Allt om UFC Stockholm 2013: Gustafsson vs. Mousasi
Imorgon släpps de första biljetterna för UFC Stockholm 2013: Gustafsson vs. Mousasi, även känt som UFC Sweden 2. Inför det här så är det givetvis många frågor, och därför så har vi svarat på de vanligaste frågorna nedan. Detta är också en sida som kommer att hållas uppdaterad när ny information blir tillgänglig och nya frågor ställs. Undrar du något som inte står i artikeln, så är det bara att ställa frågan i kommentarerna så ska vi se om vi kan lägga till den här.
När?
Den 6 april förmodligen runt 18-tiden. Exakta tider är ännu inte bekräftade.
Var?
Ericsson Globe, även kallat Globen.
Jag vill köpa biljetter, var gör jag det?
Länk till Ticnet. Biljetterna släpps i tre omgångar via Ticnet. Den första är för UFC Fight Club-medlemmar, den andra är för de som prenumererar på UFCs nyhetsbrev och den tredje omgången är för allmänheten.
UFC Fight Club
- När: 7 februari kl 10.00 svensk tid.
- Hur: Man måste vara medlem i UFC Fight Club för att få tillgång till denna. Det kostar mellan $75-$90 beroende på var du bor. Du kommer att få en förköpskod för att få tillgång till att köpa biljetterna via Ticnet kort innan biljetterna börjar säljas.
UFCs nyhetsbrev
- När: 8 februari kl 10.00 svensk tid.
- Hur: Man måste prenumerera på UFCs nyhetsbrev, som du anmäler dig till högst upp till höger på UFC.com. Efter det kommer du få en kod som du skriver in på Ticnets hemsida när du beställer biljetterna.
För allmänheten
- När: 9 februari kl 10.00 svensk tid
- Hur: Via Ticnet.se, via deras kundtjänst eller via deras respektive ombud.
Hur mycket kostar en biljett?
- Parkett + Läktare A mitt – 2315.00 SEK (inkl. 45.00 SEK avgift)
- Bakre Parkett+Läktare A – 1810.00 SEK (inkl. 45.00 SEK avgift)
- Övrigt läktare A – 1555.00 SEK (inkl. 45.00 SEK avgift)
- Långsida läktare B rad 1-10 + kortsida B – 1155.00 SEK (inkl. 45.00 SEK avgift)
- Övrig långsida B rad 11-22 – 845.00 SEK (inkl. 45.00 SEK avgift) – Slutsålt
- Läktare C – 645.00 SEK (inkl. 45.00 SEK avgift) – Slutsålt
Hur ser layouten ut för arenan?
Så här ser upplägget ut för galan i Globen.
Är det någon åldersgräns på galan?
Nej, det är ingen åldersgräns för att gå på galan. Det kommer att finnas platser där starköl och vin säljs, i speciella bar-områden, och där är det givetvis 18årsgräns för att få komma in.
Hur ser matchkortet för UFC Stockholm 2013: Gustafsson vs Mousasi ut nu?
Det senaste matchkortet för den svenska galan ser ut så här:
- Alexander Gustafsson vs Gegard Mousasi
- Brad Pickett vs Mike Easton
- Matt Mitrione vs Philip De Fries
- Ross Pearson vs Ryan Couture
- Tom Lawlor vs Michael Kuiper
- Akira Corassani vs Robbie Peralta
- Marcus Brimage vs Conor McGregor
- Besam Yousef vs Papy Abedi
- Reza Madadi vs Michael Johnson
- Chris Spång vs Adlan Amagov
- Ryan LaFlare vs Benny Alloway
- Diego Brandao vs Pablo Garza
Varför heter galan inte UFC: Sweden 2 då det tekniskt sett är en uppföljare till UFC: Sweden?
Vi har verkligen ingen aning om vi ska vara ärliga. UFC: Sweden hette egentligen inte heller UFC: Sweden, utan UFC on Fuel TV: Gustafsson vs Silva. Men här i Sverige så marknadsförde organisationen det hela som UFC: Sweden. Redaktionen förutsatte också att den nya galan här i Sverige skulle heta UFC: Sweden 2, men UFC berättade till oss att de istället hade döpt galan till UFC Stockholm 2013: Gustafsson vs. Mousasi. Förmodligen för att matcha galor som till exempel UFC London 2013 som går av stapeln den 16 februari.
