Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Gå till toppen

Topp

MMAnytts fantasiturnering – Kvartsfinal 4: Junior dos Santos vs Roy Nelson

MMAnytts fantasiturnering – Kvartsfinal 4: Junior dos Santos vs Roy Nelson

I den tredje kvartsfinalsmatchen så möttes Alistair Overeem och Daniel Cormier. Resultatet från matchen var ganska övertygande, och Overeem vann via KO i slutet av den första ronden med 59% av rösterna. Här nedan här ett matchreferat skrivet av Mathias Olsson:

Cormier kommer in och försöker pressa Overeem direkt, då han känner att kondisen är på hans sida och att han inte vill att Overeem ska få börja känna in distansen. Han blir dock träffad av några raka slag och har svårt att kliva på i slagväxlingarna, Cormier övergår till nedtagningar och lyckas få ned Overeem tillfälligt, men denne kommer snabbt upp innan Cormier hittat top-control. Overeem börjar nu ta över matchen i det stående och det syns vem som den mest erfarne MMA-fightern är.

Cormier börjar se lite vilsen ut, och vet inte riktigt vad han ska ta sig till för att få Overeem att växla slag på rätt distans. Plötsligt träffar Overeem med en vänster och Cormier vacklar till, hamnar på knä. Det hindrar inte Overeem att ladda med en spark som träffar PRECIS när en delvis ovetande Cormier har klivit upp. Cormier ligger utslagen och Herb Dean har inte riktigt koll på läget. Han dömer segern till Overeem till en kör av busvisslingar från publiken då de tror att Cormier hade hand eller knä i marken. Reprisen visar att Dean chansat rätt, men Cormier överklagar ändå och menar att det var en vårdslös spark. Överklagandet ogillas och Overeem får segern till slut. KO 4.01 rond 1.

Så när Overeem avancerat till semifinal så är det nu till slut dags för den sista kvartsfinalen mellan Junior dos Santos och Roy Nelson. Må bäste man vinna!

Så här går det till

Nedan ligger en omröstning. Här har du ett antal alternativ, där din uppgift är att kryssa i det sättet du tror att matchen slutar. Denna gång är det Roy Nelson vs Junior dos Santos som gäller i kvartsfinal nummer 4.

Det vi sedan behöver från dig är uppgifter om hur matchen avslutades, något som vi vill att du berättar om i kommentarerna. Var det till exempel ett enhälligt domslut, ett delat domslut, en armbar eller en knockout genom på grund av ett knä i thaiclinchen? Vi behöver också veta i vilken rond och vad klockan stod i ronden på för att vi faktiskt ska kunna få ett slutgiltigt resultat.

Matchen pågår fram till och med att den första semifinalen publiceras. Lycka till och må bäste man vinna!

Vem vinner matchen - Roy Nelson vs Junior dos Santos

Visa resultat

Loading ... Loading ...

Läs allt om kampsportsvärldens nyheter på MMAnytts Allstyle >>

  • http://twitter.com/K_starfighter Kenny Starfighter

    resultatet blir exakt samma som vid förra mötet, JDS boxar ut Roy totalt som har en käke av sten. därför går det till en av historiens största utklassning i 3-5 ronder. Roy har träffat JDS 5ggr under hela matchen

  • http://twitter.com/jenseSWE Jens ☠

    ja efter att roy har blvit KO av shane carwin är hans haka kass och blir denna gång knockad i första ronden av en överhandshöger, bara för ironins skull.

    • Bone

      Ok, jag tror inte att Shane kommer KO Roy Nelson men varför skulle hans haka bli kass bara för att Shane skulle knocka honom ?

      • http://www.facebook.com/ibosowe Ibrahim Balboa

        Förmågan att ta slag blir sämre och sämre ju mer stryk man tar, så jens är inte helt ute och cyklar.

