Hem > MMA > Måndagsmatchen: Mauricio ”Shogun” Rua vs Ricardo Arona

Måndagsmatchen: Mauricio ”Shogun” Rua vs Ricardo Arona

Vi alla borde veta att jag saknar Pride vid det här laget. Dream har gjort ett väldigt bra jobb att ta över men det är ändå den här varma känslan man fick i magen varje gång ett Pride-event skulle börja. Men det finns också fördelar till att Pride inte längre finns kvar. Att tala om Dream på jobbet höjer inte riktigt lika många ögonbryn som att börja prata om Pride. Det är alltid folk som tänker en springandes omkring i Aokis tights och tänder på det egna könet i en parad.

Men matcherna därifrån är inte sämre trots tights-tankarna de medför. Den här gången har vi Mauricio ”Shogun” Rua som tar sig an Ricardo Arona. Med hoppsparkar och andra spännande saker gör denna till en given match att visas upp för internetsen genom Måndagsmatchen. Och för att göra det hela lite extra vackert och lite extra nostalgiskt så är videon filmat från domarens kamera som är fäst på deras huvuden. Det för en verkligen in i matchen och det hela slutar med att jag frågar mig själv varför UFC inte är så här smarta.

Detta är en totalt annan Shogun som vi ser i klippet ovan än den som gjorde sitt hafsiga försök som kallas match mot Coleman i UFC 93. När man sett det här klippet förstår man varför Shogun var en av de största hoten i hans viktklass.


Läs också:

  1. Lyoto Machida vs Mauricio ”Shogun” Rua 2
  2. Lyoto Machida vs Mauricio ”Shogun” Rua 2 bekräftat för den 1 maj
  3. Lyoto Machida vs Mauricio ”Shogun” Rua vs Domarna vs Internet
  4. UFC 107: Ricardo Almeida struken, nu blir det Jon Fitch vs Thiago Alves 2
  5. Machida analyserar matchen mot Shogun
Categories: MMA Taggar: ,
  1. Stefan
    januari 19th, 2009 i 09:05 | #1 |

    Oj oj oj, vilken utklassning :o

  2. karl
    januari 19th, 2009 i 09:21 | #2 |

    A classic.rip pride.

  3. januari 19th, 2009 i 18:38 | #3 |

    Går inte att hålla bort tårarna.
    Varför varför varför kan inte Shogun vara i denna form idag ?

    RIP Pride !

  1. Inga trackbacks än.

Vill du ha en bild brevid din kommentar, registrera då din mailadress och ladda upp en bild på www.gravatar.com. Skriv sen i din epostadress ovan så dyker bilden upp.

Regler
  • Inga personpåhopp, förolämpningar, spydigheter, fighterbashing, rasism eller liknande.
  • Behandla varandra med respekt, och behandla andra så som du själv vill bli behandlad.
  • Läs igenom det du skrivit en extra gång innnan du postar det.
  • Aggresivitet har ingen plats på den här bloggen, sådant blir vi av med i träningslokalerna.
  • Håll er till ämnet. Vill ni lämna tips på nyheter vi inte behandlat gör det då här.

Följs inte dessa regler har moderatorer rättigheter att ändra och/eller ta bort ditt meddelande.
Snälla, tänk till en extra gång innan du postar din kommentar.

Läs mer om poängsystemet här.

[ bbPress synchronization by bobrik ]