Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Gå till toppen

Topp

Tim Sylvia har skrivit på för Strikeforce och möter Daniel Cormier

Tim Sylvia har skrivit på för Strikeforce och möter Daniel Cormier

Det blir forne UFC-mästaren i tungvikt Tim Sylvia (30-7) som kommer utmana utmana Grand Prix-vinnaren Daniel Cormier (10-0) i hans sista tungviktsmatch i Strikeforce enligt MMAjunkie.

Sylvia har under en längre tid via sociala medier försökt få till en återkomst till UFC men han har inte haft någon framgång i denna kamp och Dana White har varit öppen med sitt ointresse. Istället blev det ett kontrakt på flera matcher med lillebror Strikeforce där White har något mindre att säga till om. Anledningen till att kontraktet löper över flera matcher är i dagsläget oklart med tanke på att man gått ut med att organisationen inte kommer att anordna fler matcher i tungvikt.

Sedan Sylvia fick lämna UFC har han fått ihop sju vinster och fått uppleva den beska av nederlag tre gånger trots att motståndet, bortsett från Fedor Emelianenko, inte varit av den kaliber som Sylvia fick uppleva i sina glansdagar i UFC.

Enligt tidigare uppgifter kommer matchen att äga rum den 29 september.

Läs allt om kampsportsvärldens nyheter på MMAnytts Allstyle >>

  • Jonatan92

    lol..

  • David Schörling

    Å herregud?!? Han kommer vara blå & gul när DC är färdig med honom, minst sagt!

  • http://twitter.com/axeljersey13 Axel Karlsson

    Vad i helvete? Mismatch of the century! Känns som Dana vill få tyst på honom. Hur kul vore det om han faktiskt vann :)

    • Jesper Hansson

      ”Istället blev det ett kontrakt på flera matcher med lillebror Strikeforce där White har något mindre att säga till om.”

      Samt att Dana själv har sagt att han inte har ngt med Strikeforce att göra längre. Eftersom Showtime inte lät honom göra som han ville med produktionen.
      Så det här har nog ingenting med att Dana skulle vilja få tyst på honom. Skulle nog vilja påstå att det snarare har med Sylvias 7 vinster på dem senaste 8 matcherna + hans namn att göra.

  • http://www.facebook.com/paaaatrika Patrik Andersson

    203cm slugger mot 181cm olympisk borttare med förhållandevis låg tyngdpunkt.. Lycka till Timmeh!

  • Helgon3t

    ÄNTLIGEN! Kanske Tim får äta upp sina twitterfasoner, eller upset of the year.
    Tror knappast att Cormier gör något annat än att köra över Tim.
    Ändå intresssant fight , mest kanske beroende på Tims raljerande :P

  • http://www.facebook.com/people/Joel-M-Lindmark/577051460 Joel M Lindmark

    wtf :)

  • Hoobabalooba

    Innebär detta att Sylvia kommer gå över till UFC när Strikeforce skrotas? :O

  • Yazzman

    Man undrar ju om det är ett sent april skämt, men helvete va kul om han skulle vinna! hahaha upset of the century!

  • Dennis Smalls

    Not true. @theUG confirmed with Dana. RT @worm_wood24:@arielhelwani what is your thoughts on Tim Sylvia signing with strikeforce?

    Sorry, no party boys

  • http://www.facebook.com/thomas.nilsson.1426 Thomas Nilsson

    tycker som alla andra att det är en rejäl mismatch men vinner han så finns det ju ingen anledning att hålla han utanför ufc längre.

  • http://www.facebook.com/people/Alexander-Thor/532058436 Alexander Thor

    tydligen FAKE

  • ChuteBoxe

    Haha. Man slutar aldrig att förvånas. ”Slaughter in the making”.

  • http://www.facebook.com/people/Anders-Svensson/100003968558700 Anders Svensson

    Fel. Tim har INTE signat med Strikeforce.

    Btw, Fedor dokumentären?

  • ChuteBoxe

    Skönt, verkar inte stämma.

  • SamiMMA

    DW sa att detta påstående inte var sant i en intervju jag såg för några dagar sedan.

  • http://twitter.com/madcarpet madcarpet

    hur kan det bli ett kontrakt på flera matcher om cormier och barnett bara ska gå 1 match var ska han då möta båda

De senaste nyheterna

Matchmäklarna: Lovande Europeiska talanger – Del 1

21 maj, 2013 |

Européer är på framfart inom MMA, det går inte att säga emot. Med starka talanger som irländske Conor McGregor, Sveriges egna Alexander Gustafsson, och nog med lovande ryssar för att fylla en minibuss, så finns det gott om anledningar att se på vår egen kontinent för framtida titelutmanare. MMAnytts matchmäklare har tidigare tagit en titt på europeiska fighters inom UFC, och potentiella matcher på hemmaplan, vi tar nu en titt på europeiska fighters som med största sannolikhet kommer att gästa oktagonen en vacker dag.