Kommer UFC:s VD Dana White komma till Sverige?
I en intervju med MMAnytt berättade Dana att han vill spendera mer tid i Sverige den här gången. Då han inte hann vara här mer än ett dygn sist så vill han helst uppleva Sverige i ett antal dagar.
Vilka kommer att vara kommentatorer på galan?
Kenny Florian och Jon Anik förväntas agera kommentatorer. De är teamet som i dagsläget är kommentatorer för UFC on FX och UFC on Fuel-galor. Och eftersom UFC: Stockholm 2013 är en UFC on Fuel-gala så förväntas dessa två herrar sitta vid buren och prata engelska.
Finns det andra kända namn inom UFC och MMA-världen som kommer att dyka upp i Sverige?
Förmodligen. Det är det enklaste och mest korrekta svaret just nu. I skrivandets stund är vi fortfarande över två månader bort, och det kan därför vara svårt att bekräfta vilka som kommer att flygas över hit. UFC brukar dock ha en så kallad Q&A-session innan invägningarna på fredagen då de tar in en känd profil inom MMA-världen. Förra året var denna profil Tito Ortiz som även reste runt för att träffa fans och skriva autografer. Andra så som Cheick Kongo och Georges St-Pierre var på plats i Stockholm för att vara med på gala, men var det för att agera hörna för de tävlande.
Hur kommer MMAnytt att täcka UFC Stockholm 2013?
Vi har många planer för hur ni ska kunna få bästa möjliga informationen ifrån galan. Vi har gjort flertalet intervjuer med olika deltagare, och fler kommer det att bli. Vi planerar att intervjua i princip alla deltagare inför galan Utöver det här kommer vi även att ha Sveriges bästa live-rapportering och annat smått och gott inför den kommande galan.
Observera att denna artikel uppdateras löpande.
Har du fler frågor som inte står med här, så ställ dom i kommentarsfältet nedan.
Senaste uppdatering: 2013-02-12 11:41
Läs allt om kampsportsvärldens nyheter på MMAnytts Allstyle >>
De senaste nyheterna
Media Scrum med Dana White inför UFC 160
24 maj, 2013 | Martin JohanssonInför UFC 160 höll UFC ännu en gång en stängd presskonferens. Men efter presskonferensen var över så satte sig UFC:s VD Dana White åter igen sig ned med diverse media för att svara på alla möjliga frågor som ställdes. Det hela resulterade i ett 52 minuter långt klipp där han talar om allt från marijuana och TRT till matchkortet för UFC 160.
Du kan se klippet nedan.
Se invägningen för UFC 160: Velasquez vs Bigfoot 2 LIVE kl 01.00
24 maj, 2013 | Christoffer EspingInatt vid kl 01.00 svensk tid så kommer invägningarna för UFC 160 att köra igång. I videon ovan kan du följa detta live. Om du mot all förmodan missar det så kommer resultaten även upp nedan.
Du kan som vanligt hänga med i diskussionen på MMAnytt.se/chatt.
Första sju matcherna kan man som vanligt se gratis, först på Facebook eller Youtube med start kl 00.35 och sedan på Facebook eller UFC.tv från och med kl 02.00. Klockan 04.00 sätter huvudkortet igång på www.MMAnytt.se/se-UFC-Live, UFC.tv samt på C More Sport, C More Sport HD, C More Live och C More Live HD.
… Läs mer
Alexander Gustafsson: ”It’s on Jon Jones, can’t wait to get in that cage with you” – Uppdaterat
24 maj, 2013 | Martin JohanssonFoto: Micha Forssberg/FrozenExposures.com/MManytt
Om man ska tro Alexander Gustafssons twitter-flöde så kommer han att möta UFC:s lätt tungviktsmästare Jon Jones i hans nästa match. Han skrev ett semi-kryptiskt meddelande på Twitter för en liten stund sedan där han inledde med ”It’s on Jon Jones”.
