Wanderlei Silva skulle ha gått en match mot Sexyama på UFC 116, men var tvungen att dra sig ur kort tid innan matchen på grund av två allvarliga skador. En knäskada och revbensskada hindrade honom från att träna full ut, och tränar man inte fullt ut så blir det ingen match.
Nu kommer den tunga vägen tillbaka till oktagonen för Wanderlei som lovar att dokumentera och dela med sig av allt detta till hans fans. Och han börjar sin resa genom att tacka alla fans för stödet han får, samt fira sin födelsedag på hans gym. Och avsluta det hela genom att spränga en liten del av USA, som alla gör den 4 juli där borta.
Wanderlei säger själv att han förväntar sig vara tillbaka i oktagonen i december eller januari, men ett gäng möten med doktorn kommer ske innan dess. Och han ska filma allt, så häng med.


