Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Gå till toppen

Topp

Alistair Overeem: ”Cain Velasquez kommer ta bältet från Junior dos Santos”

Alistair Overeem: ”Cain Velasquez kommer ta bältet från Junior dos Santos”

Det första mötet mellan Cain Velasquez och Junior dos Santos var över snabbt. Dos Santos tog Velasquez bälte på bara 64 sekunder, för lite mer än ett år sedan. Nu är Velasquez tillbaka i titelbilden och hoppas ta tillbaka det där bältet. En person som tror att han kommer att lyckas är den nästa titelutmanaren Alistair Overeem.

”I think Cain is going to do good in this next fight,” säger Overeem till MMA Interviews. ”I think he might even get the belt. I think he’s going to get the belt. I thought so the first time then he lost the belt, but I think this time could be different. I would not be fighting dos Santos for the belt, but then Cain.”

Precis som Overeem då säger så kommer hans nästa match att vara mot Velasquez om han har rätt i sin tippning. Oavsett så är det en match som Overeem kommer att titta på med största intresse den 29 december på UFC 155.

Läs allt om kampsportsvärldens nyheter på MMAnytts Allstyle >>

  • http://www.facebook.com/sebastian.blanc.9 Sebastian Blanc

    Tror Overeem är lite skit nödig och hoppas på att cain vinner bara för han ska slippa möta JDS

    • hybe

      ganska säker på att så inte är fallet

  • Agaujo

    JDS vinner som han alltid gör och sedan spöar han Roidereem också. Junior verkar vara en grymt skön och snäll lirare, det gillas starkt!! War JDS!!!

    • tobias Mbonne

      Det vete fan. Cain såg fruktansvärt vass ut sist. Men hur det än går skulle de två kunna bolla HW titeln mellan varandra i åratal innan Overroid lär sig skillnaden på att vara Strikeforce champion och ”baddest man on the planet”.

      • mateah

        Overroid fick mig att skratta högt, hade inte hört den kombon innan faktist ;) Jag tror du är lite inne i samma tankebanor som jag. Cain såg ut som att han hade plockat upp Silva och dumpat honom på huvet 12-15 ggr om han inte hade hade blivit omkullvält så enkelt och avslutad, Cains top-game Jiu Jitsu såg också vasst ut det lilla vi fick se, jag tror t.o.m han kan submitta Junior på marken. Den nya generationens brottare har insett hur mycket de kan förbättra sin brottning om de börjar nöta BJJ…

        • tobias Mbonne

          Truth speak right there.

        • zappito

          På tal om BJJ vart Dave Herman cuttad efter hans senaste fiasko? Har missat det såfall för han är väl 1-3 nu med 3 raka förluster.. Han sade ju att BJJ inte funkar och så vart han submittad lol.

  • Emil

    Både Cain och JDS verkar jävligt trevliga och värdiga att vara champs, vill verkligen att ingen förlorar hoppas på en dubbel KO. Och för overoid så kommer han få stryk av vem av dom han än möter

  • ”Målarn”

    Hatt, hatt, hatt, hatt… Ska jag behöva fotografera mannen själv och skänka bilden till er innan ni byter?

    Med det sagt så gillar jag att HW har blivit djupare än någonsin! JDS ftw!

  • Ludwighehe

    Juste, medans du sitter brevid i din söta hatt och tar mera steroider

  • mateah

    Detta kommer bli en klassik striker vs grappler, med undantaget att vi pratar om bästa strikern i HW vs bästa brottaren i HW, och som grädde på mosen (moset?) så är Cain revanschsugen något otroligt, och intelligent nog att hålla sig till sin gameplan. Är jag den enda som tror att bältet kommer byta ägare? :)

    • http://www.facebook.com/anders.isaksson.102 Anders Isaksson

      som svar på dina två frågor.. 1. Jag tror precis som du att bältet kommer byta ägare och 2. Det är ”som grädden på moset” :)

      • mateah

        Va bra :) Svenska är inte mitt modersmål egentligen så jag började mumla för mig själv: ”en mos” ”en potatis” ”en potatismos” ”ett potatismos” ”faan, det här kommer inte gå” :) Men jag kommer faktist heja 60-40 på Junior, men jag kommer bli lika glad om Cain vinner på ett imponerande brottigt sätt, vilket jag förutspår också :)

  • zappito

    Jag tror definitivt att Cain gör bättre från sig denna gången. Det kan tom ta sig ur rond 1 men om inget går tokfel för JDS så tar han ju detta denna gången med.

