Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Gå till toppen

Topp

Rykte: Strikeforce stänger igen dörrarna

Rykte: Strikeforce stänger igen dörrarna

Ett rykte som kommit från flera olika källor hävdar att Strikeforce nu har börjat avveckla sin verksamhet. Detta ska ha varit på grund av att Showtime inte längre är intresserade av att visa deras galor live. Ryktet kommer nu dessutom bara två veckor efter att Strikeforce: Melendez vs Healy blev inställt, och dessutom efter att Frank Mir dragit sig ur matchen mot Daniel Cormier i Strikeforce kommande event den 3 november. Att Cormier dessutom fortfarande inte fått någon motståndare, trots att flera har erbjudit sig talar ännu mer för att detta rykte stämmer.

UFCs moderbolag Zuffa köpte upp Strikeforce i mars 2011, och har sedan dess tagit över flertalet stora namn över till UFC. Det klassiska talesättet ”Business as usual” kom från UFCs VD Dana White vid tidpunkten av uppköpet, och har använts om och om igen när fans talat om Strikeforce och dess långsamma avveckling. Men nu ser dödsstöten alltså ut att ha kommit. Vad som kommer att hända med fighterna som finns i organisationen är för närvarande oklart.

Även om detta rykte har ganska mycket kött på benen så ska det ändå hanteras som ett rykte fram till att något blir bekräftat från någon sida. MMAnytt har sökt flera personer på både Showtime och Strikeforce utan resultat.

Läs allt om kampsportsvärldens nyheter på MMAnytts Allstyle >>

  • Michael Bressler

    Oj, oj, oj om det stämmer. Många har väl förväntat sig det där som Strikeforce har tappat fighters, som HW-GP behandlades osv som gjorde att företaget tappade tittare osv.

    Tråkigt om det stämmer, men jag bryr mig inte alls lika mycket om deras konkurs som om dom inte var köpta av Zuffa. Då hade man bölat :P

    Var det inte 2011 som dom köptes upp?

  • kazwei

    Är det sant så var det på tiden, de har överlevt på konstgjord andning länge nog. Dags att plocka över resten av intressanta fighters till UFC. Själv vill jag se Mousasi, DC, Barnett, Melendez, Feijao, Spång och Marquardt i octagonen inom en snar framtid. Men vad ska hända med de stackars tjejerna? Invicta?

    • Baz3

      Dana har ju börjar bli intresserad av kvinnorna så vem vet vad UFC har för framtidsplaner gällande det. Han talade redan om Ronda-Cyborg i oktagonen. Annars skulle det inte vara någon skamm om Invicta skulle blomstra upp riktigt ordentligt.

      • kazwei

        Skulle inte ha nåt emot enstaka WMMA-matcher i UFC, med tiden kanske en egen division, annars så hoppas jag också att det går bra för Invicta. Deras tre första galor har varit riktigt bra, hoppas bara de inte går med allt för stor förlust såhär i början.

  • Baz3

    Visst är det ju synd på flere olika sätt. Men samtidigt tror jag inte någon är vidare förvånad över detta. Dessutom ganska många som vinner på det, fans, fighters och andra organisationer. UFC lär snappa upp alla större namn medans resten säkert hittar sina hem i mindre organisationer. Fans får se bättre matchade fighter, killarna får säkert flere fighter i året. Stora förlorarna är givetvis Showtime och alla utöver fighterna som är anställda av Strikeforce.

  • http://www.facebook.com/paaaatrika Patrik Andersson

    Ja, vi kan ju hoppas.

  • http://www.facebook.com/per.torn Per Törn

    På Tiden…synd att inte Strikeforce klarade att hålla sig uppe utan Zuffa. det hade varit kul att se hur stora Strikeforce hade kunnat bli med tanke på deras ”namn” de hade en gång i tiden, Fedor, Alistar,Nick Diaz,MFL….det var en grej pä gång där 2010-2011 men sen så dog det,,, de fick för bråttom tror jag…Tror inte det är första och sista gången vi får se en sån här orgis resa sig och Falla=(uppköpta av Zuffa)

  • http://www.facebook.com/paaaatrika Patrik Andersson
  • http://www.facebook.com/profile.php?id=100000987254257 Wally Johnson

    Är någon på riktigt överraskad? Vad fick folk tro att Zuffa skulle bevara StrikeForce?

