Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Gå till toppen

Topp

Chael Sonnes tränare vill få till stånd en returmatch med Anderson Silva

Chael Sonnes tränare vill få till stånd en returmatch med Anderson Silva


Foto: MMAnytt.se

Chael Sonnens tränare är inte nöjd med Anderson Silvas agerande när han vann över Sonnen på UFC 148, och anser att Sonnen förtjänar en returmatch med Silva.

Sonnens huvudtränare Scott McQuarry hade annat att säga än Sonnens andre-tränare Neil Melanson, som spekulerade om Sonnen kommer gå i pension efter matchen, om vad som skulle hända härnäst. Han menar att Silva använde sig av otillåtna medel för att ta hem vinsten över Sonnen. Knäet som skadade Sonnen och avgjorde matchen, menar McQuarry träffade huvudet.

”We believe the knee that Anderson Silva threw was illegal with the clear intent to strike the face. And it did in fact connect with the face. Chael bit his tongue and needed eight stitches”, säger McQuarry till BleacherReport.com.

De hade enligt McQuarry planerat att överklaga Silvas vinst till Nevada-komissionenen – som reglerar MMA i Nevada – men lät bli efter att dess ordförande sagt att de skulle ha mycket liten chans att lyckas. Istället nöjde sig McQuarry med att försöka få till stånd ett returmöte med Silva.

McQuarry menar vidare att man behöver hålla ett noggrannare öga på Silva hädanefter. Silva gnuggade in vaselin på överkroppen och tog tag i Sonnens shorts under matchen, vilket inte heller är tillåtet. McQuarry tycker att det här påverkade utfallet i matchen så pass mycket att det är ytterligare ett skäl till ett returmöte mellan Chael Sonnen och Anderson Silva.

Anderson Silva mot Chael Sonnen var huvudevent på galan UFC 148, som utspelade sig lördag den 7 juni. Silva vann via TKO i andra ronden.

Läs allt om kampsportsvärldens nyheter på MMAnytts Allstyle >>

  • http://twitter.com/K_starfighter Kenny Starfighter

    Det var inte ett illegalt knä period.

  • Mattias Ylander

    Ska detta bli den nya röran om han klappade eller inte?

    Förra gången sprang folk runt och sa att Chael inte klappade trots att till och med Chael sa att han gjorde det.

    Denna gången tänker folk alltså debatera ett knä (som helt uppenbart var mot bröstet) som Chael själv sagt att han inte har något problem med.

  • zappito

    Det står 2-0 i matcher till Silva nu. Vad vill Sonnen se bäst av 5 eller? Nä han får nog allt ta och gå ett par matcher imellan med övertygande vinster.. vilket han säkert gör med innan det blir tal om en rematch tror jag.

  • HighFour
  • http://www.facebook.com/people/Anton-Albert-Sandberg/646012478 Anton Albert Sandberg

    Gooby pls! Silvas knä träffa bröstet för att han är nog en utav världens mest pricksäkra ”strikers” plus att han är en smart kille, han skulle nog inte riskera matchen och bältet genom att knäa en motståndare i huvudet som är nere,

    • Danne

      Alltså, nu säger inte jag att knäet träffade huvudet, eller ens riktades mot huvudet. Men det vore inte första gången…

      • Donnart

        Vilket/Vilka knän hänvisar du till?

    • http://www.facebook.com/johannes.finnman Johannes Finnman

      Så mycket som jag än önskar att det vore ett illegalt knä, så kan jag ändå inte säga det. Det var legalt. Tyvärr.

  • nitohu

    Känns inte rätt med en tredje.Om 3-4 år kanske.Annars är det väl bara en massa skador återbud m.m som skulle kunna göra en tredje i närtid möjlig.Men inte ens det känns väl speciellt troligt just nu.
    N’äe, Sonnens enda chans på en ny titelmatch är väl om Bisping på nåt underligt sätt skulle ta titeln från Silva.Inte heller så troligt.Men i vart fall större chans och mer motiverat än en tredje match mot Silva den närmaste tiden.

  • http://www.facebook.com/melker.wangdahl Melker Wångdahl

    Onödigt utspel, Sonnen själv satt på presskonferensen efter matchen och sa nått is still med att den bäste mannen vann och att han inte hade några ursäkter.