Vi finner fighters från flera olika europeiska länder i detta inslaget på två delar. I det … Läs mer

Nate Diaz ångrar inte kontroversiellt Twitter-meddelande; siktar in sig på retur till weltervikt.

21 maj, 2013 |

Mike Kogan, ny manager till Nate Diaz, säger i en ny intervju att varken han eller sin klient ångrar det kontroversiella meddelande som fått Diaz avstängd och debiterad. Härnäst väntar till största sannolikhet en flytt tillbaka till welterviktsdivisionen.

Likt sin äldre broder är den talangfulla lättviktaren från Stockton inte blyg med att vädra sina åsikter. Efter att Nate Diaz för några dagar sedan postat ett Twitter-meddelande, som av många ansågs homofobiskt, riktat mot fightern Bryan Caraway blev reaktionerna högljudda. Diaz blev avstängd i 90 dagar och tilldelades en böter på 20 000 dollar. Ett, måhända, saftigt straff för ett kort … Läs mer

UFC

Vlogg inför UFC 160 – Del 1

21 maj, 2013 |

Vloggen inför UFC 160 börjar denna gång i god tid. Det är bara tisdag och den första delen har nyligen landat på youtube. Denna gång får vi se en bakom scenerna-titt på UFC 159

Läs mer

MMA

FILA tar bort MMA från sin organisation

21 maj, 2013 |

För ett par dagar sedan valde International Wrestling Federation, FILA, att ta bort MMA som sport ur sin organisation. Detta innebar att de lämnar ifrån sig möjligheten att reglera MMA över världen. Efter beslutet söker nu Internationella MMA-förbundet, IMMAF, ett samarbete med FILA i en övergångsperiod för att kunna ta sig an de organisationer som tidigare varit kopplade med dem.

“This was the best decision possible that FILA could make regarding MMA,” skriver IMMAF:s ordförande August Wallén. ”Now we can start to heal the fragmentation within the MMA community and secure strong and unified international representation for MMA everywhere. We … Läs mer

UFC

Sergio Moraes vs Neil Magny bokad på UFC 163

21 maj, 2013 |

Den 3 augusti kommer UFC åter igen att inta Brasilien. Denna gång befinner de sig i Rio de Janeiro och tar med sig Anthony Pettis för att göra upp om fjäderviktsbältet mot UFC:s mästare, och brasilian, Jose Aldo. På matchkortet har den brasilianska sidan SporTV kunnat rapportera att ytterligare en amerikan vs brasilian-match har blivit bokad, denna gång mellan Sergio Moraes och Neil Magny i en welterviktsmatch.

Moraes gjorde sin debut i UFC på UFC 147 i juni förra året. Han har sedan dess hunnit med totalt två matcher i organisationen, uppdelat på en vinst och en förlust. Han tog … Läs mer

UFC

Gray Maynard kunde lämnat sporten efter skandalmatchen mot Clay Guida

21 maj, 2013 |

UFC on FX 4 för snart ett år sedan, möttes Gray Maynard (11-1) och Clay Guida (30-13) i en av UFC-historiens mest kritiserade matcher. Klagomålen var främst riktade mot den normalt sett offensive och orädde Guida, som oförklarligt valde att bokstavligen springa från fighten mot slutet av matchen. Efter fem utbuade ronder vann Maynard på delat domslut.

Maynard har själv ofta kritiserats för att vara en tråkig fighter, men blev ännu mer frustrerad av att möta någon som var ännu mer ovillig att fightas. I en intervju för MMAjunkie berättar Maynard att matchen nästan fick honom att lämna sporten. … Läs mer

UFC-veteranen Luke Cummo har blivit uttalad MMA-motståndare

21 maj, 2013 |

Andra säsongen av The ultimate fighter som visades 2005 introducerade fenomenet Luke Cummo (6-6) till världen. Den originelle veganen från New York blev vald sist av coacherna, och antogs ha hamnat fel redan från början. Byggd som allt annat än en fighter, med märkliga idéer om kosthållning och livsfilosofi, underskattades Cummo av sina motståndare. Sedan började vinsterna trilla in tills den excentriske fightern stod i final mot Joe Stevenson. Även om det blev förlust mot ”Daddy” och därmed inget garanterat kontrakt, fortsatte UFC- karriären i ytterligare tre år innan Cummo drog sig tillbaka. Trots hård matchning mot motståndare som Josh … Läs mer

UFC

UFC:s uppdaterade rankinglista efter UFC on FX 8: Belfort vs Rockhold

21 maj, 2013 |

I början av februari så blev det annonserat att UFC med hjälp av Fightmetric kommer att ha sina egna officiella rankinglistor. Listorna kommer ca 36 timmar efter varje gala att uppdateras med hjälp av att ett antal olika journalister lämnar sin röst på topp 11 i varje viktklass. Mästaren ligger i topp medans övriga i viktklassen sedan rankas från 1-10.