  • http://www.facebook.com/people/Joel-M-Lindmark/577051460 Joel M Lindmark

    Fnittra lite lät då jag läste detta :)

  • http://www.facebook.com/emanuel.henriksson.9 Henriksson Emanuel

    Overeem vill möta JDS och förstöra han stående ;)

De senaste nyheterna

UFC

UFC 160: Velasquez vs Bigfoot II – Invägningsresultat

25 maj, 2013 |

Då var invägningarna inför morgondagens UFC 160: Velasquez vs Bigfoot II avklarade och nedan presenteras de fullständiga resultaten.

Läs mer

UFC

Video: Q & A med Daniel Cormier

24 maj, 2013 |

Inför invägningen för UFC 160 så hölls en Q& A där Daniel Cormier svarade på fansens frågor. Hela frågestunden kan du se i videon ovan.

Läs mer

Se Biggers Better XXII LIVE på Allstar Bar kl 21.30 ikväll

24 maj, 2013 |

Under kvällen så kommer Biggers Better XXII att gå av stapeln i Hotel Mercure Zakopane Kasprowy i Zakopane, Polen. Detta är en boxningsturnering i tungvikt där 8 deltagare går en miniturnering under kvällen. I denna turnering möts boxare, kickboxare, thaiboxare och MMA-fighters i ren boxning.

Extra intressant är det då svenske Adam Lazarevic från Slagskeppet är en av deltagarna. Vinnaren kommer att åka hem $30 000 (199 962 kr) rikare.

Hela galan kommer du att kunna se LIVE på Allstar Bar med start kl 21.30. Kan du ej ta dig dit så går det även att se på Eurosport.

Läs mer

MMA

IMMAF arrangerar första världsmästerskapen i Amatör-MMA under 2014

24 maj, 2013 |

IMMMAF har nu släppt den stora nyheten att man under nästa sommar kommer att anordna det allra första världsmästerskapet i Amatör-MMA. Detta komer att arrangeras i Las Vegas i början av juli.

I samband med detta så kommer det att anordnas ett UFC Fan Expo och man kommer som vanligt att hålla en av årets största galor då sammanfaller med USA:s självständighetsdag. Under samma period den här sommaren så är huvudmatchen på galan Anderson Silva vs Chris Weidman och man kommer garanterat att kunna räkna med ett starkt matchkort även nästa sommar.

”We are very happy to announce this much … Läs mer

UFC

Media Scrum med Dana White inför UFC 160

24 maj, 2013 |

Inför UFC 160 höll UFC ännu en gång en stängd presskonferens. Men efter presskonferensen var över så satte sig UFC:s VD Dana White åter igen sig ned med diverse media för att svara på alla möjliga frågor som ställdes. Det hela resulterade i ett 52 minuter långt klipp där han talar om allt från marijuana och TRT till matchkortet för UFC 160.

Du kan se klippet nedan.

Läs mer

UFC

Alexander Gustafsson: ”It’s on Jon Jones, can’t wait to get in that cage with you” – Uppdaterat

24 maj, 2013 |

Foto: Micha Forssberg/FrozenExposures.com/MManytt

Om man ska tro Alexander Gustafssons twitter-flöde så kommer han att möta UFC:s lätt tungviktsmästare Jon Jones i hans nästa match. Han skrev ett semi-kryptiskt meddelande på Twitter för en liten stund sedan där han inledde med ”It’s on Jon Jones”.

Jon Jones var inte sen att svara på Gustafssons meddelande, som syns på bilden ovan, men vad det i verkligheten betyder är oklart för närvarande. Något som dock talar för det hela är att båda Jones och Gustafsson för närvarande befinner sig i Ryssland. För vad är inte helt klart i dagsläget.

MMAnytt … Läs mer

Krönika: Just say know

24 maj, 2013 |

Just say know är den drogliberala kulturens svar på den mer traditionella just say no. Uttrycket förespråkar att skaffa sig kunskap om droger, istället för att konsekvent välja bort dem.

Doping och idrott är ett irriterande problem. Idrott ska vara rättvist. Vi vill se vem som är bäst, med samma förutsättningar, på samma regler. Endast i en fulländat rättvis kontext upplever vi att personen som står högst upp på pallen verkligen är den sanne vinnaren. Alla former av fusk och fulspel rubbar den bilden och förstör upplevelsen som åskådare. Vi vill veta att vi hejar på den främste utövaren, inte … Läs mer

UFC

Dana White pratar ut om Barnett, Belfort, Diaz och mer

24 maj, 2013 |

MMAfightings Ariel Helwani intervjuade Dana White inför helgens gala UFC 160 och diskuterade några aktuella frågor. I den omfattande intervjun behandlas både allmänna och personliga frågor, som exempelvis:

  • Mark Hunts problem med att resa in i landet
  • Hur White har omprövat sin syn på Josh Barnett
  • Nick Diaz satsning på att starta en egen gala
  • Incidenten när Anderson Silva uteblev från en mediasession
  • Vitor Belforts TRT-behandling och framtida titelchanser
  • Klagomålen på UFC:s löner som uttryckts av John Cholish och Jakob Volkman

 

Läs mer

John Cholish offentliggör lönehandlingar från UFC

24 maj, 2013 |

Efter flera uttalanden om att UFC inte behandlar sina fighters väl så har lättviktaren John Cholish nu offentliggjort handlingar som tyder på att några av hans argument mycket väl kan stämma.