    • http://www.facebook.com/people/Joel-M-Lindmark/577051460 Joel M Lindmark

      Är ju hans tränare som flippar som jag förstår det.

      • http://www.facebook.com/melker.wangdahl Melker Wångdahl

        Mjo är ju det jag menar, konstigt att tränaren gnäller när Sonnen själv inte gör det.

  • nitohu
  • http://www.facebook.com/people/Leonard-Molin/631131143 Leonard Molin

    http://i87.photobucket.com/albums/k142/brr9q/MISC/silva-sonnen-knee.gif

    För dem som behöver färska upp minnet. Låret stöter till huvudet lite medan knäskålen verkar träffa desto hårdare i bröstet. ALDRIG att det var låret som orsakade ett cut! Där tappar han direkt sin trovärdighet.

    Sen vart Silva siktade kommer man däremot aldrig kunna veta säkert, men det borde ju vara ganska orimlig grund till diskning.

    • nitohu

      Man tror verkligen att dett ska ta i huvudet.Ända till det träffar bröstet.

      • Donnart

        …men det är precis sådär man lägger ett knä. Skolboksexempel.

    • http://www.facebook.com/people/Jonas-Fredriksson/628895121 Jonas Fredriksson

      va inge cut. han bet sej i tungan
      ..

      • http://www.facebook.com/people/Leonard-Molin/631131143 Leonard Molin

        Jadu, oj. Det råkade jag missa helt. Tolkade det som att han bildligt talat ”bet sig i tungan” efteråt för att inte klaga. :)
        Fortfarande en mindre ”lårträff” mot huvudet det handlar om iaf.

  • Donnart

    Lycka till med en rematch. Silva visade ungefär hur det skulle sett ut förra gången om han inte fått en revbensskada innan match. Finns ingen orsak att ge en snabb rematch och det finns väl knappast intresse för det längre? Känns som att Silva dessutom spräckte bad boy fasaden som Sonnen haft, för visst skrattade han lite åt Silvas skämt under segerintervjun? …så det blir ju svårt att på ett trovärdigt sätt trash snacka sig före i kön igen.

  • http://twitter.com/Danken199 Danken

    Vill få till stånd…

    • nitohu

      Och ?

      • Fail ”Spinning Elbow” Sonnen

        Mr.Slow is Slow…

        • nitohu

          Och du heter helt plötsligt danken ?

      • http://twitter.com/Danken199 Danken

        Och en returmatch.

  • Pingback: Dana White: Chael Sonnen får gå tillbaka till slutet av kön | MMAnytt.se

De senaste nyheterna

Paul Sass, Rob Sinclair och Martin Stapleton skriver på för Bellator

22 maj, 2013 |

Bellator har nu lagt till tre brittiska talanger till sin lättviktsdivision vilket meddelades under kvällen. Dessa är Martin Stapleton (12-1), Rob Sinclair (12-2) samt förre UFC-fightern Paul Sass (13-2).

”Our talent development team does the best job in MMA by bringing hugely talented fighters to Bellator from around the globe,” säger Bellators VD Bjorn Rebney. ”The No. 1 question I get from fans is, ‘When will a U.K. television deal be completed with Bellator?’ With these three signings, along with a roster already featuring the likes of Paul ‘Semtex’ Daley, Ronnie Mann and Michael Page, we are setting the table … Läs mer

MMA

IMMAF inför en anti-dopingkommitté

22 maj, 2013 |

För IMMAF är detta en hektisk tid. Det 20:e officiella medlemslandet Finland har precis anslutit sig till förbundet, de förväntas ta över MMA som sport från FILA, och de kan nu presentera en anti-dopingkommitté.

“Battling performance enhancing substance abuse is crucial not only to ensure fair play, but most importantly from a health and safety perspective,” skriver IMMAF i ett officiellt uttalande.

IMMAF hoppas på att kunna vara WADA (World Anti Doping Agency)-godkänd inom ett år och kommer i och med det att ha samma typ av dopingkontroll som andra stora sporter runt om i världen. Ordförande för denna … Läs mer

Video: Första videoklippen från EAs UFC-spel

22 maj, 2013 |

Igår för visningen av Xbox One uppvisades de första glimtarna av deras nya UFC-spel. Tillsammans med video från speltilvlerkarna EAs NBA, Madden och FIFA-spel fick vi se några korta klipp från UFC-spelet, där vi får se Anthony Pettis berömda ”showtime”-spark mot Benson Henderson. Det verkar dock som att den videon vi får se från spelet är färdiganimerad, och inte nödvändigtvis spelbara moment. EA Canada använder sig av den nya Ignite-teknologin, spelet förväntas släppas inom ett år.