Jon Jones var inte sen att svara på Gustafssons meddelande, som syns på bilden ovan, men vad det i verkligheten betyder är oklart för närvarande. Något som dock talar för det hela är att båda Jones och Gustafsson för närvarande befinner sig i Ryssland. För vad är inte helt klart i dagsläget.
MMAnytt … Läs mer
Krönika: Just say know
24 maj, 2013 | Andreas BruzeliusJust say know är den drogliberala kulturens svar på den mer traditionella just say no. Uttrycket förespråkar att skaffa sig kunskap om droger, istället för att konsekvent välja bort dem.
Doping och idrott är ett irriterande problem. Idrott ska vara rättvist. Vi vill se vem som är bäst, med samma förutsättningar, på samma regler. Endast i en fulländat rättvis kontext upplever vi att personen som står högst upp på pallen verkligen är den sanne vinnaren. Alla former av fusk och fulspel rubbar den bilden och förstör upplevelsen som åskådare. Vi vill veta att vi hejar på den främste utövaren, inte … Läs mer
Dana White pratar ut om Barnett, Belfort, Diaz och mer
24 maj, 2013 | RedaktionenMMAfightings Ariel Helwani intervjuade Dana White inför helgens gala UFC 160 och diskuterade några aktuella frågor. I den omfattande intervjun behandlas både allmänna och personliga frågor, som exempelvis:
- Mark Hunts problem med att resa in i landet
- Hur White har omprövat sin syn på Josh Barnett
- Nick Diaz satsning på att starta en egen gala
- Incidenten när Anderson Silva uteblev från en mediasession
- Vitor Belforts TRT-behandling och framtida titelchanser
- Klagomålen på UFC:s löner som uttryckts av John Cholish och Jakob Volkman
John Cholish offentliggör lönehandlingar från UFC
24 maj, 2013 | Sebastian Vendel-MartinezEfter flera uttalanden om att UFC inte behandlar sina fighters väl så har lättviktaren John Cholish nu offentliggjort handlingar som tyder på att några av hans argument mycket väl kan stämma.
MMAnytt rapporterade tidigare i veckan om Jacob Volkmann, och hans missnöje med UFC. Den forne Zuffa-fightern fick kontraktet klippt efter ett matchfacit på 6-2 i lättvikt, med förluster i två av hans tre senaste matchen i oktagonen, och han berättade att det endast var ett fåtal fighters som kunde leva bekvämt på UFCs lön.
”[The UFC] always claim that they treat the fighters so well. Yeah, they treat the top … Läs mer
Thales Leites återvänder till UFC
24 maj, 2013 | Sebastian Vendel-MartinezEn före detta utmanare till Anderson Silvas mästartitel kommer att återvända till UFC för ytterligare ett försök i oktagonen.
Den brasilianska webbsidan Combate.com rapporterade nyligen att den forne titelutmanaren Thales Leites (20-4) kommer att återvända till UFC, något datum för hans återkomst är ännu inte klart.
BJJ svartbältaren Leites gjorde sin oktagon-debut på finalen av The Ultimate Fighter 4, som obesegrad fighter med vinster över Lucio Linhares och José Landi-Jons med flera i baggaget inför debuten. Han förblev inte obesegrad länge dock, då han förlorade ett enhälligt domslut mot Martin Kampmann i sin första match i UFC. Sedan radade han … Läs mer
Fredagsfrågan: Om du var MMA-fighter, vad hade ditt smeknamn varit?
24 maj, 2013 | Sebastian Vendel-MartinezI tidigare inslag av Fredagsfrågan har MMAnytt ställt sina kära läsare frågor om de bästa respektive sämsta smeknamnen inom MMA. Det finns dock gott om smeknamn som inte är använda, som inte ännu hittats på, och MMAnytt vill gärna att ni läsare använder er kreativitet och delar med er av vad ni personligen skulle vilja använda om ni gästade buren.
Fredagsfrågan: Om du var MMA-fighter, vad hade ditt smeknamn varit? (Alternativt: Vad är ditt fighter-smeknamn?)