  • Mattias Ylander

    Så fruktansvärt dåliga som dom var på att matcha sina fighters och få sina divisioner att faktiskt fungera var det på tiden. Hoppas nu de intressanta utövarna där går över till UFC. Ska också bli intressant vad som händer med kvinnorna, om det blir UFC till slut eller om dom går över mangrant till Invicta (vilket vore grymt intressant).

  • PappaKeno

    skräll!

  • Dreven

    Tycker det är jävligt synd, de flesta Strikeforce korten var betydligt bättre än ett PPV kort från UFC. Zuffa/UFC inser nog inte att de förhindrar utvecklingen av sporten genom att döda så många konkurenter som möjligt. Eller så inser de det men skiter egentligen fullständigt i sporten och är bara pengagiriga som satan.

    • Ivan_den_onde

      Fast var också ofta ganska stora missmatches…

      • Dreven

        Jo men det händer ju hela tiden i UFC enligt mig.

  • tojo77

    About fookin’ time!

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=835920592 Erik Blomgren

    Känndes ju oundvikligt, det finns ingen anledning för Zuffa att signa nya fighters till Strikeforce.. De bra vill de ha till UFC, de mindre bra vill de inte ha alls. Med tanke på hur missnöjda fightersarna verkar varit med kontrakten (Gilbert ex.) så känns det dessutom som att risken för fler inställda galor pga skador är stor.

    Det positiva är att vi får in nya kända fighters i andra organisationer vilket alltid är intressant. Vilka får komma till UFC? Vilka går till Bellator, Titan FC, One FC, SFL etc..?

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=835920592 Erik Blomgren

    Imorgon får vi höra Dana White dementera ryktet, om en månad får vi höra Dana eller Lorenzo bekräfta att Strikeforce läggs ner.. :)

  • magicfrilla

    Det är bra. Varför hålla kvar på det egentligen? Enda problemet blir väl kvinnodelen

  • Erik

    Först pride och sedan strikeforce. Vem är sportkiller egentligen?

  • Pingback: 6 anledningar till att lägga ner Strikeforce | MMAnytt.se

  • Pingback: Fredagsfrågan: Vilka fighters från Strikeforce bör gå över till UFC om de stänger ner? | MMAnytt.se

De senaste nyheterna

Gleison Tibau beredd att offra lite vikt för att bli snabbare

18 maj, 2013 |

Brasilianske biffen Gleison Tibau (26-9) är känd för sin osannolika kroppshydda. Den 29-årige veteranen har en muskelvolym som få män i lättvikten kan matcha, men är inte för den sakens skull särskilt kortvuxen. Muskelknutten Sean Sherk är en decimeter kortare, vilket är en talande jämförelse. Det har spekulerats mycket om hur Tibau klarar att väga in på -70 kg, och nu erkänner brassen att det inte är lätt alla gånger. I en intervju för MMAjunkie berättade Tibau att han siktat in sig på att bli lite slankare:

”On occasion I’ve had a difficult time in the sauna. But now … Läs mer

UFC on FX 8: Belfort vs Rockhold – Redaktionstipset

18 maj, 2013 |

Mellanvikt: Vitor Belfort vs Luke Rockhold

Sebastian Vendel-Martinez Jag skulle kunna sammanfatta denna matchen på samma sätt som jag beskrev Belfort vs Bisping; brassen är som farligast i de första två ronderna, därefter kommer bortafightern ha ett övertag. Sist hade jag fel, och tippade Bisping, den här gången känner jag mig lika osäker som sist. Belfort såg väldigt bra ut sin senaste match, hur man fördelar berömmen mellan ”The Phenom”, Jesus och TRT får var och en göra själv. Rockhold har däremot inte tävlat sedan juli 2012, men har också presterat väl i sina senaste kamper. … Läs mer

Caraway angripen av fler fighters

18 maj, 2013 |

Bryan Caraway är en omtalad fighter för tillfället. Bantamviktaren belönades med en oväntad bonus för bästa submission, sedan den ursprunglige vinnaren Pat Healy testat positivt för marijuana och blivit fråntagen sin bonus. Caraway tog tacksamt emot pengarna med gott samvete, och passade dessutom på att kritisera fighters som använder marijuana. Uttalandet möttes av ogillande och har resulterat i påhopp från andra fighters. Först ut var Nate Diaz, som blev bestraffad med böter och avstängning efter att ha kallat Caraway ”fag”.