MMAnytt rapporterade tidigare i veckan om Jacob Volkmann, och hans missnöje med UFC. Den forne Zuffa-fightern fick kontraktet klippt efter ett matchfacit på 6-2 i lättvikt, med förluster i två av hans tre senaste matchen i oktagonen, och han berättade att det endast var ett fåtal fighters som kunde leva bekvämt på UFCs lön.

”[The UFC] always claim that they treat the fighters so well. Yeah, they treat the top … Läs mer

UFC

Thales Leites återvänder till UFC

24 maj, 2013 |

En före detta utmanare till Anderson Silvas mästartitel kommer att återvända till UFC för ytterligare ett försök i oktagonen.

Den brasilianska webbsidan Combate.com rapporterade nyligen att den forne titelutmanaren Thales Leites (20-4) kommer att återvända till UFC, något datum för hans återkomst är ännu inte klart.

BJJ svartbältaren Leites gjorde sin oktagon-debut på finalen av The Ultimate Fighter 4, som obesegrad fighter med vinster över Lucio Linhares och José Landi-Jons med flera i baggaget inför debuten. Han förblev inte obesegrad länge dock, då han förlorade ett enhälligt domslut mot Martin Kampmann i sin första match i UFC. Sedan radade han … Läs mer

Fredagsfrågan: Om du var MMA-fighter, vad hade ditt smeknamn varit?

24 maj, 2013 |

I tidigare inslag av Fredagsfrågan har MMAnytt ställt sina kära läsare frågor om de bästa respektive sämsta smeknamnen inom MMA. Det finns dock gott om smeknamn som inte är använda, som inte ännu hittats på, och MMAnytt vill gärna att ni läsare använder er kreativitet och delar med er av vad ni personligen skulle vilja använda om ni gästade buren.

Fredagsfrågan: Om du var MMA-fighter, vad hade ditt smeknamn varit? (Alternativt: Vad är ditt fighter-smeknamn?)

Läs mer

UFC

Dustin Poirier möter Erik Koch på UFC 164

24 maj, 2013 |

UFC 164 har nu fått en ny match bokad då Dustin Poirier väntas möta Erik Koch i ett fjäderviktsmöte vilket MMAweekly rapporterar.

Dustin Poirier var på god väg till en titelchans då han efter att ha gått ner till fjädervikt besegrade både Josh Grispi, Jason Young, Pablo Garza och Max Holloway. Ett möte med Chan Sung Jung skulle sedan bestämma en ny titelutmanare och Poirier åkte då på en förlust via submission i den fjärde ronden. En vinst kom i matchen efter mot Jonathan Brookins men i sin förra match blev det förlust igen då han på kort varsel tog … Läs mer

UFC

UFC planerar Ronaldo ‘Jacare’ Souza mot Yushin Okami

23 maj, 2013 |

Dana White blev under kvällen intervjuad av ett gäng journalister inför helgens gala och han meddelade då att ett intressant mellanviktsmöte är i planeringsfasen där Ronaldo ”Jacare” Souza väntas möta Yushin Okami.

Jacare gjorde sin efterlängtade UFC-debut i helgen då han besegrade Chris Camozzi via submission redan i den första ronden. Innan dess höll han till i Strikeforce där han under 2010 vann mellanviktsbältet genom att besegra Tim Kennedy. Han hann med att försvara sin titel en gång innan det tog stopp mot Luke Rockhold. Tiden i Strikeforce avslutades med tre raka avslut innan det bar över till UFC. Det … Läs mer

Victor Cheng vs Alan Carlos inställd, Domingos Mestre vs Raymond Jarman nytt huvudevent på Cage Challenge X

23 maj, 2013 |

Ett förhinder har drabbat matchen mellan Victor Cheng och Alan Carlos som planerades i huvudeventet på Cage Challenge X vilket gjort att matchen blivit inställd, meddelar organisationen idag till MMAnytt.

- En av deltagarna har fått förhinder. Det är av personliga skäl och jag kan inte gå in på detaljer är jag rädd, berättar Cage Challenges arrangör Jesper Gunnarson till MMAnytt.

Istället för Cheng vs Carlos så kommer huvudeventet nu istället att vara en match mellan Domingos Mestre (10-5) och Raymond Jarman (15-22).

Mestre har varit aktiv inom MMA-scenen sedan i december 2007 då han gjorde sin MMA-debut och besegrade … Läs mer