. Inte helt oväntat är det heller att de flesta bokningsuppgifter handlar UFC-galor, men inte nog med att Martin Kampmann vs Ben Saunders, BJ Penn vs Frankie Edgar och Brandon Vera vs Jon Jones så har vi ett gäng människor:
Marcus Davis vs Jonathan Goulet bokad till UFC 113
Först ut har vi den irländska handgranaten vs Mike Swicks 33-sekundersoffer. Innan Goulet mötte Swick så hade han däremot en tre vinster på raken och har hoppat in och ut ur UFC lite titt som tätt. Davis däremot kommer från två raka förluster mot Dan Hardy och Ben Saunders vilket kan innebära att hans kontrakt är i fara om han inte drar ut en vinst ur den här matchen.
Patrick Cote vs Alan Belcher – UFC 113
Vid UFC 113 den 1 maj planeras Patrick Cote möta Alan Belcher i Kanada. Ett kanske lite tråkig match för Cote som har gått från att vara i titelsnack för att möta en gatekeeper. Oavsett så kommer matchen vara intressant, och inte nog med det så lutar UFC 113 mot att bli ett av årets största kort, och det är bara januari änsålänge.
- Lyoto Machida vs. Mauricio ”Shogun” Rua
- Rashad Evans vs. Quinton Jackson
- Patrick Cote vs. Alan Belcher
- Jonathan Goulet vs Marcus Davis
- Jeremy Stephens vs. Sam Stout
Joachim Hansen vs Bibiano Fernandes – Dream 13
Det här är förstås ett rykte, och Fightermag säger sig ha obekräftade uppgifter om att Hansen kommer möta Fernandes vid Dream 13. De säger dock inte vilken källa de här nyheterna kommer, men det är alltid kul att titta på norrmannen Hansen i ringen. Frågan är egentligen om Dream kommer återanvända sin bur till skillnad från ring.
Rykte om Takanori Gomi vs Kenny Florian – UFN 22
Fighters Only har ett scoop om att Takanori Gomi och Kenny Florian kommer mötas vid UFC Fight Night 22 den 31 mars. Detta är en match som är ett mycket hårt välkomnande för Takanori Gomi i UFC. Det skulle också vara den perfekta öppningsgalan inför The Ultimate Fighter 11 som börjar direkt efter UFN 22. Matchen är ännu bara ryktad, och inget är påskrivet, men skulle så ske så vet vi vilket huvudevent vi har på UFN 22.
Sean Sherk vs Clay Guida – UFN 21
Det ser ut som muskelhajen och grottmannen kommer mötas vid UFC Fight Night 21 den 21 mars. En brottare mot en brottare är kanske inte de mest spännande matcherna som de kan komma på, men det kan också innebära att båda står upp för de är rädda att gå ner till marken. Rallarsvingar brukar här vara normen.
Duane Ludwig vs Spencer Fisher – UFN 21
Ännu en UFN 21-match som kan bli spännande. Ludwig är mitt i sitt andra försök hos UFC. Sist gick han två matcher, en vinst och en förlust och blev sedan av med sitt kontrakt. Denna gång har han hunnit med en match, som var en förlust, så om han inte vinner denna match kan det hända att han inte får fler chanser. Fisher däremot har hunnit med ett gäng matcher, men aldrig riktigt lyckats cementera sitt namn.
Läs också:








marcus davis behöver nog inte oroa sig om att bli av med sitt kontrakt, han skrev ju precis på ett nytt 4 fights kontrakt innan denna fighten..
Antagligen inte, men UFC kan riva kontrakt ändå, det har hänt förut. Dock är han en populär fighter i England/Irland så han kanske är safe en förlust till.
Fan vad gött det ska bli med UFC 113 kan längtar så jävla mycket, vill se rashad K.O rampage oavsätt om jag gillade rampage iannan och hata rashad, men nu är det tvärtom. Och sist men inte minst, Lyoto Machida!!!!!! Hoppas han vinner på avslut och inte en nära förlust om det inte var det mot rua!?!?!?!?!? Men som sagt min absolut figter innom mma är fan:
1.Lyoto Machida !!!!!!!!!
2.Fedor Emelianenko
3.Shinya Aoki
4.Cain Valasquez
5. Frank mir
Sköna grabbar
Angående DREAM i bur så kommer den förhoppningsvis ALDRIG tillbaka! Fy-fan vilken styggelse det var. I burar har man apor och brottare, fighters slåss i ring.
Kom igen Stephens å knocka Sam Stout ala Dos Anjos
Håller med om att 113 ser bra ut men 111 ser nästan bättre ut beroende på om Fitch får möta Alves och hur resterande kort kommer se ut. Efter en sådan matchup har vi en solklar GSP motståndare, förutsatt att GSP slår Hardy!
Annars tycker jag 113 ser bättre ut på pappret än i verkligheten! Jag menar Lyoto Machida vs. Mauricio ”Shogun” Rua II är ju enbart till Shoguns nackdel, enligt mig!
Och att Rashad Evans vs. Quinton Jackson är inte det minsta rolig eftersom Rampage verkar ha lagt MMA åt sidan samt att han har en film som har premiär i sommar! Luktar omotiverad Rampage lång väg…
@Cun
Tycker din ”Lista” ser bra ut men Machida som undantag! Killen är ju svin trökig! Hade varit kul o se Machida mot Houston Alexander! NOT!
Dos Santos ska möta Gonzaga också som Co-main event på UFC On Versus Vera-Jones, Anthony Johnson vs John Howard kan också bli en bra fight som skall gå av stapeln på samma gala, tydligen massa ont blod mellan dom herrarna. Sen ska även Matyushenko möta Eliot Marshall samma kväll, UFC vill visa musklerna för det amerikanska folket.
Håller absolut med, det var fan en sååå snygg Ko förresten!!
Vem är det på bilden?
Dubbelpost, sorry
Ser ut som Rampage ? inte 100% säker