Dustin Poirier möter Erik Koch på UFC 164
24 maj, 2013 | Christoffer EspingUFC 164 har nu fått en ny match bokad då Dustin Poirier väntas möta Erik Koch i ett fjäderviktsmöte vilket MMAweekly rapporterar.
Dustin Poirier var på god väg till en titelchans då han efter att ha gått ner till fjädervikt besegrade både Josh Grispi, Jason Young, Pablo Garza och Max Holloway. Ett möte med Chan Sung Jung skulle sedan bestämma en ny titelutmanare och Poirier åkte då på en förlust via submission i den fjärde ronden. En vinst kom i matchen efter mot Jonathan Brookins men i sin förra match blev det förlust igen då han på kort varsel tog … Läs mer
UFC planerar Ronaldo ‘Jacare’ Souza mot Yushin Okami
23 maj, 2013 | Christoffer EspingDana White blev under kvällen intervjuad av ett gäng journalister inför helgens gala och han meddelade då att ett intressant mellanviktsmöte är i planeringsfasen där Ronaldo ”Jacare” Souza väntas möta Yushin Okami.
Jacare gjorde sin efterlängtade UFC-debut i helgen då han besegrade Chris Camozzi via submission redan i den första ronden. Innan dess höll han till i Strikeforce där han under 2010 vann mellanviktsbältet genom att besegra Tim Kennedy. Han hann med att försvara sin titel en gång innan det tog stopp mot Luke Rockhold. Tiden i Strikeforce avslutades med tre raka avslut innan det bar över till UFC. Det … Läs mer
Victor Cheng vs Alan Carlos inställd, Domingos Mestre vs Raymond Jarman nytt huvudevent på Cage Challenge X
23 maj, 2013 | Martin JohanssonEtt förhinder har drabbat matchen mellan Victor Cheng och Alan Carlos som planerades i huvudeventet på Cage Challenge X vilket gjort att matchen blivit inställd, meddelar organisationen idag till MMAnytt.
- En av deltagarna har fått förhinder. Det är av personliga skäl och jag kan inte gå in på detaljer är jag rädd, berättar Cage Challenges arrangör Jesper Gunnarson till MMAnytt.
Istället för Cheng vs Carlos så kommer huvudeventet nu istället att vara en match mellan Domingos Mestre (10-5) och Raymond Jarman (15-22).
Mestre har varit aktiv inom MMA-scenen sedan i december 2007 då han gjorde sin MMA-debut och besegrade … Läs mer
Carlos Condit är öppen för returmatch mot Nick Diaz
23 maj, 2013 | Felix ÖhlenÖver ett år har passerat sedan Carlos Condit vann interimbältet över Nick Diaz. Sedan det kontroversiella domslutet lästs upp har högljudda fans begärt en returmatch. Kommer Nick Diaz ur pension är den matchen en möjlighet, menar Carlos Condit.
Welterviktaren Carlos Condit kommer från två raka förluster och har onekligen förlorat lite av den hype som han åstadkom i samband med vinsten av interimstiteln i matchen mot Nick Diaz på UFC 143. Därför planerar Condit att över sommaren återhämta sig och jobba på sina svagheter innan han återvänder till strålkastarljuset. I och med returen i höst hoppas han dock kunna sudda … Läs mer
Kenny Florian: Att stå upp med Mark Hunt ”kommer vara för farligt”
23 maj, 2013 | Felix ÖhlenÄnda sedan Junior dos Santos för första gången entrade UFC:s oktagon har hans motståndares största problem varit att handskas med den forna tungviktsmästarens livsfarliga boxning. I sin debut för organisationen kastades han på en gång ner bland hajarna och matchades mot den fruktade jiu-jitsu-mästaren Fabricio Werdum. Det som förväntades bli en vinst för Werdum slutade istället med att nykomlingens hand restes efter en våldsam uppercut som fick klockorna att stanna och samtliga övriga tungviktares ögon att spärras upp. Sedan dess har få varken velat eller kunnat matcha Ciganos vassa händer. Tills nu, menar Kenny Florian i ett uttalande på UFC … Läs mer
Sean McCorkle möter Mariusz Pudzianowzki på KSW 23
23 maj, 2013 | Christoffer EspingDet annonserades under dagen att den polske publikfavoriten Mariusz Pudzianovski (5-2, 1 NC) har fått en motståndare för galan som nu endast är två veckor framåt i tiden. Det kommer att vara ingen mindre än förre UFC-fightern ”Big Sexy” Sean McCorkle (16-5).
