Det hela började med att Anton Kuivanen med ett leende på läpparna efter UFC 149 hävdade att svenskar inte vågade åka till Finland för att gå match. Detta uttalande föll inte alls svenske Niklas Bäckström (5-0, 1 NC) i smaken och han gick ut på Facebook och skrev att han var villig att möta valfri finländare i -66 kg.
Nu har svaret på Bäckströms utmaning kommit från Finland och det är brassen Marcio ”Gracinha” Cesar (16-6-1) som bor i Espoo och representerar Ringside Gym, tidigare Universidade da Luta (som grundades 2008 i Curutiba av bland andra Mauricio ”Shogun” Rua), som vill representera sitt nya hemland.
”I saw that the Swede Nicklas Bäckstrom said that fight with any fighter 66 kg in Finland. I’m willing the defeat him!”, skriver Cesar till MMAnytt. ”I think he does not accept.”
Cesar passade även på att skicka med en länk till en av sina matcher, den näst senaste mot Viktor Tomasevic som gick på Arctic Fight 4 i april i år som man kan se nedan.
Spännande.