      • http://twitter.com/jenseSWE Jens ☠

        för att man kan inte ta hur mycket spö som helst, när man väl börjar knockas så fortsätter det. Se arlovski, liddell, crocop

        edit: och nelson förlitar sig på sin stenhaka

  • Erik

    JDS har överlägsen boxning, men Nelson övervinner tack vare hans granitskalle. Domslut till JDS.

  • Kiltcalle

    Domslut åt JDS. Fast om det är fem ronder så kanske JDS lyckas sätta en sådan press så att det blir en TKO. Men jag skulle tippa på domslut om jag måste välja.

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=100000987254257 Wally Johnson

    Såg nyss JDS vs Nelson igen. Alltså det var ju bara ren misshandel, Jesus Christ. Nelson har utan tvekan den bästa hakan out there Tror killen hade kunnat ta en murbräcka i ansiktet och ändå stå upp.

    Men point is, jag tror JDS kommer mix things up denna gången, förstöra Nelsons och därmed få han att eventuellt falla på rumpan (antingen med en smäll eller nedtagning) och där kommer JDS låta det regna med nävar. Nelson kommer bli TKO’ad, men fortfarande inte knockad haha.

    JDS by TKO.

  • MartinEriksson84

    JDS mosar och mosar och mosar Nelsons vältränade buk och håriga skalle men trots den ensidiga matchbilden så lyckas inte JDS få ”slagabsorberaren” Roy Nelson på fall. JDS vinner överlägset via enhälligt domslut.

  • Olof Thanner

    Jag tror JDS avslutar om de möts igen.

  • Pingback: MMAnytts fantasiturnering – Semifinal 1: Alistair Overeem vs Junior Dos Santos | MMAnytt.se

De senaste nyheterna

UFC

Chael Sonnen: ”Vitor Belfort är nästan ostoppbar i mellanvikt”

18 maj, 2013 |

I natt kommer Vitor Belfort att kliva in i oktagonen för att möta Strikeforce sista mellanviktsmästare Luke Rockhold. Men att gå en match i mellanvikt, men den viktklassen har inte alltid varit där han befunnit sig. När han gjorde sin UFC-debut i februari 1997 så gick han med i organisationens tungviktsturnering, och vann. Det var först 11 år senare, i juli 2008, som han gjorde sin mellanviktsdebut.

”He’s just as fast, he’s just as accurate, he’s just as intimidating, but he’s a lot smaller – when he made his [UFC] debut he was heavyweight, then he came down to light … Läs mer

UFC

UFC on FX 8: Belfort vs Rockhold – Diskussion

18 maj, 2013 |

Under natten till söndag så är det dags för UFC on FX 8 med Vitor Belfort och Luke Rockhold i huvudmatchen. I den delade huvudmatchen får vi se Ronaldo ”Jacare” Souza göra sin efterlängtade UFC-debut för att ta sig an Chris Camozzi.

Första nio matcherna kan man som vanligt se gratis, först på Facebook eller Youtube med start kl 22.30 och sedan på Facebook eller UFC.tv från och med kl 00.00. Klockan 03.00 sätter huvudkortet igång på www.MMAnytt.se/se-UFC-Live, UFC.tv samt på C More Extreme.

Som alltid så finns det en möjlighet att diskutera med likasinnade direkt här på MMAnytt, antingen … Läs mer

UFC

Nate Diaz får böter och 90 dagars avstängning för sitt uttalande

18 maj, 2013 |

Efter UFC 159 så testade Pat Healy positivt för marijuana vilket innebar att han ej fick ut några bonuspengar för Submission of the Night och Fight of the Night. Den som istället fick pengar för bästa submission var Bryan Caraway som tackade och tog emot pengarna samtidigt som han uttryckte sin avsky mot marijuana.

Någon som inte uppskattade detta var Nate Diaz som via Twitter kallade Caraway för ”the biggest fag in the world”. UFC gick under natten till fredag ut med att Diaz är avstängd tills vidare och man har nu även gett ett besked om vad straffet blir.