Den flerfaldige vinnaren av världens starkaste man satte igång MMA-karriären 2009 och gick segrande i sina två första matcher innan han åkte över till USA och förlorade mot Tim Sylvia. För sin nästa match så återvände han till hemlandet för att möta Eric ”Butterbean” Esch, det tog 75 sekunder innan Esch tvingades klappa ut för slag. Efter det … Läs mer



Pingback: Notis: Förköpslänken till biljetter och arenakarta för UFC Stockholm 2013 | MMAnytt.se
Pingback: Chris Spång gör UFC-debut mot Adlan Amagov på UFC Stockholm | MMAnytt.se
Pingback: UFC Stockholm: Ryan LaFlare möter Benny Alloway | MMAnytt.se
Pingback: Notis: Ticnet släpper ytterligare biljetter till UFC Stockholm | MMAnytt.se
Pingback: anoscope amatungula axised
Pingback: blurbist aeluroidea beastlily
Pingback: ethernet to fibre converter
Pingback: trade show giveaway
Pingback: www.swiat-mebli.info
Pingback: small business ideas
Pingback: www.ratpol.pl
Pingback: Whittier Trust Co
Pingback: blogspot
Pingback: paintless dent repair
Pingback: orange county seo promotion video
Pingback: microjob site
Pingback: music marketing
Pingback: find lawyer
Pingback: Zobacz, polecam!
Pingback: sefoti.pl
Pingback: Cztery kółka
Pingback: Zobacz, polecam!
Pingback: dolora.pl
Pingback: Zabawki i gry edukacyjne
Pingback: Zobacz, polecam!
Pingback: claudio guimaraes
Pingback: www.jungheinrich-polska.pl
Pingback: www.paintlessdentrepairmichigan.com
Pingback: business ideas for women
Pingback: www.paintlesstoolsonline.com
Pingback: scarlett johansson hot
Pingback: Paintless dent repair
Pingback: www.lynka.pl
Pingback: www.rolety-decora.pl
Pingback: Colorado mesothelioma lawsuit lawyer
Pingback: attorneys referral
Pingback: Willa Tatry
Pingback: Orlando landscaping reviews
Pingback: Georgia mesothelioma attorneys
Pingback: printing
Pingback: lawyer resources
Pingback: fight pirates with maps
Pingback: service υπολογιστών
Pingback: visit site
Pingback: issuu.com
Pingback: dewalt boots
Pingback: defense lawyer
Pingback: Moving Company
Pingback: Kliknij
Pingback: electronic cigarette info
Pingback: how to work from home
Pingback: Search lawyer referral service
Pingback: click
Pingback: beceb.eu
Pingback: import from china
Pingback: lanarkshire estate agents
Pingback: sell house with no agent fees
Pingback: Idol lash vs Latisse
Pingback: business ideas for women
Pingback: dent repair
Pingback: Colon Cleansing Pure Med - www.jaureguiarchitect.com
Pingback: www.youtube.com/watch?v=_zE6k_s_72E
Pingback: Spiritual Coach
Pingback: กระดาษอาร์ต
Pingback: กระดาษปอนด์
Pingback: กระดาษถนอมสายตา
Pingback: here
Pingback: where buy garcinia cambogia
Pingback: garcinia cambogia weight loss
Pingback: garcinia cambogia reviews
Pingback: http://paintlessdentrepairnow.com
Pingback: redfield scopes
Pingback: Gym in Lake Orion
Pingback: HowToTattooBlog.com
Pingback: same love video
Pingback: Kim
Pingback: click
Pingback: website
Pingback: hcg diet reviews
Pingback: 移民