Nu har fler fighters kommit fram med anklagelser riktade mot Carwaway. Även om dessa uttalanden inte har någon direkt relation … Läs mer

Matt Riddle lämnar Legacy FC för att skriva ett kontrakt med Bellator

18 maj, 2013 |

När Matt Riddle lämnade UFC i början av mars så valde han att skriva ett kontrakt med Legacy FC. Tanken var att han skulle debutera på Legacy FC 21 i juli, men nu rapporterar InsideMMA att han kommer lämna organisationen innan han ens gjort sin debut för att skriva ett kontrakt med Bellator.

Kontraktet är förvisso inte underskrivet och klart ännu, men enligt rapporten är de mitt uppe i förhandlingarna för detta.

Matchen kommer att vara Riddles första match utanför UFC då han gjorde sin proffsdebut i organisationen efter sitt deltagande i den sjunde säsongen av The Ultimate Fighter. Han … Läs mer

UFC

Chael Sonnen: ”Vitor Belfort är nästan ostoppbar i mellanvikt”

18 maj, 2013 |

I natt kommer Vitor Belfort att kliva in i oktagonen för att möta Strikeforce sista mellanviktsmästare Luke Rockhold. Men att gå en match i mellanvikt, men den viktklassen har inte alltid varit där han befunnit sig. När han gjorde sin UFC-debut i februari 1997 så gick han med i organisationens tungviktsturnering, och vann. Det var först 11 år senare, i juli 2008, som han gjorde sin mellanviktsdebut.

”He’s just as fast, he’s just as accurate, he’s just as intimidating, but he’s a lot smaller – when he made his [UFC] debut he was heavyweight, then he came down to light … Läs mer

UFC

UFC on FX 8: Belfort vs Rockhold – Diskussion

18 maj, 2013 |

Under natten till söndag så är det dags för UFC on FX 8 med Vitor Belfort och Luke Rockhold i huvudmatchen. I den delade huvudmatchen får vi se Ronaldo ”Jacare” Souza göra sin efterlängtade UFC-debut för att ta sig an Chris Camozzi.

Första nio matcherna kan man som vanligt se gratis, först på Facebook eller Youtube med start kl 22.30 och sedan på Facebook eller UFC.tv från och med kl 00.00. Klockan 03.00 sätter huvudkortet igång på www.MMAnytt.se/se-UFC-Live, UFC.tv samt på C More Extreme.

Som alltid så finns det en möjlighet att diskutera med likasinnade direkt här på MMAnytt, antingen … Läs mer

UFC

Nate Diaz får böter och 90 dagars avstängning för sitt uttalande

18 maj, 2013 |

Efter UFC 159 så testade Pat Healy positivt för marijuana vilket innebar att han ej fick ut några bonuspengar för Submission of the Night och Fight of the Night. Den som istället fick pengar för bästa submission var Bryan Caraway som tackade och tog emot pengarna samtidigt som han uttryckte sin avsky mot marijuana.

Någon som inte uppskattade detta var Nate Diaz som via Twitter kallade Caraway för ”the biggest fag in the world”. UFC gick under natten till fredag ut med att Diaz är avstängd tills vidare och man har nu även gett ett besked om vad straffet blir.

Läs mer

UFC

Dana Whites vlogg inför UFC on FX 8

17 maj, 2013 |

Vloggen inför UFC on FX 8 har precis landat på internet. Medan UFC:s VD Dana White är i Tyskland så följde hans vlogg-kameraman med bakom kulisserna på UFC on FOX 7 och har med det materialet producerat videon ovan. Fight week – Blog week.

Läs mer

UFC

Resultat och video från invägningen för UFC on FX 8

17 maj, 2013 |

Ikväll vid kl 21.00 svensk tid så kommer invägningarna för UFC on FX 8 att köra igång. I videon ovan kan du följa detta live. Om du mot all förmodan missar det så kommer resultaten även upp nedan.