Läs mer

UFC

Dana Whites vlogg inför UFC on FX 8

17 maj, 2013 |

Vloggen inför UFC on FX 8 har precis landat på internet. Medan UFC:s VD Dana White är i Tyskland så följde hans vlogg-kameraman med bakom kulisserna på UFC on FOX 7 och har med det materialet producerat videon ovan. Fight week – Blog week.

Läs mer

UFC

Resultat och video från invägningen för UFC on FX 8

17 maj, 2013 |

Ikväll vid kl 21.00 svensk tid så kommer invägningarna för UFC on FX 8 att köra igång. I videon ovan kan du följa detta live. Om du mot all förmodan missar det så kommer resultaten även upp nedan.

Du kan som vanligt hänga med i diskussionen på MMAnytt.se/chatt.

Första nio matcherna kan man som vanligt se gratis, först på Facebook eller Youtube med start kl 22.30 och sedan på Facebook eller UFC.tv från och med kl 00.00. Klockan 03.00 sätter huvudkortet igång på www.MMAnytt.se/se-UFC-Live, UFC.tv samt på C More Extreme.

Är du osäker på hur du ser UFC-galor så kan … Läs mer

UFC

Paul Kelly dömd för smuggling av heroin

17 maj, 2013 |

Foto: Tracy Lee, Combatlifestyle

Idag föll domen i rättegången mot den forne UFC-fightern Paul ”Tellys” Kellys (14-5) som stod anklagad för att ha arrangerat droghandel med 1,5 kg heroin. Efter fyra dagars förhandling var juryn enhällig om att han var skyldig, allt enligt tidningen Liverpool Echo.

Kelly hade förklarat sig oskyldig till anklagelserna och ska ha skrikit att ”jag har två barn!” när den fällande domen lästes upp. Domare Mark Brown ska ha berömt juryn för sitt rätta beslut utifrån de tydliga bevisen och uttryckt att han ansåg att Kelly varit chefen för droghandeln.

28-årige Kelly gick … Läs mer

UFC

Antonio ‘Bigfoot’ Silva: Cain Velasquez kommer bli knockad av mitt första slag

17 maj, 2013 |

Första gången Cain Velasquez och Antonio ”Bigfoot” Silva möttes så var matchen över efter bara tre minuter och 36 sekunder. Velasquez vann då matchen med en teknisk knockout. Sedan dess har Velasquez gått och blivit UFC:s tungviktsmästare, och efter att Silva tagit sig förbi Travis Browne och Alistair Overeem så har han nu förtjänat en chans på titeln, och returmatchen.

Denna gång räknar Silva med att det blir annorlunda dock.

”I think the main thing is in our first fight I was nervous and I was anxious,” sa Silva på presskonferensen inför UFC 160. ”And I have replaced those emotions … Läs mer

Cage Challenge X: Linn Wennergren vs Voukko Kaitainen

17 maj, 2013 |

Cage Challenge har presenterat sin första dammatch för sin kommande gala och matchen som kommer gå i flugvikt står mellan Linn Wennergren från Gladius MMA som möter Voukko Kaitainen från MMA Imatra.

Matchen var ursprungligen planerad på Fight Night 8 i Finland men Voukko Kaitainen blev sjuk kort innan match och Linn Wennergren fick annan motståndare i sin debut.

Linn Wennergren har en bakgrund med både boxning och framförallt thaiboxning, men de senare åren har hon fokuserat på MMA. Hon debuterade i Finland nyligen där det efter full tid blev förlust via domslut.

