Hanna Sillén går en match på Superior Challenge 5 den 1 maj, nästa lördag. Hon kommer inte möta Emma Watson som först var planerat, utan det blir istället Diala Grakulskyte från Litauen som ska trotsa askmolnet. Grakulskyte har hunnit med två professionella MMA-matcher, men förlorat båda dessa. Detta kan jämföras med Hanna som går sin debutmatch på galan.
Det ser också ut som att dessa tjej-matcher lockar nyfikna från pressen. Tidningen Stockholm City har skickat ut en pressmänniska för att göra en intervju med Hanna, och prata lite om den kommande matchen. De har till och med satt ihop en kort liten krönika som förklarar att MMA är som schack. En mycket trevlig läsning måste jag erkänna.
Stockholm City bjuder på tidningen i PDF-format på sin hemsida under datumet 2010-04-22, och repotaget drar igång på sida 22.



