Hem
>
Pick-Em,
UFC Fight Night > Pick’em-utmaningen: UFC Fight Night 21 – Florian vs Gomi – Resultat
Pick’em-utmaningen: UFC Fight Night 21 – Florian vs Gomi – Resultat

Det var inte jättemånga som satsade sin heder i denna omgång av pick’em-utmaningen. Det kan förstås ha med att göra att soporna på Surftown valde att stänga ner MMAnytt helt oväntat på kvällen när galan gick. Så sidan var nere mellan 21.53-02.30 drygt, och då var utmaningen stängd.
Men det spelar ingen roll, den ska rättas och resultatet ska presenteras, och det är precis vad vi gör här. Det var denna gång en person som utmärkte sig lite extra. En person som hamnar i VIP-skaran på de som fått ihop över 20 poäng i denna utmaningn: Pizzakartongens återkomst drog hem hela 21 poäng, och är därför den självklara vinnaren i denna utmaning.
Som delad tvåa har vi först Follan tätt följt av F.P och TWL som alla tog hem 16 poäng per skalle. Undrar du vad du själv skrapade ihop för poäng, så kika in i orginalposten där samtliga resultat finns.
Läs också:
- Pick’em-utmaningen: UFC Fight Night 21 – Florian vs Gomi
- UFC Fight Night 21: Florian vs. Gomi väger upp
- UFC Fight Night 21: Florian vs Gomi – Diskussion
- UFC 111: Pick’em-utmaningen – Resultatet
- Pick’em-utmaningen: UFC 112 Invincible – Resultatet
Vi söker just dig för att kommentera på MMAnytt redan idag! Registrera dig enkelt här, och bli lite häftigare än alla andra.
Regler
I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg.
- Inga personpåhopp, förolämpningar, spydigheter, fighterbashing, rasism eller liknande.
- Behandla varandra med respekt, och behandla andra så som du själv vill bli behandlad.
- Läs igenom det du skrivit en extra gång innnan du postar det.
- Aggresivitet har ingen plats på den här bloggen, sådant blir vi av med i träningslokalerna.
- Presentera inte spekulationer som fakta. Ha bevis och grund för dina påståenden.
- Alla kommentarer bör tillföra något till diskussionen.
- Håll er till ämnet. Vill ni lämna tips på nyheter vi inte behandlat gör det då här.
Följs inte dessa regler har moderatorer rättigheter att ändra och/eller ta bort ditt meddelande.
Snälla, tänk till en extra gång innan du postar din kommentar.
Avatar
Vill du ha en bild brevid din kommentar, registrera då din mailadress och ladda upp en bild på
www.gravatar.com. Skriv sen i din epostadress ovan så dyker bilden upp.
Bilder och video i kommentarerna
Du lägger till bilder i kommentaren genom att skriva [img] och [/img] i din kommentar. Tex: [img]http://www.dinsida.se/bild.jpg[/img]. Video från till exempel Youtube, Dailymotion eller Vimeo kan läggas till genom att bara skriva url:en till videon.
Mer info här.
Hur ska jag då bete mig som kommentator på MMAnytt?
Personliga attacker
Det är helt ok att inte hålla med vad vi skrivit i en artikel, innehåll på sidan, andra kommentatorers åsikter. Men det finns ingen anledning att göra det personligt och få någon att börja gråta sig själv till sömns på kvällen. Ingen kräver att du ska börja varje kommentar med ”kära
”, ”Jag ber om ursäkt, men min åsikt skiljer sig från din”, men det finns heller ingen anledning att skriva saker som ”Din jävla idiot, du har fel.” eller ”Du kan ju ingenting…”.
Off Topic
Är du med i en diskussion så är det väldigt roligt. Men håll dig till ämnet, eller åtminstone så nära ämnet du kan komma. Vi har ett alldeles utmärkt forum där du till och med får diskutera precis allt. Så snälla, håll diskussioner på nyhetssidan så relevant som möjligt.
Trollning
Det finns folk där ute som får en kick av att få så många arga svar som möjligt genom att skriva ren nonsens, eller spela djävulens advokat till det extrema. Många gånger är det oskyldigt och omedvetet, men upptäcker vi att det är ett mönster så kastar vi ut dig.
Klagomål på ämnet i en artikel
Allt vi skriver kanske inte faller dig i smaken. Ibland skriver vi lite för mycket av det goda, eller det dåliga. Det händer, och din första instinkt kanske är att klaga på vad vi har skrivit – undvik det är du snäll. Vi har andra alternativ: Istället för att klaga på vad du inte gillar, tipsa oss om vad du faktiskt gillar.
Irriterande rättningar/besserwisser-syndromet
Vi är alla människor, åtminstone de flesta av oss, och vi gör misstag. Ibland är de grammatiska misstag, ibland strukturfel, och ibland kan vi inte stava överhuvudtaget, och i vissa fall kan vi inte räkna. Men du behöver inte förolämpa oss, vår utbildning och våra mammor för det. Det är helt ok att rätta oss, men gör det inte bland kommentarerna. Använd detta formulär för att rätta oss, så fixar vi till det så fort vi kan.
Du bidrar till MMA i Sverige
Varje kommentar du lägger, kanske inte hjälper oss att få UFC till Sverige, men du är ändå en representant för sporten. Hur intressant tror du att MMA blir för Gunilla, 48 år, om hon ser en massa gnällspikar för varje nyhet som skrivs? Se varje kommentar du skriver som ett bidrag till MMAnytt, och MMA i Sverige. Det privilegiet bör vårdas.
14 poäng vg blev det den här gången, undrar vilken plats jag kom på