Cage Challenge X anordnas i Valhalla Sporthall … Läs mer

UFC

Luke Rockhold efter presskonferensen: ”I’m seeing red, I’m in kill mode”

17 maj, 2013 |

På lördag möter Luke Rockhold (10-1) Vitor Belfort (22-10) i huvudmatchen på UFC on FX 8, som hålls i Jaragua do Sul, Brasilien. Förutom att vara en betydelsefull match i mellanviktsdivisionen, är det en fight som eldats på av Belforts kontroversiella bruk av testosteronterapi (TRT). Rockhold har varit öppet misstänksam och kritisk i frågan. I en intervju för MMAjunkie sa den amerikanske mellanviktaren:

”It bothers me to take that route (TRT) when you have a history of steroids and you’ve been caught in the past. Obviously you’re looking for a way to supplement again and get on it. I’m a … Läs mer

MMA

Fredagsfrågan: Vilken organisation följer du, utöver UFC?

17 maj, 2013 |

Vi är väl medvetna om att majoriteten av besökarna här på MMAnytt är här för nyheter om UFC som är den största organisationen i världen. Men vi vet också att många har ett större intresse än bara det.

Fredagsfrågan: Vilken organisation följer du, utöver UFC?

Läs mer

Besam Yousef bekräftar förlorad plats i UFC: ”Blir inga fler matcher för mig nu”

17 maj, 2013 |

Redan innan UFC: Stockholm 2013 var det många som antog att det var vinna eller försvinna som gällde i matchen mellan svenskarna Besam Yousef och Papy Abedi. Efter full tid stod det klart att Yousef dragit det kortaste strået.

Någon vecka efter galan i Stockholm kom beskedet att det var sannolikt att Yousef var en av de som släppts från UFC men själv kunde han varken bekräfta eller dementera uppgiften till MMAnytt, något han nu väljer att göra.

”UFC har hört av sig till min manager och det blir inga fler matcher för mig nu…. Jag har vetat om det … Läs mer

UFC

Nate Diaz avstängd efter ett kontroversiellt uttalande om Pat Healys dopingavslöjande

17 maj, 2013 |

Ännu en gång har en Diazbroder hamnat i trubbel efter att ha uttryckt sig med ordval som UFC inte uppskattar. Denna gång var det Nate Diaz (16-9) som hade starka åsikter gällande Pat Healys dopingavslöjande.

Healy testade positivt för marijuana efter UFC 159. En av konsekvenserna blev att Healys bonus för bästa submission inte kommer att utbetalas. Istället gick bonuspengarna till Bryan Caraway som vann på submission samma kväll. Caraway uttalade sig häromdagen och hade inget dåligt samvete för att ha fått de pengar som ursprungligen skulle tillfallit Healy.

Diaz ogillade uppenbarligen detta, och uttryckte sin åsikt på Twitter:

UFC

Wanderlei Silva om Chael Sonnen: ”Jag kommer bryta hans näsa med mitt knä”

16 maj, 2013 |

Efter en utmaning från Chael Sonnen och ett svar från Wanderlei Silva är det fortfarande osäkert om de två kommer att drabba samman i oktagonen. Det gällande ryktet är att Silva och Sonnen kan få mötas i augusti på FOX Sports 1 men Silva bekräftar i en nyligen genomförd intervju att inget är klart ännu.

Men att matchen inte är bokad hindrar inte Silva från att tala om den eventuella matchningen och Sonnen. Silva är säker på att det finns en seger att hämta.

Läs mer

St-Pierres boxningstränare om matchen mot Diaz, Hendricks och om att träna Shogun Rua

16 maj, 2013 |

Georges St-Pierre var sjuk inför matchen mot Nick Diaz. Johnny Hendricks är lätt att lista ut och Shogun Rua slår längre inte som ”en liten flicka”. Allt detta enligt boxningstränaren Freddie Roach i en ny intervju.

De som hänger med i boxningsvärlden, och numer MMA-världen, är säkerligen redan bekanta med namnet Freddie Roach. Den före detta proffsboxaren är huvudtränare åt bland andra Manny Pacquiao och har sedan flera år tillbaka även agerat coach åt Georges St-Pierre.

I en intervju för Fighthub berättar han om welterviktsmästarens titelmatch mot Nick Diaz och om den påstådda sjukdom som förföljde St-Pierre in i matchen.

– … Läs mer