Tre UFC-spel har släppts för den nuvarande generationen av spelkonsoler, och tillverkades av Yukes. Spelen har fått mestadels bra kritik både från spelrecensenter. EA Sports MMA … Läs mer

UFC

Video: Countdown till UFC 160: Velasquez vs Silva 2

22 maj, 2013 |

UFC 160 rullar igång i helgen. I huvudeventet har vi en returmatch mellan tungviktsmästaren Cain Velasquez och Antonio ”Bigfoot” Silva där tungviktstiteln denna gång står på spel. Innan dess kommer vi att bli bjudna på matcher mellan Junior dos Santos och Mark Hunt samt Glover Teixeira vs James Te Huna.

Så inför dessa tre matcher så har UFC satt ihop en countdown-video i tre delar, uppdelat på de tre olika matcherna. Högst upp har vi Velasquez vs Silva, och nedan har vi Dos Santos vs Hunt och längst ner ligger Teixeira vs Te Huna.

Läs mer

Jacob Volkmann: ”I’m going to expose the UFC as much as I can”

22 maj, 2013 |

Den forne UFC-fightern Jacob Volkmann släpptes från organisationen med ett matchfacit på 6-4 i organisationen. Sedan dess har han inte haft mycket bra att säga om sina före detta arbetsgivare, och menar att han planerar att avslöja för allmänheten vad han anser att UFC verkligen står för.

Efter att ha förlorat två utav sina tre senaste matcher släpptes Jacob ”Christmas” Volkmann (15-4) från UFC, trots att han vunnit sex av hans åtta senaste matcher i oktagonen. I en intervju med Above and Beyond MMA berättade Volkmann att han är väldigt missnöjd med UFC, och säger att organisationens fighters inte behandlas … Läs mer

UFC

Gegard Mousasi intresserad av en match mot Vitor Belfort eller Yushin Okami

22 maj, 2013 |

Gegard Mousasi har sedan vinsten i sin oktagon-debut i april i år talat om en flytt till mellanvikt. Nu har den forne Strikeforce-mästaren en bra uppfattning om vem han vill möta efter helgens UFC-gala.

Inför sin UFC-debut på UFC Stockholm 2013 drog Gegard ”The Dreamcatcher” Mousasi (34-3-2) på sig en knäskada, men höll tyst om det och gick ändå match mot Illir Latifi (7-3, 1 NC), som ersatte en skadad Alexander Gustafsson. Mousasi tog hem ett tydligt enhälligt domslut efter att ha kontrollerat och fört matchen på fötterna i tre ronder, därefter berättade han om sin knäskada, och att det … Läs mer

UFC

Bekräftat: Josh Barnett återvänder till UFC

22 maj, 2013 |

Före detta tungviktsmästaren i UFC Josh Barnett (32-6) återvänder till oktagonen. MMAjunkie kunde bekräfta uppgifterna idag och uppgav officiella källor inom UFC.

Barnett vann tungviktsbältet på UFC 36 2002, efter att ha besegrat Randy Couture på TKO i andra ronden. Tiden som mästare blev inte lång. Barnett testade positivt för anabola steroider, fråntogs sitt bälte och lämnade organisationen. Sedan dess har ”The warmaster” varit en kringresande frilansare som tävlat för bland annat Pride, Affliction, Sengoku, Dream och Strikeforce. Utan att ta en betydelsefull titel igen, eller etablera sig långvarigt inom någon organisation, har Barnett fortsatt vara högt rankad. Bland listan … Läs mer

UFC

Roy Nelson möter Stipe Miocic på UFC 161

22 maj, 2013 |

Sedan UFC 161 förlorade sitt main event när Renan ”Barao” Pegado blev skadad, har UFC arbetat på att lägga in fler huvudmatcher som ersättning. Galan har nu fått tillskott av en tungviktsmatch mellan Roy Nelson (19-7) och Stipe Miocic (9-1), som lutar åt att bli en hårdhänt stående duell.