”Media members will vote for top fighters, currently active in the UFC, by weight class and pound-for-pound. A fighter can only appear in one weight division at a time. The champion and interim champions of each division are set in … Läs mer

UFC

Manager Malki Kawa om Jon Jones: ”Skulle inte förvåna mig om han går två matcher till i år”

20 maj, 2013 |

Trots att titelhållaren Jon Jones skadade stortån under sitt senaste framträdande i oktagonen tror hans manager att han kan hinna med upp till två matcher till innan årets slut.

UFC:s regerande mästare i lätt tungvikt Jon ”Bones” Jones har vid flera tillfällen uttryckt att han vill slå rekordet för flest titelförsvar i sin viktlass. Rekord är på fem matcher och innehas av den pensionerade legendaren Tito Ortiz. Det betyder innebär att Jones är ett framgångsrikt titelförsvar ifrån äran att vara den mest framgångsrika mästaren i sin viktklass i UFC någonsin.

Jones manager Malki Kawa berättar att rekordet kan brytas och … Läs mer

UFC

Urijah Faber villig att möta Eddie Wineland med kort varsel på UFC 161

20 maj, 2013 |

Forne WEC-mästaren Urijah Faber är villig att fylla platsen mot Eddie Wineland på UFC 161 som skadade Renan ”Barao” Pegado lämnat.

Huvudmatchen på kommande UFC 161 skulle stå mellan interim-mästaren Renan ”Barao” Pegado och Eddie Wineland, men en fotskada för den brasilianske mästaren riskerar att sätta stopp för den planerade matchen.

För ungefär fem veckor sedan gick veteranen Urijah Faber match mot Scott Jorgensen i huvudmatchen på finalen av The Ultimate Fighter 17 och trots att det var först i mitten på fjärde ronden som han säkrade segern via rear-naked choke är han villig att anta en ny utmaning med kort varsel. Ingen har ännu tagit kontakt med honom från UFC om att fylla den eventuellt lediga platsen, men han visar trots det öppet sitt intresse.

Läs mer

Matt Riddle har skrivit kontrakt med Bellator, debuterar i säsong 9

20 maj, 2013 |

För två dagar sedan kunde MMAnytt rapportera att UFC-veteranen Matt Riddle var i förhandlingsstadiet för att skriva ett kontrakt med Bellator. Idag meddelar organisationen själva att förhandlingarna är färdigställda, kontraktet är påskrivet, och Riddle kommer att debutera i nästa säsongs welterviktsturnering som startas i höst.

“I had so many options after I left the UFC, but knowing that I was able to compete in a tournament against guys like Paul Daley, Ben Saunders, and Douglas Lima, signing with Bellator was an easy decision,” säger Riddle i ett pressmeddelande. “This division is just so stacked, and being able to fight in … Läs mer

UFC

UFC on FX 8: Huvudkortet – Matchmäklarna

20 maj, 2013 |

För ett litet tag sedan byttes namnet på ”Vad nu då?” till ”Matchmäklarna” men i övrigt är allt precis som tidigare när fria spekulationer presenteras gällande vad som kan vänta deltagarna från huvudkortet på UFC on FX 8: Belfort vs Rockhold som en bas för vidare diskussioner.

Vitor Belfort

Under de senaste elva matcherna, varav sju varit i UFC, har Belfort endast förlorat två gånger och båda gångerna mot en regerande mästare. Visst kan man ha förbehåll mot hans resultat utifrån hans tveksamma användande av TRT och starka ovilja att tala om det men det är svårt att hitta argument … Läs mer

UFC

Chael Sonnen har gett upp planerna på en match mot Wanderlei Silva

20 maj, 2013 |

Planerna för den potentiella matchen mellan Chael Sonnen och Wanderlei Silva ser ut att ha lagts ner. I alla fall enligt den ena parten i planerade matchen som menar att Wanderlei Silva tackat nej till matchen.

”I’m not looking for it anymore, I don’t like to bully guys,” säger Sonnen i en intervju med MMA Heat. ”I tried to fight him, he doesn’t want to fight. I’m not gonna stick a finger in a guy’s chest. If a guy says ‘no,’ I’m not gonna be a jerk about it.”

Men på Silva själv så låter det som han är väldigt … Läs mer

Måndagslistan: De svenska pionjärerna

20 maj, 2013 |

Grunden till svensk MMA lades innan det fanns ett namn på sporten. Till och med begreppet sport kan ifrågasättas, då det mer handlade om spridda former av regellös kamp. 1990-talet var en period av utforskande där fighting var splittrat under olika stilar, begrepp och organisationer. Deltagare och domare visste knappt vilka regler som gällde och sanktion fanns inte på kartan. De modiga få som vågade sig in i en bur eller ring under MMA-skapelsens brutala medeltid, gjorde det på egen risk. Vissa av dem är bortglömda idag, andra växte upp till att bli auktoriteter som fortfarande är verksamma. Här är … Läs mer