Dana Whites ”pek-pose” har utvecklats lite sen denna bild togs.
Kimbo Slice har under efterdyningarna när EliteXC kollapsade tillsammans med ProElite blivit utan ett jobb. Dana White har tidigare nämnt att EliteXC använde Kimbo Slice som en reklam-vara för MMA för dem att utnyttja.
Men under presskonferensen efter UFC 90 när Dana White, UFCs VD, fick frågan om möjligheten att Kimbo Slice skulle komma med i UFC svarade han såhär
”[Slice] kan få vara med i The Ultimate Fighter. Men trots detta erbjudande har Danas åsikter om honom inte ändrats.”Vad har han gjort annat än att få 10 miljoner träffar på YouTube?,” frågar Dana. ”Vad har han gjort för att förtjäna att få vara med i UFC? Ingenting. Jag anser inte honom vara en riktig idrottsman eller något. Han skulle inte vinna The Ultimate Fighter. Erbjudandet finns där ute ifall han vill ta det, men han kommer inte vinna.”
Det är möjligen en sarkastisk Dana som talar där ovan men att få in Kimbo Slice i The Ultimate Fighter och en möjlighet att vinna den skulle nog öka hans trovärdighet. Förlorar han däremot så är det dags att byta karriär, dagisfröken skulle kanske passa ganska bra. Jag har hört att det är ganska våldsamt.
Dana fick också frågan om de har planer att köra en säsong med tungviktare för första gången sen säsong 2 och svaret kom tillsammans med ett leende, ”Det finns en möjlighet till det.”