Nelsons status i divisionen har aldrig varit högre än den är just nu. Sedan förlusten mot Fabricio Werdum 2012 har ”Big country” vunnit tre på raken, samtliga via knockout i första ronden. Den mest betydelsefulla segern skedde mot Cheick Kongo för en månad sedan. Nelson var i början av sin karriär … Läs mer

Ben Askren vs Andrey Koreshkov och Douglas Lima vs Ben Saunders bokas till Bellator 97

22 maj, 2013 |

Bellator har nu meddelat att welterviktsmästaren Ben Askren (11-0) kommer att försvara sin titel på Bellator 97 i juli. För motståndet står förre turneringsvinnaren Andrey Koreshkov (13-0). Man kommer även att utse nästa utmanare på titeln då en vinnare i årets welterviktsturnering ska koras i mötet mellan Douglas Lima (24-5) och Ben Saunders (16-5-2). Läs mer

Flertalet kampsportare på plats under pågående skottlossning och oroligheter i Husby

22 maj, 2013 |

Det pågår för tillfället stora oroligheter i Husby vilket startade under söndagen samtidigt som Sverige spelade VM-final i hockey mot Schweiz. Flertalet ungdomar ställde till med skadegörelse då man tände eld på bilar och även kastade sten på poliser och räddningstjänst som var på plats för att släcka bränderna. Vad som ska ha startat upploppet är att en 68-årig Husby-bo förra veckan dödades av polis vid ett polisingripande i statsdelen.

Under kvällen så har ett 30-tal kampsportsprofiler från olika delar av Stockholm tagit sig till Husby Centrum. Detta har man gjort på eget initiativ för att försöka ta kontakt med … Läs mer

UFC

Rashad Evans vs Dan Henderson ny huvudmatch på UFC 161

21 maj, 2013 |

Det meddelades under natten till söndag att Renan ”Barao” Pegado missar titelmatchen mot Eddie Wineland då han åkt på en fotskada. Dana White bekräftade sedan detta och informerade om att matchen troligtvis inte blir av men att det var ännu inte var bestämt.

Nu har UFC meddelat via Twitter att den nya huvudmatchen istället är Dan Henderson mot Rashad EvansBarao ej kommer att kunna gå match.

Både Henderson och Evans kommer från förlust då Evans förlorade mot Antonio Rogerio Nogueira på UFC 156 och innan det åkte han också på en förlust då han utmanade Jon Jones om … Läs mer

Matchmäklarna: Lovande Europeiska talanger – Del 1

21 maj, 2013 |

Européer är på framfart inom MMA, det går inte att säga emot. Med starka talanger som irländske Conor McGregor, Sveriges egna Alexander Gustafsson, och nog med lovande ryssar för att fylla en minibuss, så finns det gott om anledningar att se på vår egen kontinent för framtida titelutmanare. MMAnytts matchmäklare har tidigare tagit en titt på europeiska fighters inom UFC, och potentiella matcher på hemmaplan, vi tar nu en titt på europeiska fighters som med största sannolikhet kommer att gästa oktagonen en vacker dag.

Vi finner fighters från flera olika europeiska länder i detta inslaget på två delar. I det … Läs mer

Nate Diaz ångrar inte kontroversiellt Twitter-meddelande; siktar in sig på retur till weltervikt

21 maj, 2013 |

Mike Kogan, ny manager till Nate Diaz, säger i en ny intervju att varken han eller sin klient ångrar det kontroversiella meddelande som fått Diaz avstängd och debiterad. Härnäst väntar till största sannolikhet en flytt tillbaka till welterviktsdivisionen.

Likt sin äldre broder är den talangfulla lättviktaren från Stockton inte blyg med att vädra sina åsikter. Efter att Nate Diaz för några dagar sedan postat ett Twitter-meddelande, som av många ansågs homofobiskt, riktat mot fightern Bryan Caraway blev reaktionerna högljudda. Diaz blev avstängd i 90 dagar och tilldelades en böter på 20 000 dollar. Ett, måhända, saftigt straff för ett kort … Läs mer

UFC

Vlogg inför UFC 160 – Del 1

21 maj, 2013 |

Vloggen inför UFC 160 börjar denna gång i god tid. Det är bara tisdag och den första delen har nyligen landat på youtube. Denna gång får vi se en bakom scenerna-titt på UFC 159

Läs mer