Monday, May. 20, 2013

 


Morgon träning

Skriven av:

|

20 september, 2012 - 08:23

|

Publicerad i:

|

Den här ön är grym! Idag var solen framme så jag höll morgon passet på stranden, körde en 6km löpning sen sprint mittsar , mina elever fick köra 60 meter sprint sen mittsar i 30sekunder sen sprint igen sen mittsar 3 gånger per rond 3 ronder och jag körde 5 gånger per rond 3 ronder sen lite skuggboxning och en 2km löpning sen simmade vi lite och softa på stranden.

Min viktnedgång har gått grymt lätt den här gången, kom till manila för 2 veckor sen och vägde 92kg imorse vägde jag 84.5kg och har fortfarande energi och humöret än så länge. Tävlar i 77kg så nu ligger jag bra till bara hålla vikten tills nästa vecka då resten ska bort.

Dags att dra ner till stranden och käka lite och ta en simtur .

Slänger ut ett tack till Kristoffer Persson som håller pads åt mig varje dag och gör det grymt Tack! Peace

Dela denna artikel

Relaterade nyheter

Om skribenten

Avatar of Zebaztian Kadestam

Zebaztian Kadestam

MMA och Muay Thai fighter från Uppsala, bor i filippinerna och tränar på Legacy Gym

  • Ras93

    Låter som att du har det otroligt skönt. Hur överlever du rent ekonomiskt? Budget per månad, hur mycket du har lagt ut hittills osv. Vad gör du på dagarna förutom träningen?

    • http://mmanytt.se/blog/medlemmar/z/ Zebaztian Kadestam

      Livet här på ön är grymt. Just nu är jag på en så kallad fattigmans diet och spenderar inte speciellt mycket, jag går inte ut och så bara tränar softa äter och sover. Vet inte exakt hur mycket jag gjort av med men planen är att genom att laga mat själv osv spendera runt 500-1000pesos i veckan vilket i svenska är några hundra kroner.
      Jag tränar själv och håller klasser och privatklasser, snorklar elr bara tar det lugnt på stranden.

  • Puttzki

    Ahh, fan vad avundsjuk jag blir på dig som får vara på Boracay :)
    underbar ö!

  • http://www.facebook.com/christoffer.svensson.524 Christoffer Svensson

    Du tog väl silver på SM i eslöv 2010 om jag inte mins fel? har för mig jag såg dig i finalen i 55kg? :)

    • bilal

      ja det stämmer:)

  • shubre

    Malmö! Vi är stolta över dig! Lycka till med allt broder!

    • bilal

      tack shubre!:)

  • Kiltcalle

    Härligt att du hittade kampsporten igen under tonåren. Det är bästa terapin man kan få om man har det stökigt.

  • http://www.facebook.com/jfridh Joakim Fridh

    Grym läsning :) jag har aldrig sett Alex match så tack för den. undrar vart han hade varit fall han hade förlorat och hur gick det sen för Anders?

  • snarkaren

    grymt bruzze, imponerad av allt du gjort faktiskt, inte som andra som skriver utan nån som helst erfarenhet av kampsport (han ger ut en bok nu). kör på gillar alltid o läsa dina krönikor blogg etc.

  • Punchdrunk

    Shit vad Alex utvecklats sen debuten även om debuten var bra.

  • bilal

    ja det är ju det som har format trots allt.:)

  • bilal

    tack Rami!:)

Regler för att kommentera på MMAnytt
I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg.

• Inga personpåhopp, förolämpningar, spydigheter, fighterbashing, rasism eller liknande.
• Behandla varandra med respekt, och behandla andra så som du själv vill bli behandlad.
• Läs igenom det du skrivit en extra gång innan du postar det.
• Hittar du ett fel i artikeln, ta då kontakt med författaren via mail eller liknande.
• Aggressivitet har ingen plats på den här bloggen, sådant blir vi av med i träningslokalerna.
• Presentera inte spekulationer som fakta. Ha bevis och grund för dina påståenden.
• Alla kommentarer bör tillföra något till diskussionen.
• Frågor om illegala streamar är inte tillåtet.
• Håll er till ämnet. Off topic är inte tillåtet.

Följs inte dessa regler har moderatorer rättigheter att ändra och/eller ta bort ditt meddelande.

Läs en närmare förklaring på reglerna här.