Du kan som vanligt hänga med i diskussionen på MMAnytt.se/chatt.

Första nio matcherna kan man som vanligt se gratis, först på Facebook eller Youtube med start kl 22.30 och sedan på Facebook eller UFC.tv från och med kl 00.00. Klockan 03.00 sätter huvudkortet igång på www.MMAnytt.se/se-UFC-Live, UFC.tv samt på C More Extreme.

Är du osäker på hur du ser UFC-galor så kan … Läs mer

UFC

Paul Kelly dömd för smuggling av heroin

17 maj, 2013 |

Foto: Tracy Lee, Combatlifestyle

Idag föll domen i rättegången mot den forne UFC-fightern Paul ”Tellys” Kellys (14-5) som stod anklagad för att ha arrangerat droghandel med 1,5 kg heroin. Efter fyra dagars förhandling var juryn enhällig om att han var skyldig, allt enligt tidningen Liverpool Echo.

Kelly hade förklarat sig oskyldig till anklagelserna och ska ha skrikit att ”jag har två barn!” när den fällande domen lästes upp. Domare Mark Brown ska ha berömt juryn för sitt rätta beslut utifrån de tydliga bevisen och uttryckt att han ansåg att Kelly varit chefen för droghandeln.

28-årige Kelly gick … Läs mer

UFC

Antonio ‘Bigfoot’ Silva: Cain Velasquez kommer bli knockad av mitt första slag

17 maj, 2013 |

Första gången Cain Velasquez och Antonio ”Bigfoot” Silva möttes så var matchen över efter bara tre minuter och 36 sekunder. Velasquez vann då matchen med en teknisk knockout. Sedan dess har Velasquez gått och blivit UFC:s tungviktsmästare, och efter att Silva tagit sig förbi Travis Browne och Alistair Overeem så har han nu förtjänat en chans på titeln, och returmatchen.

Denna gång räknar Silva med att det blir annorlunda dock.

”I think the main thing is in our first fight I was nervous and I was anxious,” sa Silva på presskonferensen inför UFC 160. ”And I have replaced those emotions … Läs mer

Cage Challenge X: Linn Wennergren vs Voukko Kaitainen

17 maj, 2013 |

Cage Challenge har presenterat sin första dammatch för sin kommande gala och matchen som kommer gå i flugvikt står mellan Linn Wennergren från Gladius MMA som möter Voukko Kaitainen från MMA Imatra.

Matchen var ursprungligen planerad på Fight Night 8 i Finland men Voukko Kaitainen blev sjuk kort innan match och Linn Wennergren fick annan motståndare i sin debut.

Linn Wennergren har en bakgrund med både boxning och framförallt thaiboxning, men de senare åren har hon fokuserat på MMA. Hon debuterade i Finland nyligen där det efter full tid blev förlust via domslut.

Cage Challenge X anordnas i Valhalla Sporthall … Läs mer

UFC

Luke Rockhold efter presskonferensen: ”I’m seeing red, I’m in kill mode”

17 maj, 2013 |

På lördag möter Luke Rockhold (10-1) Vitor Belfort (22-10) i huvudmatchen på UFC on FX 8, som hålls i Jaragua do Sul, Brasilien. Förutom att vara en betydelsefull match i mellanviktsdivisionen, är det en fight som eldats på av Belforts kontroversiella bruk av testosteronterapi (TRT). Rockhold har varit öppet misstänksam och kritisk i frågan. I en intervju för MMAjunkie sa den amerikanske mellanviktaren:

”It bothers me to take that route (TRT) when you have a history of steroids and you’ve been caught in the past. Obviously you’re looking for a way to supplement again and get on it. I’m a … Läs mer

MMA

Fredagsfrågan: Vilken organisation följer du, utöver UFC?

17 maj, 2013 |

Vi är väl medvetna om att majoriteten av besökarna här på MMAnytt är här för nyheter om UFC som är den största organisationen i världen. Men vi vet också att många har ett större intresse än bara det.

Fredagsfrågan: Vilken organisation följer du, utöver UFC?

Läs mer